Gminy będą mogły podwyższyć kwotę dodatku mieszkaniowego
REKLAMA
REKLAMA
- Co to jest dodatek mieszkaniowy?
- Jaka jest podstawa przyznawania dodatku mieszkaniowego?
- Czy gmina może podwyższyć wartość dodatku mieszkaniowego
Co to jest dodatek mieszkaniowy?
To świadczenie wypłacane przez gminy dla właścicieli mieszkań i domów albo ich najemców.
REKLAMA
Dodatek mieszkaniowy przysługuje im, jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie:
1) jednoosobowym – 40%,
2) wieloosobowym – 30%
– przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku,
Jaka jest podstawa przyznawania dodatku mieszkaniowego?
Jest nią ustawa z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych.
Czy gmina może podwyższyć wartość dodatku mieszkaniowego
Z projektu nowelizacji ww. ustawy wynika, że rada gminy, w drodze uchwały, będzie mogła podwyższyć progi dochodowe uprawniające do uzyskania dodatku mieszkaniowego.
Wypłata dodatków mieszkaniowych jest zadaniem własnym gminy, a środki na ich wypłatę pochodzą z budżetu gminy. Jednak dzięki zaproponowanemu rozwiązaniu każda gmina będzie mogła dostosować progi dochodowe, uprawniające do otrzymania dodatku, do swoich możliwości finansowych – uwzględniając przy tym realia ekonomiczne swoich mieszkańców.
Zamożniejsza gmina będzie mogła podnieść próg dochodowy, co pozwoli na wypłatę dodatków także nieco lepiej sytuowanym mieszkańcom niż obecnie pozwala ustawa.
„Z powyższych względów zrezygnowano z wprowadzenia ustawowego ograniczenia dla podwyższenia progów dochodowych” – zaznaczono w uzasadnieniu projektu.
REKLAMA
REKLAMA