REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość świadczeń rodzinnych po 1 listopada 2018 r.

Wysokość świadczeń rodzinnych po 1 listopada 2018 r.
Wysokość świadczeń rodzinnych po 1 listopada 2018 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od dnia 1 listopada 2018 r. kwoty zasiłków, o których mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych wzrosły. Doskonałym przykładem jest zasiłek pielęgnacyjny, który wzrósł pierwszy raz od 12 lat.

Do świadczeń rodzinnych uregulowanych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych należą:

REKLAMA

  • zasiłek rodzinny i dodatki do niego;
  • świadczenia opiekuńcze do których zalicza się: zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz świadczenie pielęgnacyjne;
  • zapomoga wypłacana przez gminy (tzw. becikowe gminne – rada gminy może podjąć uchwałę o jednorazowej zapomodze z tytułu urodzenia się dziecka);
  • świadczenia wypłacane przez gminy (rada gminy, uwzględniając lokalne potrzeby w zakresie świadczeń na rzecz rodziny może ustanowić dodatkowe świadczenia na rzecz rodziny);
  • jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka;
  • świadczenie rodzicielskie.

REKLAMA

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna kwoty świadczeń rodzinnych wzrosły 1 listopada 2018 r.

Jedno z nich wzrośnie ponownie w roku 2019. I jest to zasiłek pielęgnacyjny, który wzrasta dwuetapowo. Pierwszy wzrost zasiłku pielęgnacyjnego nastąpił 1 listopada 2018 r., drugi ma nastąpić równo po roku, czyli w listopadzie 2019 r.

Wysokość kryteriów dochodowych, która uprawnia do zasiłków rodzinnych nie uległa zmianie.

Wysokość trzech świadczeń zmieniła się w listopadzie 2018 r. Do świadczeń tych należy zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz specjalny zasiłek dla opiekuna. Wzrosły więc świadczenia opiekuńcze. Specjalny zasiłek opiekuńczy w Polsce funkcjonuje od 1 stycznia 2013 r. Zasiłek ten początkowo wynosił 520,00 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie rodzinne

Wysokość od 1 listopada 2018 r.

Zasiłek pielęgnacyjny

184,42 zł

Specjalny zasiłek opiekuńczy

620,00 zł

Specjalny zasiłek dla opiekuna

620,00 zł


Kwoty pozostałych świadczeń rodzinnych nie uległy zmianie. Warto przypomnieć obowiązujące aktualnie kwoty pozostałych świadczeń.

Świadczenie

Kwota

Zasiłek rodzinny na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia

95,00 zł  miesięcznie

Zasiłek rodzinny na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia

124,00 zł miesięcznie

Zasiłek rodzinny na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia

135,00 zł miesięcznie

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka

1000,00 zł

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

400,00 zł miesięcznie

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka

193,00 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 386,00 zł na wszystkie dzieci

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej

95,00 zł miesięcznie na trzecie i na następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego do ukończenia 5. roku życia

90,00 zł miesięcznie

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego powyżej 5. roku życia do ukończenia 24. roku życia

110,00 zł miesięcznie

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

100,00 zł

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w związku z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej lub gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności

113,00 zł miesięcznie

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w związku z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadgimnazjalnej, a także szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki w zakresie odpowiadającym nauce w szkole ponadgimnazjalnej

69,00 zł

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka

1000,00 zł

Świadczenie rodzicielskie (art. 17c ustawy o świadczeniach rodzinnych)

1000,00 zł miesięcznie

Przypomnieć należy, że świadczenia rodzinne przysługują nie tylko obywatelom polskim. O świadczenia uregulowane w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych może ubiegać się również cudzoziemiec. Cudzoziemcy muszą jednak spełniać określone warunki. Jednym z nich jest zezwolenie na pobyt stały.

Opracowano na podstawie:

  1. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych,
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA