reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Becikowe 2019 r.

Becikowe 2019 r.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli becikowe należy do świadczeń rodzinnych. Zapomoga ta została uregulowana w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku. Sprawdź komu przysługuje i ile wynosi jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka.

👉 Webinarium dr Magdalena Kasprzak: Zmiany w Karcie Nauczyciela – Termin: 29 sierpnia

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka powszechnie zwana becikowym w 2019 roku wyniesie 1000 zł. W tym zakresie zmian żadnych nie ma.

Wniosek o wypłatę becikowego należy składać 12 miesięcy po narodzinach żywego dziecka. Należy pamiętać, że becikowe przysługuje również na dziecko przysposobione. W sytuacji, o której mowa w zdaniu poprzednim należy złożyć wniosek również w ciągu 12 miesięcy, ale od dnia przysposobienia dziecka. Wnioskować o jednorazową zapomogę, czyli becikowe po przysposobieniu dziecka można do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Wniosek o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka składa się do odpowiedniego wydziału w urzędzie gminy/dzielnicy. Chodzi o wydział odpowiedzialny za wypłatę świadczeń rodzinnych. Należy pamiętać, że we wniosku o becikowe wpisuje się PESEL dziecka, dlatego też tę formalność należy uregulować jeszcze przed staraniem się o becikowe. Aby nadano dziecku PESEL należy zgłosić go do urzędu stanu cywilnego. PESEL zostanie nadany w terminie 30 dni od daty zgłoszenia. Do wniosku o becikowe należy dołączyć kilka dokumentów. Są to:

  • Odpis aktu urodzenia dziecka (skrócony),
  • Dokument potwierdzający wysokość dochodu (można uzyskać w Urzędzie Skarbowym),
  • Oświadczenie, że jednorazowa zapomoga nie została wcześniej pobrana,
  • Kserokopie dowodów osobistych rodziców,
  • Kartę ciąży, zaświadczenia od lekarza/położnej lub inny dokument potwierdzający, że matka prowadziła ciążę od 10 tygodnia pod opieką lekarską.

Jednym z załączników jest dokument potwierdzający wysokość dochodów. Należy podkreślić, że zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych becikowe przysługuje jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922,00 zł.

Becikowe w 2019 r. przysługuje:

  • matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli spełnione jest kryterium dochodowe, o którym mowa powyżej.

Becikowe nie przysługuje, jeżeli (art. 15b ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych):

  • członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej;
  • osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz danego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:

a) rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,

b) ojciec dziecka jest nieznany,

c) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,

d) sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,

e) dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama