REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać rozwiązania PPP, aby zwiększyć liczbę mieszkań

AO
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób można wyłonić zarządcę zasobów lokalowych gminy? Jakie są źródła pozyskania kapitału na prace budowlano-remontowe? W jaki sposób można rozwiązać sprawę zapłaty za prace wykonane przez zarządcę?

Violetta SzaŁata

REKLAMA

kierownik Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

W gminie Murowana Goślina próbowano znaleźć efektywny sposób gospodarowania gminnym zasobem lokalowym. Od 2000 roku zarządzaniem zajmują się profesjonalne firmy, tzn. posiadające licencje zarządcy, wybrane w drodze przetargów. Sposób ten jednak nakłada na gminę obowiązek finansowania zarządzania i administrowania oraz wszystkich remontów z własnych środków. Wobec powyższego zaproponowano inne rozwiązanie, a mianowicie umowę zawieraną na podstawie koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego. Takie umowy pozwalają na sfinansowanie np. zadań inwestycyjnych ze źródeł pozabudżetowych. Wobec powyższego gmina wszczęła postępowanie w trybie negocjacji z ogłoszeniem we wrześniu 2005 r. na wieloletnie zarządzanie oraz realizację inwestycji i remontów w komunalnym zasobie lokalowym gminy Murowana Goślina. Założenia przetargu oparto właśnie na koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego.

Podpisanie umowy pomiędzy gminą Murowana Goślina a zarządcą odbyło się 22 marca 2006 r. Czas trwania umowy wynegocjowano na okres 28 lat i 11 miesięcy.

REKLAMA

Zgodnie z umową w terminie do 2012 roku zarządca musi wybudować 43 nowe lokale mieszkalne (sześć budynków). Pierwsza inwestycja rozpoczęła się jeszcze w 2006 roku, a zakończyła się w czerwcu 2007 r. oddaniem do użytku ośmiu mieszkań. Pozostałe lokale będą sukcesywnie oddawane w kolejnych latach. Szacunkowy koszt budowy określa się na około 3,2 mln zł. Natomiast w zakresie remontów zarządca zobowiązany był w pierwszym etapie do przeprowadzenia modernizacji ośrodka zdrowia, w tym przede wszystkim budowy windy, która osobom niepełnosprawnym ułatwiła korzystanie z usług opieki zdrowotnej. Zostało to zrealizowane w 2006 roku. W 2007 roku prowadzone są dalsze prace adaptacyjne budynku wraz z termomodernizacją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dalszych latach, jednak nie później niż do 2014 roku, zarządca zobowiązany jest do pełnej rewitalizacji budynków objętych umową. Najistotniejszym elementem przetargowym było założenie, że wykonawca zrealizuje z własnych środków finansowych wszystkie prace inwestycyjno-remontowe. Udało się to osiągnąć. Gmina w związku z powyższym nie wydatkuje środków z budżetu na remonty i inwestycje.

Ponadto w całym okresie trwania umowy wykonawca będzie zarządzał również całym zasobem lokalowym gminy Murowana Goślina. Natomiast wynagrodzeniem wykonawcy za realizację powyższej umowy są uzyskane czynsze wpłacane przez najemców na konto gminy. Każdy oddany nowy budynek zwiększa zatem wpływy zarządcy o kolejne czynsze.

To zadanie jest największym, a zarazem kolejnym tego typu rozwiązaniem dla gminy Murowana Goślina, gdzie ciężar ponoszenia kosztów budowy został przerzucony na wykonawcę. Jest to rozwiązanie prawdopodobnie nowatorskie również w skali całego kraju.

Inicjatywa ta obecnie nie zaspokoiła jeszcze w pełni potrzeb mieszkaniowych w zakresie budownictwa komunalnego. Zarządca jest zobowiązany do pobudowania dalszych 35 lokali do 2012 roku. Realizacja tego pakietu inwestycyjnego pozwoli gminie na wykonanie przydziałów lokali mieszkalnych rodzinom z list rodzin oczekujących na mieszkania komunalne.

Obecnie jest opracowywana w gminie strategia mieszkalnictwa, która powinna wyznaczyć cele i kierunki budownictwa mieszkaniowego w Murowanej Goślinie w tym także budownictwa czynszowego. Istniejące już TBS-y pokazały, że jest duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. Jest to więc kolejne zadanie dla gminy. Być może także w innej formie, np. PPP.

WNIOSEK

Rozwiązanie polegające na zawarciu umowy na podstawie koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pozwala na sfinansowanie zadań inwestycyjnych ze źródeł poza budżetem gminy

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  REKLAMA

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  REKLAMA

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA