REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czeka nas komunalna rewolucja?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czeka nas komunalna rewolucja?/ fot. Fotolia
Czeka nas komunalna rewolucja?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2013 r. nie pozostawiał złudzeń co do efektywności systemu mieszkań komunalnych w Polsce. Wspomniana analiza NIK-u wykazała całą masę nieprawidłowości dotyczących zarządzania zasobem mieszkaniowym przez gminy. Dopiero po pięciu latach od publikacji krytycznego raportu Najwyższej Izby Kontroli, wejdą w życie zmiany porządkujące między innymi zasady wynajmu mieszkań komunalnych. Zmiany w tym zakresie mogły być większe, ale na przeszkodzie prawdopodobnie stanęło niezadowolenie potencjalnych wyborców. Tym niemniej mamy do czynienia ze swoistą komunalną rewolucją. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, na czym będą polegały najważniejsze zmiany związane z wynajmem lokalu od miasta.

Istotne zmiany będą dotyczyły nowych umów najmu

REKLAMA

Tytułem wstępu warto nadmienić, że poważne zmiany w zasadach najmu mieszkań komunalnych, zostały wprowadzone ustawą z 22 marca 2018 r. Po akceptacji przez Sejm oraz Senat, wspomniana ustawa uzyskała podpis Prezydenta w dniu 10 kwietnia 2018 r. Większość przepisów ustawy z 22 marca 2018 r. ma wejść w życie już 1 maja 2018 r. Wyjątek dotyczy między innymi regulacji istotnie zmieniających zasady wynajmu lokalu komunalnego od gminy. Te przepisy modyfikujące ustawę o ochronie praw lokatorów, wejdą w życie po 12 miesiącach od ogłoszenia ustawy z 22 marca 2018 r. Wspomniana ustawa 20 kwietnia 2018 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA

Dla osób, które już wcześniej zawarły z gminą umowę wynajmu lokalu mieszkalnego, dobrą wiadomością jest to, że zmiany dotyczące zasad najmu mają dotyczyć tylko nowych umów. Wcześniejsze umowy zachowają ważność przez okres, na który zostały zawarte – tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Taka konstrukcja przepisów będzie motywować najemców do podpisywania z gminą umów bezterminowych przed 21 kwietniem 2019 roku. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu, najemcy unikną między innymi przepisów związanych z okresową weryfikacją dochodów (wykonywaną nie częściej niż co 2,5 roku). Weryfikacja pod kątem ewentualnego przekroczenia limitów dochodowych ustalonych przez gminę, ma dotyczyć wyłącznie najemców, którzy zawrą umowę po 20 kwietnia 2019 r. „Starzy” najemcy do momentu wygaśnięcia aktualnej umowy, nie będą się również musieli martwić nowymi przepisami, które przewidują możliwość przyznania przez gminę mniejszego lokalu komunalnego jeśli powierzchnia obecnego mieszkania w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego przekracza:

 • 50 mkw. - dla jednej osoby
 • 25 mkw. - w przypadku każdej kolejnej osoby

Taka przymusowa przeprowadzka nie będzie dotyczyła najemcy, który ukończył 75 lat. Jak dodaje portal RynekPierwotny.pl, przepisy nakładają na gminę obowiązek pokrycia kosztów związanych z zamianą zbyt dużego lokum na mniejsze mieszkanie.

Zamożniejsi lokatorzy zapłacą nieco wyższy czynsz …

Kwestie związane z regularną weryfikacją dochodu lokatorów i przymusową przeprowadzką najemcy zasiedlającego zbyt duże lokum to nie jedyne novum w ustawie o prawach lokatorów. Począwszy od 21 kwietnia 2019 roku, zaczną obowiązywać następujące rozwiązania:

 • wprowadzenie obowiązku badania przez gminę sytuacji finansowej osób ubiegających się o zawarcie nowej umowy najmu lokalu komunalnego
 • umożliwienie gminom pobierania podwyższonego czynszu od osób, których dochody przekroczyły lokalny limit (uwaga: niezależnie od dochodu lokatora, stawka czynszowa po podwyżce nie będzie mogła przekroczyć 8% wartości odtworzeniowej lokalu)
 • zobligowanie osoby ubiegającej się o najem mieszkania komunalnego do złożenia następujących dokumentów: deklaracji o wysokości dochodów, oświadczenia o stanie majątkowym rodziny i oświadczenia o nieposiadaniu prawa do innego lokalu w tej samej lub pobliskiej miejscowości
 • uprawnienie gminy do rozwiązania umowy najmu z osobą, która posiada prawo do lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości (w takim przypadku okres wypowiedzenia wynosi tylko 1 miesiąc)

Warto wspomnieć, że w toku prac legislacyjnych zrezygnowano z niektórych wcześniej planowanych rozwiązań. Za przykład RynekPierwotny.pl podaje wprowadzenie możliwości zawierania nowych umów najmu lokalu komunalnego tylko na czas określony (od 1 roku do 5 lat) z jednoczesnym obowiązkiem badania sytuacji finansowej najemcy przed ponownym wynajęciem mieszkania. Taka zmiana wzorowana na rozwiązaniach z niektórych krajów Europy Zachodniej (np. Wielkiej Brytanii), miała zwiększyć rotację lokatorów mieszkań komunalnych. Warto wspomnieć, że nawet wcześniejsza rządowa propozycja zakładała wprowadzenie umów na czas określony tylko dla nowych najemców. Trudno oczekiwać, że w najbliższym czasie jakiekolwiek ugrupowanie polityczne odważy się na znaczącą zmianę zasad najmu mieszkań komunalnych dla osób, które już od dawna zasiedlają takie lokum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

  Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

  REKLAMA

  Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

  Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

  Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

  Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

  Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

  Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  REKLAMA

  Maluch plus. Nabór wniosków dla gmin trwa do 31 grudnia 2023 r. Do podziału jest 5,5 mld zł

  Do końca 2023 r. gminy mogą składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu „Maluch plus”. W 2023 r. ministerstwo rodziny i polityki społecznej zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

  Czy zespół ds. orzekania może przyjść do domu osoby niepełnosprawnej i przyznać punkty? [Świadczenie wspierające]

  To częste pytanie czytelników "Mam kłopoty z poruszaniem się. Jestem przykuty do łóżka. Nie opuszczam mieszkania. W jaki sposób spotkam się z wojewódzkim zespołem ds orzekania o niepełnosprawności.?"

  REKLAMA