REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać rozwiązania PPP, aby zwiększyć liczbę mieszkań

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
AO
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób można wyłonić zarządcę zasobów lokalowych gminy? Jakie są źródła pozyskania kapitału na prace budowlano-remontowe? W jaki sposób można rozwiązać sprawę zapłaty za prace wykonane przez zarządcę?

Violetta SzaŁata

REKLAMA

kierownik Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

W gminie Murowana Goślina próbowano znaleźć efektywny sposób gospodarowania gminnym zasobem lokalowym. Od 2000 roku zarządzaniem zajmują się profesjonalne firmy, tzn. posiadające licencje zarządcy, wybrane w drodze przetargów. Sposób ten jednak nakłada na gminę obowiązek finansowania zarządzania i administrowania oraz wszystkich remontów z własnych środków. Wobec powyższego zaproponowano inne rozwiązanie, a mianowicie umowę zawieraną na podstawie koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego. Takie umowy pozwalają na sfinansowanie np. zadań inwestycyjnych ze źródeł pozabudżetowych. Wobec powyższego gmina wszczęła postępowanie w trybie negocjacji z ogłoszeniem we wrześniu 2005 r. na wieloletnie zarządzanie oraz realizację inwestycji i remontów w komunalnym zasobie lokalowym gminy Murowana Goślina. Założenia przetargu oparto właśnie na koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego.

Podpisanie umowy pomiędzy gminą Murowana Goślina a zarządcą odbyło się 22 marca 2006 r. Czas trwania umowy wynegocjowano na okres 28 lat i 11 miesięcy.

REKLAMA

Zgodnie z umową w terminie do 2012 roku zarządca musi wybudować 43 nowe lokale mieszkalne (sześć budynków). Pierwsza inwestycja rozpoczęła się jeszcze w 2006 roku, a zakończyła się w czerwcu 2007 r. oddaniem do użytku ośmiu mieszkań. Pozostałe lokale będą sukcesywnie oddawane w kolejnych latach. Szacunkowy koszt budowy określa się na około 3,2 mln zł. Natomiast w zakresie remontów zarządca zobowiązany był w pierwszym etapie do przeprowadzenia modernizacji ośrodka zdrowia, w tym przede wszystkim budowy windy, która osobom niepełnosprawnym ułatwiła korzystanie z usług opieki zdrowotnej. Zostało to zrealizowane w 2006 roku. W 2007 roku prowadzone są dalsze prace adaptacyjne budynku wraz z termomodernizacją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dalszych latach, jednak nie później niż do 2014 roku, zarządca zobowiązany jest do pełnej rewitalizacji budynków objętych umową. Najistotniejszym elementem przetargowym było założenie, że wykonawca zrealizuje z własnych środków finansowych wszystkie prace inwestycyjno-remontowe. Udało się to osiągnąć. Gmina w związku z powyższym nie wydatkuje środków z budżetu na remonty i inwestycje.

Ponadto w całym okresie trwania umowy wykonawca będzie zarządzał również całym zasobem lokalowym gminy Murowana Goślina. Natomiast wynagrodzeniem wykonawcy za realizację powyższej umowy są uzyskane czynsze wpłacane przez najemców na konto gminy. Każdy oddany nowy budynek zwiększa zatem wpływy zarządcy o kolejne czynsze.

To zadanie jest największym, a zarazem kolejnym tego typu rozwiązaniem dla gminy Murowana Goślina, gdzie ciężar ponoszenia kosztów budowy został przerzucony na wykonawcę. Jest to rozwiązanie prawdopodobnie nowatorskie również w skali całego kraju.

Inicjatywa ta obecnie nie zaspokoiła jeszcze w pełni potrzeb mieszkaniowych w zakresie budownictwa komunalnego. Zarządca jest zobowiązany do pobudowania dalszych 35 lokali do 2012 roku. Realizacja tego pakietu inwestycyjnego pozwoli gminie na wykonanie przydziałów lokali mieszkalnych rodzinom z list rodzin oczekujących na mieszkania komunalne.

Obecnie jest opracowywana w gminie strategia mieszkalnictwa, która powinna wyznaczyć cele i kierunki budownictwa mieszkaniowego w Murowanej Goślinie w tym także budownictwa czynszowego. Istniejące już TBS-y pokazały, że jest duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. Jest to więc kolejne zadanie dla gminy. Być może także w innej formie, np. PPP.

WNIOSEK

Rozwiązanie polegające na zawarciu umowy na podstawie koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pozwala na sfinansowanie zadań inwestycyjnych ze źródeł poza budżetem gminy

AO

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA