Czy gmina może zerwać umowę najmu
REKLAMA
REKLAMA
Wynajmuję lokal socjalny. W ostatnim czasie moja sytuacja finansowa uległa znacznej poprawie i przekracza gminne wskaźniki, które uprawniają mnie do płacenia niższego czynszu. Czy w takiej sytuacji gmina może pozbawić mnie prawa do lokalu - pisze Henryka z Kudowy-Zdroju.
REKLAMA
Wzrost dochodów najemcy lokalu socjalnego nie może być podstawą do rozwiązania umowy najmu przez gminę.
REKLAMA
Zgodnie z przepisami o ochronie praw lokatorów umowy najmu lokalu socjalnego są zawierane na czas określony. Po jego upływie gmina może przedłużyć stosunek najmu na następny okres. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy - najczęściej nadal nie ma tytułu prawnego do innego lokalu lub dochody jego gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale rady gminy.
Wzrost dochodów gospodarstwa domowego najemcy ponad wysokość określoną w uchwale rady gminy uzasadniającej oddanie w najem lokalu socjalnego może być jedynie podstawą do nieprzedłużenia okresowej umowy zawartej z najemcą, a nie jej wypowiedzenia czy zerwania. Wprowadzenie innej możliwości byłoby co najmniej nieracjonalne. Najemcom lokalu socjalnego, z obawy o utratę lokum, nie zależałoby najczęściej na poszukiwaniu lepiej płatnej, legalnej pracy.
ADAM MAKOSZ
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 22-25 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA