| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka przestrzenna > Jak wykorzystać rozwiązania PPP, aby zwiększyć liczbę mieszkań

Jak wykorzystać rozwiązania PPP, aby zwiększyć liczbę mieszkań

W jaki sposób można wyłonić zarządcę zasobów lokalowych gminy? Jakie są źródła pozyskania kapitału na prace budowlano-remontowe? W jaki sposób można rozwiązać sprawę zapłaty za prace wykonane przez zarządcę?


Violetta SzaŁata

kierownik Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina

W gminie Murowana Goślina próbowano znaleźć efektywny sposób gospodarowania gminnym zasobem lokalowym. Od 2000 roku zarządzaniem zajmują się profesjonalne firmy, tzn. posiadające licencje zarządcy, wybrane w drodze przetargów. Sposób ten jednak nakłada na gminę obowiązek finansowania zarządzania i administrowania oraz wszystkich remontów z własnych środków. Wobec powyższego zaproponowano inne rozwiązanie, a mianowicie umowę zawieraną na podstawie koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego. Takie umowy pozwalają na sfinansowanie np. zadań inwestycyjnych ze źródeł pozabudżetowych. Wobec powyższego gmina wszczęła postępowanie w trybie negocjacji z ogłoszeniem we wrześniu 2005 r. na wieloletnie zarządzanie oraz realizację inwestycji i remontów w komunalnym zasobie lokalowym gminy Murowana Goślina. Założenia przetargu oparto właśnie na koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego.

Podpisanie umowy pomiędzy gminą Murowana Goślina a zarządcą odbyło się 22 marca 2006 r. Czas trwania umowy wynegocjowano na okres 28 lat i 11 miesięcy.

Zgodnie z umową w terminie do 2012 roku zarządca musi wybudować 43 nowe lokale mieszkalne (sześć budynków). Pierwsza inwestycja rozpoczęła się jeszcze w 2006 roku, a zakończyła się w czerwcu 2007 r. oddaniem do użytku ośmiu mieszkań. Pozostałe lokale będą sukcesywnie oddawane w kolejnych latach. Szacunkowy koszt budowy określa się na około 3,2 mln zł. Natomiast w zakresie remontów zarządca zobowiązany był w pierwszym etapie do przeprowadzenia modernizacji ośrodka zdrowia, w tym przede wszystkim budowy windy, która osobom niepełnosprawnym ułatwiła korzystanie z usług opieki zdrowotnej. Zostało to zrealizowane w 2006 roku. W 2007 roku prowadzone są dalsze prace adaptacyjne budynku wraz z termomodernizacją.

W dalszych latach, jednak nie później niż do 2014 roku, zarządca zobowiązany jest do pełnej rewitalizacji budynków objętych umową. Najistotniejszym elementem przetargowym było założenie, że wykonawca zrealizuje z własnych środków finansowych wszystkie prace inwestycyjno-remontowe. Udało się to osiągnąć. Gmina w związku z powyższym nie wydatkuje środków z budżetu na remonty i inwestycje.

Ponadto w całym okresie trwania umowy wykonawca będzie zarządzał również całym zasobem lokalowym gminy Murowana Goślina. Natomiast wynagrodzeniem wykonawcy za realizację powyższej umowy są uzyskane czynsze wpłacane przez najemców na konto gminy. Każdy oddany nowy budynek zwiększa zatem wpływy zarządcy o kolejne czynsze.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wojciechowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »