System Informacji Turystycznej ułatwi orientację w przestrzeni
REKLAMA
REKLAMA
System Informacji Turystycznej (SIT) Podkowy Leśnej w atrakcyjny sposób przedstawia atuty miasta, główne punkty rekreacyjne i turystyczne, a jego podstawowym założeniem jest nie tylko pomagać w orientacji przestrzennej, ale także korzystnie wpływać na poczucie tożsamości lokalnej mieszkańców. Projekt autorstwa Joanny Burakowskiej powstał w 2003 r., zaś w tym roku został wyróżniony w drugiej edycji konkursu „Bramy Kraju”. Jury doceniło przede wszystkim profesjonalne przygotowanie projektu, uwzględniające charakter miejsca, jakim jest Podkowa Leśna. Miasto otrzymało w nagrodę 5 tys. zł na realizację koncepcji, zaś jej autorka - 2 tys. zł.
Miasto - ogród
Podkowa Leśna to miasto--ogród, które jako założenie urbanistyczne zostało wpisane do rejestru zabytków, a dla Joanny Burakowskiej stało się inspiracją do stworzenia projektu Systemu Informacji Turystycznej. Koncepcja SIT opiera się w związku z tym na wyjątkowości Podkowy jako miejsca w leśnym otoczeniu z wieloma walorami rekreacyjnymi oraz unikatowej architekturze.
Kluczowe miejsca z informacją
Na SIT Podkowy Leśnej składa się 6 paneli informacyjnych z mapą miasta oraz kompleksowymi wiadomościami o wszystkich zabytkach i interesujących miejscach. Trzy z nich w projekcie umieszczone są na stacjach kolejki, jedna znajduje się przy wjeździe na teren muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, kolejna położona jest u wylotu alei prowadzącej do miejskiego parku, a ostatnia stanowi punkt wyjścia dla kilku tras rowerowych. Informacja na panelach to przede wszystkim nazwa miejsca, jego opis, mapa miasta, spis zabytkowych obiektów oraz szlaków wraz z ich strukturą. Warto w tym miejscu podkreślić, że projekt zakłada, iż wszystkie panele są oświetlone wysoką, pionową lampą z soczewkami skupiającymi promień światła.
Trasy dla turystów
Na potrzeby SIT przestrzeń miasta podzielona została na kilka pętli turystycznych o różnym charakterze - pieszym, rowerowym i do jazdy konnej.
Wszystkie pętle zamykają się w miejscach, gdzie stoją panele informacyjne z mapą całości - oświetlone nocą centra informacji (stacje kolejowe).
Bezpośrednio na szlakach powstać ma informacja kierunkująca, odsyłająca do obiektów zabytkowych. Każda z nich ma na kierunkowskazach charakterystyczne kolorowe oznaczenie, czyli tzw. piktogram.
Same kierunkowskazy są jednym z podstawowych elementów SIT Podkowy. Projekt obejmuje około 50 takich obiektów z zaznaczeniem miejsca ich instalacji.
Znaki mają znajdować się przede wszystkim na szlaku w miejscu odniesienia do innych obiektów lub tam, gdzie trasa skręca bądź krzyżuje się z inną lub poza szlakiem, kiedy zachodzi potrzeba wskazania drogi do obiektu.
System Informacji Turystycznej dla Podkowy Leśnej ma pomagać w orientacji przestrzennej, zachęcać do uprawiania turystyki i sportu, a także dostarczać wiedzy na temat zabytków, przyrody, historii, architektury oraz znanych mieszkańców miasta.
Kierunkowskaz spełnia także rolę informacyjną. Tu znajdziemy informacje dotyczące obiektów - nazwy budynków oraz odległości, w jakiej znajdują się one od miejsca kierunkowskazu, a jednocześnie schematyczną mapkę szlaku oraz piktogram szlaku, na którym się znajdujemy. Tu najważniejszą informacją jest zaznaczone miejsce aktualnego położenia i wyznaczony kierunek do centrum informacji.
Oprócz kierunkowskazów projekt zakłada również instalacje słupków, na których - już bez opisów - same kolory informują o rodzaju szlaku, na jakim obecnie znajduje się turysta.
Opisane zabytki
Ważnym elementem SIT jest tzw. moduł o zabytkach, czyli według koncepcji J. Burakowskiej panele informacyjne o interesujących w mieście obiektach, ale nie tylko historycznych. Opisy dotyczą również pomników przyrody oraz licznych w Podkowie Leśnej rezerwatów. System przewiduje rozmieszczenie około 50 takich modułów z kolorową informacją o szlaku, szkicem miejsca lub budynku wykonanym przez artystów związanych z Podkową oraz nazwą miejsca wraz z przypisanym na mapie numerem i adresem.
Projekt wykonania
Wszystkie elementy paneli, słupków i tablic zaprojektowane są tak, by naturalnie wpisywały się w estetykę miejscowości. - W założeniu chciałam, żeby do konstrukcji wykorzystane było impregnowane drewno dębowe, ale w dzisiejszych czasach mógłby to być problem. Dlatego zdecydowałam się na takie materiały, które będą odporne nie tylko na czynniki atmosferyczne, ale także na wandali - mówi Joanna Burakowska, która w Podkowie Leśnej mieszkała przez wiele lat, zaś projekt SIT był jej pracą dyplomową na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie.
Zapowiadana realizacja
Kiedy w Podkowie staną kierunkowskazy? - Chciałbym, żeby jak najszybciej - mówi Andrzej Kościelny, burmistrz Podkowy Leśnej. - Projekt bardzo mi się spodobał już kilka lat temu, kiedy powstał. System jest świetnie przemyślany, a co najważniejsze, w czasie jego tworzenia był konsultowany z mieszkańcami Podkowy.
Burmistrz chce poważnie zająć się projektem w najbliższym czasie i znaleźć na jego realizację środki w budżecie miasta. Na razie w Podkowie planowana jest wystawa prezentująca pomysł Joanny Burakowskiej.
KATARZYNA MATOGA
REKLAMA
REKLAMA