| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Wydawanie uczniom obiadów finansowanych przez GOPS

Wydawanie uczniom obiadów finansowanych przez GOPS

Szkoła wydaje obiady uczniom i pracownikom pedagogicznym. Za obiady wydawane uczniom, a sfinansowane przez gminny ośrodek pomocy społecznej (dalej: GOPS) podlegający tej samej jednostce samorządu terytorialnego (dalej: JST), wystawia noty księgowe i dokument wewnętrzny naliczenia opłat - jest to sprzedaż zwolniona od VAT ujmowana w ewidencji sprzedaży VAT. Za obiady wydawane uczniom, a sfinansowane przez GOPS niepodlegający tej samej JST, wystawia noty księgowe na rzecz jednostki budżetowej i dokument wewnętrzny naliczenia opłat - jest to sprzedaż zwolniona od VAT ujmowana w ewidencji sprzedaży VAT. Czy szkoła postępuje prawidłowo?

Odpowiedź: Odpowiedź na pytanie zależy od przyjęcia jednego z dwóch możliwych stanowisk. Zgodnie ze stanowiskiem reprezentowanym przez sądy administracyjne, szkoła postępuje nieprawidłowo traktując wydawanie przedmiotowych obiadów uczniom jako sprzedaż zwolnioną od VAT, gdyż są to czynności niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem. Natomiast zgodnie ze stanowiskiem reprezentowanym przez organy podatkowe, prawidłowe jest traktowanie wydawania przedmiotowych obiadów uczniom jako sprzedaży zwolnionej od VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Wydawanie uczniom obiadów finansowanych przez GOPS

Przeczytaj uzasadnienie odpowiedzi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »