Becikowe 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
👉 Webinarium dr Magdalena Kasprzak: Zmiany w Karcie Nauczyciela – Termin: 29 sierpnia
REKLAMA
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka powszechnie zwana becikowym w 2019 roku wyniesie 1000 zł. W tym zakresie zmian żadnych nie ma.
Wniosek o wypłatę becikowego należy składać 12 miesięcy po narodzinach żywego dziecka. Należy pamiętać, że becikowe przysługuje również na dziecko przysposobione. W sytuacji, o której mowa w zdaniu poprzednim należy złożyć wniosek również w ciągu 12 miesięcy, ale od dnia przysposobienia dziecka. Wnioskować o jednorazową zapomogę, czyli becikowe po przysposobieniu dziecka można do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Wniosek o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka składa się do odpowiedniego wydziału w urzędzie gminy/dzielnicy. Chodzi o wydział odpowiedzialny za wypłatę świadczeń rodzinnych. Należy pamiętać, że we wniosku o becikowe wpisuje się PESEL dziecka, dlatego też tę formalność należy uregulować jeszcze przed staraniem się o becikowe. Aby nadano dziecku PESEL należy zgłosić go do urzędu stanu cywilnego. PESEL zostanie nadany w terminie 30 dni od daty zgłoszenia. Do wniosku o becikowe należy dołączyć kilka dokumentów. Są to:
- Odpis aktu urodzenia dziecka (skrócony),
- Dokument potwierdzający wysokość dochodu (można uzyskać w Urzędzie Skarbowym),
- Oświadczenie, że jednorazowa zapomoga nie została wcześniej pobrana,
- Kserokopie dowodów osobistych rodziców,
- Kartę ciąży, zaświadczenia od lekarza/położnej lub inny dokument potwierdzający, że matka prowadziła ciążę od 10 tygodnia pod opieką lekarską.
Jednym z załączników jest dokument potwierdzający wysokość dochodów. Należy podkreślić, że zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych becikowe przysługuje jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922,00 zł.
Becikowe w 2019 r. przysługuje:
- matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli spełnione jest kryterium dochodowe, o którym mowa powyżej.
Becikowe nie przysługuje, jeżeli (art. 15b ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych):
- członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej;
- osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz danego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:
a) rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
b) ojciec dziecka jest nieznany,
c) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
d) sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
e) dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.