REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać rozwiązania PPP, aby zwiększyć liczbę mieszkań

AO
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób można wyłonić zarządcę zasobów lokalowych gminy? Jakie są źródła pozyskania kapitału na prace budowlano-remontowe? W jaki sposób można rozwiązać sprawę zapłaty za prace wykonane przez zarządcę?

Violetta SzaŁata

REKLAMA

kierownik Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

W gminie Murowana Goślina próbowano znaleźć efektywny sposób gospodarowania gminnym zasobem lokalowym. Od 2000 roku zarządzaniem zajmują się profesjonalne firmy, tzn. posiadające licencje zarządcy, wybrane w drodze przetargów. Sposób ten jednak nakłada na gminę obowiązek finansowania zarządzania i administrowania oraz wszystkich remontów z własnych środków. Wobec powyższego zaproponowano inne rozwiązanie, a mianowicie umowę zawieraną na podstawie koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego. Takie umowy pozwalają na sfinansowanie np. zadań inwestycyjnych ze źródeł pozabudżetowych. Wobec powyższego gmina wszczęła postępowanie w trybie negocjacji z ogłoszeniem we wrześniu 2005 r. na wieloletnie zarządzanie oraz realizację inwestycji i remontów w komunalnym zasobie lokalowym gminy Murowana Goślina. Założenia przetargu oparto właśnie na koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego.

Podpisanie umowy pomiędzy gminą Murowana Goślina a zarządcą odbyło się 22 marca 2006 r. Czas trwania umowy wynegocjowano na okres 28 lat i 11 miesięcy.

REKLAMA

Zgodnie z umową w terminie do 2012 roku zarządca musi wybudować 43 nowe lokale mieszkalne (sześć budynków). Pierwsza inwestycja rozpoczęła się jeszcze w 2006 roku, a zakończyła się w czerwcu 2007 r. oddaniem do użytku ośmiu mieszkań. Pozostałe lokale będą sukcesywnie oddawane w kolejnych latach. Szacunkowy koszt budowy określa się na około 3,2 mln zł. Natomiast w zakresie remontów zarządca zobowiązany był w pierwszym etapie do przeprowadzenia modernizacji ośrodka zdrowia, w tym przede wszystkim budowy windy, która osobom niepełnosprawnym ułatwiła korzystanie z usług opieki zdrowotnej. Zostało to zrealizowane w 2006 roku. W 2007 roku prowadzone są dalsze prace adaptacyjne budynku wraz z termomodernizacją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W dalszych latach, jednak nie później niż do 2014 roku, zarządca zobowiązany jest do pełnej rewitalizacji budynków objętych umową. Najistotniejszym elementem przetargowym było założenie, że wykonawca zrealizuje z własnych środków finansowych wszystkie prace inwestycyjno-remontowe. Udało się to osiągnąć. Gmina w związku z powyższym nie wydatkuje środków z budżetu na remonty i inwestycje.

Ponadto w całym okresie trwania umowy wykonawca będzie zarządzał również całym zasobem lokalowym gminy Murowana Goślina. Natomiast wynagrodzeniem wykonawcy za realizację powyższej umowy są uzyskane czynsze wpłacane przez najemców na konto gminy. Każdy oddany nowy budynek zwiększa zatem wpływy zarządcy o kolejne czynsze.

To zadanie jest największym, a zarazem kolejnym tego typu rozwiązaniem dla gminy Murowana Goślina, gdzie ciężar ponoszenia kosztów budowy został przerzucony na wykonawcę. Jest to rozwiązanie prawdopodobnie nowatorskie również w skali całego kraju.

Inicjatywa ta obecnie nie zaspokoiła jeszcze w pełni potrzeb mieszkaniowych w zakresie budownictwa komunalnego. Zarządca jest zobowiązany do pobudowania dalszych 35 lokali do 2012 roku. Realizacja tego pakietu inwestycyjnego pozwoli gminie na wykonanie przydziałów lokali mieszkalnych rodzinom z list rodzin oczekujących na mieszkania komunalne.

Obecnie jest opracowywana w gminie strategia mieszkalnictwa, która powinna wyznaczyć cele i kierunki budownictwa mieszkaniowego w Murowanej Goślinie w tym także budownictwa czynszowego. Istniejące już TBS-y pokazały, że jest duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. Jest to więc kolejne zadanie dla gminy. Być może także w innej formie, np. PPP.

WNIOSEK

Rozwiązanie polegające na zawarciu umowy na podstawie koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pozwala na sfinansowanie zadań inwestycyjnych ze źródeł poza budżetem gminy

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA