REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Metropolia przyjazna mieszkańcom

REKLAMA

Przemysł czasu wolnego, budowanie różnorodnej oferty kulturalnej, sportowej i kulinarnej dla mieszkańców miast były głównym tematem odbywającego się w Gdańsku IV Międzynarodowego Kongresu Smart Metropolia.

REKLAMA

Smart miasto to nie tylko mądre i inteligentne rozwiązania, to także otwartość, umiejętność integrowania mieszkańców, budowania ich tożsamości.

REKLAMA

– Tożsamość miasta budują jego obywatele – mówił Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. – Oferta tzw. trzecich miejsc, czyli miejsc spędzania czasu wolnego, jest obok miejsca zamieszkania i pracy niezwykle ważna dla rozwoju miasta. Takie miejsca odpoczynku, aktywności społecznej czy pozazawodowej zapewniają większą spójność i społeczna integracje.

W programie kongresu znalazły sie zagadnienia związane z kultura, sportem i rekreacja, szlakami kulinarnymi opartymi na kuchniach regionalnych, projektowaniem przestrzeni miejskiej, edukacja pozaszkolna i skierowana do seniorów, nowoczesna gospodarka odpadami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami komunikacyjnym i ich wpływem na rozwój aktywności mieszkańców. Kongresowi Smart Metropolia towarzyszyły Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji Technikon, Targi Recyklingu i Ekologii Re:miasto oraz Forum Energii.

Smart rozwiązania

Nowinki technologiczne z wykorzystaniem współczesnych urządzeń mobilnych omawiali uczestnicy paneli poświeconych nowym rozwiązaniom internetowym dla mieszkańców i turystów. Większość dużych miast pracuje nad aplikacjami, które maja za zadanie ułatwienie życia mieszkańcom. Maja one zawierać przydatne informacje chociażby z zakresu transportu miejskiego ostrzegające o korkach, utrudnieniach w ruchu czy opóźnieniach w kursowaniu pojazdów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kuchnie tworzą ludzie

REKLAMA

Najbardziej „smakowity” panel kongresu dotyczył kuchni regionalnej i jej znaczenia dla promowania metropolii. Szefowie kuchni i dziennikarze kulinarni udowadniali, ze polscy konsumenci są coraz bardziej świadomi i wybierają miejsca bardziej wyszukane niż kilka lat temu, kiedy wszyscy zachwycali sie „sieciówkami”. Co więcej, potrafią docenić wyjątkowość oferty opartej na potrawach regionalnych, nawet jeśli wiąże sie to z wyższą cena.

– W większość produktów do mojej kuchni zaopatruje sie na miejscowym targu u lokalnych dostawców, choć potrafię po dobry ser przejechać pół Polski – mówi Bogdan Gałązka, szef kuchni restauracji Gothic na zamku w Malborku. – A zamiast zawodowych kucharzy „z papierami” zatrudniłem u siebie panie „z darem do gotowania” z koła gospodyń i to one budują klimat mojej kuchni.

Kultura czasu wolnego

Kultura powinna sklejać społeczeństwo – do takich wniosków doszli uczestnicy panelu poświeconego wydarzeniom kulturalnym budującym markę metropolii. Zwracali uwagę na to, ze kultura nie tylko pozwala budować więzi, lecz także pomaga nadrabiać inne deficyty. – Kultura jest dziś fundamentem innowacyjności czy konkurencyjności, jest i świat więzi społecznych, które dzięki niej powstają – przekonywał Marcin Nowicki z Instytutu Badan nad Gospodarka Rynkowa, a artysta Czesław Mozil zapewniał, ze animatorami kultury mogą być nie tylko instytucje, ale również pojedynczy ludzie czy nawet kilkunastoletnie dzieci.

W IV edycji Międzynarodowego Kongresu Smart Metropolia w Gdańsku udział wzięło 80 prelegentów, m.in. z Francji, Danii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polski oraz ponad 500 uczestników. Partnerami Kongresu byli: Grupa ENERGA SA, GreenPL, Microsoft, FBSerwis.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA