REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Opłaty na PSZOKach 2018 i 2019 r./ fot. Fotolia
Opłaty na PSZOKach 2018 i 2019 r./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej padają pytania o opłaty na PSZOKach. W interpelacji poselskiej w lipcu 2018 roku poseł Marek Kwitek (KP PiS) pytał o nieodpłatne przyjmowanie przez PSZOK odpadów zielonych i innych odpadów powstających na terenach zielonych, z których nie została złożona deklaracja (interpelacja nr 24936).

Jako przykład tego typu nieruchomości parlamentarzysta wskazał tereny administrowane przez spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe, jak również tereny zielone administrowane przez samą gminę. Jednocześnie parlamentarzysta pytał czy rozwiązania wprowadzane przez poszczególne gminy polegając na nieodpłatnym przyjmowaniu odpadów zielonych wyłącznie od podmiotów, które złożyły deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zgodne z prawem.

REKLAMA

Zobacz: Ustrój i jednostki

Udzielając odpowiedzi na powyższe pytania Ministerstwo Środowiska wskazało, iż „możliwe jest wprowadzenie do gminnego regulaminu zapisów wymagających od osób oddających odpady komunalne do PSZOK potwierdzenia zamieszkiwania na terenie gminy lub potwierdzenia uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w ramach której mieszkaniec ma zapewniony odbiór wszystkich wytworzonych przez siebie odpadów komunalnych.”. Jednocześnie wskazano na możliwość limitowania ilości niektórych frakcji odpadów komunalnych (propozycja likwidacji możliwości w tym zakresie została zaproponowana przez Ministerstwo Środowiska w sierpniowym projekcie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) oraz przyjmowaniu ilości ponad limit za dodatkową opłatą. W odpowiedzi na interpelację wskazano również, iż „w odniesieniu do osób niezamieszkujących na terenie danej gminy, na której znajduje się PSZOK, możliwe jest pobieranie opłaty za przyjmowanie odpadów komunalnych, ponieważ taka osoba uiszcza opłatę za gospodarowanie odpadami w innej gminie.”. Odrębną kwestią – pominiętą w tym zakresie przez Ministerstwo – jest możliwość prowadzenia takiej działalności przez PSZOK z punktu widzenia ustawy o gospodarce komunalnej oraz ustawy o finansach publicznych (w zależności od formy organizacyjnoprawnej podmiotu prowadzącego PSZOK).

Maciej Kiełbus

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, Partner,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządowego

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA