Przy zmianie planów ważna jest określona procedura
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny: Rada miasta i gminy podjęła uchwałę w sprawie uchylenia uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta.
REKLAMA
Uchwałę podjęto na podstawie przepisu art. 20 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 ze zm.).
Z uzasadnienia: W par. 1 przedmiotowej uchwały postanowiono, że: uchyla się uchwałę rady miasta i gminy w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta.
REKLAMA
Plan miejscowy uchwala rada gminy, po stwierdzeniu jego zgodności z ustaleniami studium, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz sposobie realizacji, zapisanych w planie, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych. Część tekstowa planu stanowi treść uchwały, część graficzna oraz wymagane rozstrzygnięcia stanowią załączniki do uchwały.
Wójt, burmistrz albo prezydent miasta przedstawia wojewodzie uchwałę, o której mowa, wraz z załącznikami oraz dokumentacją prac planistycznych w celu oceny ich zgodności z przepisami prawnymi.
Zgodnie z treścią art. 27 ustawy o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym zmiana studium lub planu miejscowego następuje w takim trybie, w jakim są one uchwalane.
Stosownie natomiast do art. 28 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym naruszenie zasad sporządzania studium lub planu miejscowego, istotne naruszenie trybu ich sporządzania, a także naruszenie właściwości organów w tym zakresie, powodują nieważność uchwały rady gminy w całości lub części.
REKLAMA
Mając powyższe na uwadze oraz stanowisko sądów uznające, iż zmianą planu miejscowego jest również uchylenie jego ustaleń w całości lub części, wojewoda stwierdził, iż podjęcie przedmiotowej uchwały bez przeprowadzenia ustawowo określonej procedury planistycznej określonej przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi istotne naruszenie prawa.
Biorąc powyższe pod uwagę, wojewoda stwierdził nieważności uchwały rady miasta i gminy w sprawie uchylenia uchwały w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta.
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego WN.I-3.0911-394/08
ZBIGNIEW KORNAT
REKLAMA
REKLAMA