| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka przestrzenna > Czy gmina może zerwać umowę najmu

Czy gmina może zerwać umowę najmu

Umowę najmu lokalu socjalnego można po upływie oznaczonego w niej czasu przedłużyć na następny okres. Nie będzie to możliwe, gdy w międzyczasie dochody gospodarstwa domowego najemcy wzrosną ponad wysokość określoną w uchwale rady gminy.


Wynajmuję lokal socjalny. W ostatnim czasie moja sytuacja finansowa uległa znacznej poprawie i przekracza gminne wskaźniki, które uprawniają mnie do płacenia niższego czynszu. Czy w takiej sytuacji gmina może pozbawić mnie prawa do lokalu - pisze Henryka z Kudowy-Zdroju.

Wzrost dochodów najemcy lokalu socjalnego nie może być podstawą do rozwiązania umowy najmu przez gminę.

Zgodnie z przepisami o ochronie praw lokatorów umowy najmu lokalu socjalnego są zawierane na czas określony. Po jego upływie gmina może przedłużyć stosunek najmu na następny okres. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy - najczęściej nadal nie ma tytułu prawnego do innego lokalu lub dochody jego gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale rady gminy.

Wzrost dochodów gospodarstwa domowego najemcy ponad wysokość określoną w uchwale rady gminy uzasadniającej oddanie w najem lokalu socjalnego może być jedynie podstawą do nieprzedłużenia okresowej umowy zawartej z najemcą, a nie jej wypowiedzenia czy zerwania. Wprowadzenie innej możliwości byłoby co najmniej nieracjonalne. Najemcom lokalu socjalnego, z obawy o utratę lokum, nie zależałoby najczęściej na poszukiwaniu lepiej płatnej, legalnej pracy.

ADAM MAKOSZ

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 22-25 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »