reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka komunalna > Przy zmianie planów ważna jest określona procedura

Przy zmianie planów ważna jest określona procedura

Podjęcie uchwały zmieniającej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bez przeprowadzenia ustawowo określonej procedury planistycznej stanowi istotne naruszenie prawa.


Stan faktyczny: Rada miasta i gminy podjęła uchwałę w sprawie uchylenia uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta.

Uchwałę podjęto na podstawie przepisu art. 20 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 ze zm.).

Z uzasadnienia: W par. 1 przedmiotowej uchwały postanowiono, że: uchyla się uchwałę rady miasta i gminy w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta.

Plan miejscowy uchwala rada gminy, po stwierdzeniu jego zgodności z ustaleniami studium, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz sposobie realizacji, zapisanych w planie, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych. Część tekstowa planu stanowi treść uchwały, część graficzna oraz wymagane rozstrzygnięcia stanowią załączniki do uchwały.

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta przedstawia wojewodzie uchwałę, o której mowa, wraz z załącznikami oraz dokumentacją prac planistycznych w celu oceny ich zgodności z przepisami prawnymi.

Zgodnie z treścią art. 27 ustawy o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym zmiana studium lub planu miejscowego następuje w takim trybie, w jakim są one uchwalane.

Stosownie natomiast do art. 28 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym naruszenie zasad sporządzania studium lub planu miejscowego, istotne naruszenie trybu ich sporządzania, a także naruszenie właściwości organów w tym zakresie, powodują nieważność uchwały rady gminy w całości lub części.

Mając powyższe na uwadze oraz stanowisko sądów uznające, iż zmianą planu miejscowego jest również uchylenie jego ustaleń w całości lub części, wojewoda stwierdził, iż podjęcie przedmiotowej uchwały bez przeprowadzenia ustawowo określonej procedury planistycznej określonej przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi istotne naruszenie prawa.

Biorąc powyższe pod uwagę, wojewoda stwierdził nieważności uchwały rady miasta i gminy w sprawie uchylenia uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta.

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego WN.I-3.0911-394/08

ZBIGNIEW KORNAT

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama