REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Metropolia przyjazna mieszkańcom

REKLAMA

Przemysł czasu wolnego, budowanie różnorodnej oferty kulturalnej, sportowej i kulinarnej dla mieszkańców miast były głównym tematem odbywającego się w Gdańsku IV Międzynarodowego Kongresu Smart Metropolia.

REKLAMA

Smart miasto to nie tylko mądre i inteligentne rozwiązania, to także otwartość, umiejętność integrowania mieszkańców, budowania ich tożsamości.

REKLAMA

– Tożsamość miasta budują jego obywatele – mówił Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. – Oferta tzw. trzecich miejsc, czyli miejsc spędzania czasu wolnego, jest obok miejsca zamieszkania i pracy niezwykle ważna dla rozwoju miasta. Takie miejsca odpoczynku, aktywności społecznej czy pozazawodowej zapewniają większą spójność i społeczna integracje.

W programie kongresu znalazły sie zagadnienia związane z kultura, sportem i rekreacja, szlakami kulinarnymi opartymi na kuchniach regionalnych, projektowaniem przestrzeni miejskiej, edukacja pozaszkolna i skierowana do seniorów, nowoczesna gospodarka odpadami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami komunikacyjnym i ich wpływem na rozwój aktywności mieszkańców. Kongresowi Smart Metropolia towarzyszyły Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji Technikon, Targi Recyklingu i Ekologii Re:miasto oraz Forum Energii.

Smart rozwiązania

Nowinki technologiczne z wykorzystaniem współczesnych urządzeń mobilnych omawiali uczestnicy paneli poświeconych nowym rozwiązaniom internetowym dla mieszkańców i turystów. Większość dużych miast pracuje nad aplikacjami, które maja za zadanie ułatwienie życia mieszkańcom. Maja one zawierać przydatne informacje chociażby z zakresu transportu miejskiego ostrzegające o korkach, utrudnieniach w ruchu czy opóźnieniach w kursowaniu pojazdów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kuchnie tworzą ludzie

REKLAMA

Najbardziej „smakowity” panel kongresu dotyczył kuchni regionalnej i jej znaczenia dla promowania metropolii. Szefowie kuchni i dziennikarze kulinarni udowadniali, ze polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi i wybierają miejsca bardziej wyszukane niż kilka lat temu, kiedy wszyscy zachwycali sie „sieciówkami”. Co więcej, potrafią docenić wyjątkowość oferty opartej na potrawach regionalnych, nawet jeśli wiąże sie to z wyższą cena.

– W większość produktów do mojej kuchni zaopatruje sie na miejscowym targu u lokalnych dostawców, choć potrafię po dobry ser przejechać pół Polski – mówi Bogdan Gałązka, szef kuchni restauracji Gothic na zamku w Malborku. – A zamiast zawodowych kucharzy „z papierami” zatrudniłem u siebie panie „z darem do gotowania” z koła gospodyń i to one budują klimat mojej kuchni.

Kultura czasu wolnego

Kultura powinna sklejać społeczeństwo – do takich wniosków doszli uczestnicy panelu poświeconego wydarzeniom kulturalnym budującym markę metropolii. Zwracali uwagę na to, ze kultura nie tylko pozwala budować więzi, lecz także pomaga nadrabiać inne deficyty. – Kultura jest dziś fundamentem innowacyjności czy konkurencyjności, jest i świat więzi społecznych, które dzięki niej powstają – przekonywał Marcin Nowicki z Instytutu Badan nad Gospodarka Rynkowa, a artysta Czesław Mozil zapewniał, ze animatorami kultury mogą być nie tylko instytucje, ale również pojedynczy ludzie czy nawet kilkunastoletnie dzieci.

W IV edycji Międzynarodowego Kongresu Smart Metropolia w Gdańsku udział wzięło 80 prelegentów, m.in. z Francji, Danii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polski oraz ponad 500 uczestników. Partnerami Kongresu byli: Grupa ENERGA SA, GreenPL, Microsoft, FBSerwis.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

REKLAMA

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - podobne jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA