REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Położenie w obszarze zabytków nie uzasadnia obniżenia ceny

REKLAMA

Do oddania przez jednostkę samorządu terytorialnego w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej, nie wpisanej do rejestru zabytków, położonej na obszarze wpisanego do rejestru zabytków zespołu budowlanego o wartości historycznej lub w obrębie strefy objętej ochroną konserwatorską ze względu na założenia urbanistyczne, oraz do sprzedaży usytuowanego na niej budynku, nie mają zastosowania  ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2000 r. nr 46, poz. 543 ze zm.), dotyczące obowiązkowego obniżenia ceny i opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.


Lidia B. i Marek C. wystąpili przeciwko gminie Warszawa z powództwem o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, zgodnie z którym gmina oddaje im w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat nieruchomość oraz obniża pierwszą opłatę z tytułu użytkowania wieczystego gruntu o 50 proc. Ich zdaniem dzierżawiona nieruchomość jest zabytkiem i w takiej sytuacji gmina ma obowiązek udzielenia 50-proc. bonifikaty.

Gmina nie uznała jednak tych argumentów i wskazała, że Lidia B. i Marek C. nie są uprawnieni do skorzystania z bonifikat przewidzianych w art. 68 ust. 3 i art. 73 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zdaniem gminy nieruchomość, której dotyczy żądanie, nie została wpisana do rejestru zabytków. Sprawa trafiła do więc do sądu okręgowego w Warszawie.

Sąd ten uznał, że rację mają Lidia B. i Marek C., gdyż co prawda sama nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków, jednak jest na osiedlu, które do rejestru zabytków jest wpisane i znajduje się pod ochroną konserwatorską. Dodatkowo dzierżawiona nieruchomość, zdaniem Sądu Okręgowego, pozostaje w strefie ochrony konserwatorskiej. Niezadowolona gmina Warszawa wniosła apelację i Sąd Apelacyjny w Warszawie zmienił wyrok sądu I instancji. Sąd apelacyjny stwierdził, że nie można podzielić poglądu sądu okręgowego, że położenie nieruchomości w strefie ochrony zabytków wystarczy do uznania nieruchomości za zabytek i stosowania do niej przepisów, które zabytków dotyczą. Zgodnie bowiem z art. 4 pkt 1 ustawy o dobrach kultury ochronie prawnej podlegają dobra kultury, zwane zabytkami, wpisane do rejestru zabytków. Sprawa trafiła więc do Sądu Najwyższego.

Z UZASADNIENIA

Sąd Najwyższy zgodził się z argumentacją przedstawioną przez Sąd Apelacyjny w Warszawie oraz przez gminę Warszawa. SN jasno wskazał, że przepisy, na podstawie których gmina ma możliwość udzielenia bonifikaty cenowej przy oddawaniu nieruchomości w użytkowanie wieczyste, dotyczą wyłącznie wpisanych do rejestru zabytków nieruchomości. Ustawa o gospodarce nieruchomościami nie ma własnych przepisów określających pojęcie zabytku i z tego względu sięgnąć należy w tym względzie do art. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury. Zdaniem Sądu Najwyższego z artykułu tego wynika między innymi, że zabytkiem jest dobro kultury wpisane do rejestru zabytków na podstawie decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Udzielenie bonifikaty na dzierżawę nieruchomości położonej jedynie na obszarze strefy ochrony zabytków nie jest więc dopuszczalne, gdyż art. 68 ust. 3 i art. 73 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczą jedynie obiektów i nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków.Wyrok Sądu Najwyższego sygn. akt
I CKN 1268/00


OPINIA

Piotr Staniszewski, partner Wojciecha Koczara, kancelaria prawna CMS Cameron McKenna

Piotr Staniszewski

partner Wojciecha Koczara, kancelaria prawna CMS Cameron McKenna

Stanowisko sądu budzi wątpliwości. Po pierwsze, gdyby ustawodawca chciał przyznać bonifikatę jedynie nabywcy nieruchomości wpisanych indywidualnie, posłużyłby się pojęciem nieruchomości stanowiącej zabytek lub nieruchomości indywidualnie wpisanej do rejestru zabytków, zastosowanym już uprzednio w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Kierując się obecnym szerokim brzmieniem przepisu ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz konstytucyjną zasadą zaufania do państwa, składający ofertę w przetargu mógł liczyć na zastosowanie bonifikaty zarówno przy nabyciu nieruchomości wpisanej indywidualnie, jak i objętej ochroną strefową. Ponadto z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami wynika prawo właściciela (samorządu) zarówno do zwiększenia, jak i zmniejszenia stopnia bonifikaty od nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków zgodne z wyrażoną w konstytucji zasady subsydiarności. Tymczasem wyrok sądu faktycznie odbiera samorządom prawo do stosowania bonifikat od ceny nieruchomości objętych ochroną konserwatorską.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA