REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy renta socjalna będzie wynosiła 3490 zł brutto?

Czy renta socjalna będzie wynosiła 3490 zł brutto?
Czy renta socjalna będzie wynosiła 3490 zł brutto?
Media

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie protestują opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi. Domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. 

Ile wynosi renta socjalna?

Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto (1445 zł netto). Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej realizujący ten postulat. 

REKLAMA

Minister Ścigaj: Sytuacja osób z niepełnosprawnościami delikatnie się poprawia

Delikatnie poprawia się sytuacja finansowa osób z niepełnosprawnościami, a także w obszarze usług, ale wiele jest jeszcze do zrobienia – powiedziała minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj. Wskazała na 30 lat zaniedbań w tej dziedzinie.

Minister ds. integracji społecznej Agnieszka Ścigaj w środę w TVN 24 pytana była o pomoc osobom z niepełnosprawnościami, w tym o to, czy wstydem nie jest to, że renta socjalna wynosi 1217 zł.

"Wstydem jest to, że od 30 lat mamy tak wiele zaniedbań w obszarze osób z niepełnosprawnościami i z całą pewnością należy dążyć do tego, żeby ich sytuacja się poprawiała. (...) Delikatnie ta sytuacja finansowa, ale też w obszarze usług się poprawia, ale wiele jest jeszcze do zrobienia" – dodała.

Przypomniała też, że od 1 marca 2023 r. wysokość renty socjalnej to 1445 zł netto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ścigaj pytana była o swoje wypowiedzi z czasów, gdy była w opozycji i wskazywała, na miliardy z mafii VAT-owskich i miliardy w budżecie, które mogłyby pójść na pomoc rodzinom z osobami z niepełnosprawnościami.

"Tak, to mówiłam i cieszę się, że wiele z tych rzeczy (...) zostało spełnionych, bo np. renta socjalna w 2015 r. to 700 zł, teraz to 1445 zł. Doszło 500 plus dla prawie 800 tys. osób w naszym kraju. 500 zł dodatkowo dla tych najniższych dochodów. Świadczenie dla opiekunów z 1200 zł do 2500 zł" – wyliczała Ścigaj.

"Żadna grupa zawodowa przez ostatnie lata nie miała ponad 100 proc. podwyżki" – zauważyła.

Ścigaj odniosła się też do pytania, czy jej zdaniem państwo zrobiło wszystko, by ulżyć rodzinom osób z niepełnosprawnościami.

"Pewnie nie wszystko, bo można zrobić wiele" – odpowiedziała. Jednocześnie podkreśliła, że "tutaj nie ma co polemizować z kwotami, bo one się zdecydowanie poprawiły".

 

R.Bochenek do protestujących w Sejmie: wiem, że jesteście w trudnej sytuacji; rząd PiS nie zamyka się na rozmowę

Protest w Sejmie o wysokość renty socjalnej

W poniedziałek grupa dorosłych osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów wznowiła protest w Sejmie - o czym poinformowała posłanka Hartwich. Przedstawiła też wówczas obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej oświadczając, że protestujący domagają się, by Sejm zajął się nim na posiedzeniu w tym tygodniu. Projekt ten zakłada wypłatę renty socjalnej w wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, czyli obecnie 3490 zł. Obecnie dorośli niepełnosprawni otrzymują miesięcznie 1217 zł.

 

We wtorek w Sejmie Hartwich poinformowała, że godzinę przed rozpoczęciem obrad obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej został złożony; zwróciła się do marszałek Sejmu z wnioskiem, by był on procedowany na obecnym posiedzeniu.

 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwróciła uwagę, że projekt został złożony godzinę przed jej wystąpieniem i zapewniła, że prace nad nim będą się odbywały zgodnie z procedurą, tak, jak w przypadku każdego innego obywatelskiego projektu. Dodała, że obecnie w Sejmie jest takich projektów kilka.

 

W proteście w Sejmie uczestniczą osoby z niepełnosprawnościami znane z poprzednich protestów, m.in. Jakub Hartwich i Adrian Glinka. Ten ostatni powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że nie uśmiecha mu się protestowanie, ale jak trzeba, to trzeba. W sumie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów jest 11.

 

Przebywają oni w samym korytarzu, co podczas poprzednich protestów. Na barierce sejmowej wywiesili transparenty: "Osoby z niepełnosprawnością mają prawo godnie żyć! Renta socjalna w wysokości najniższej krajowej od teraz!"; "PiS-owcy!!! Dlaczego okradliście osoby z niepełnosprawnością z funduszu solidarnościowego". W poniedziałek do protestujących podeszli funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej i spisali ich przepustki. Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że o planach posłanki Hartwich nie wiedział ani szef klubu KO Borys Budka, ani lider PO Donald Tusk.

 

Poprzedni protest opiekunów osób z niepełnosprawnościami i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia do 27 maja 2018 roku. Zgłaszali oni wtedy dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 zł miesięcznie. Protestujący przekonywali, że zrealizowano wtedy jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej. Po proteście ich uczestnicy, m.in. Iwona Hartwich, otrzymali zakaz wstępu do Sejmu. Hartwich w 2019 roku kandydowała jednak do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej i została wybrana

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(21)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Niepełnosprawny
  2023-03-09 23:23:25
  W związku z trwającymi protestami osób posiadających renty socjalne, którzy żądają podwyższenia tejże renty do wysokości płacy minimalnej, pragnę zauważyć, że identycznej podwyżki wymagają też renty z tytułu niezdolności do pracy oraz świadczenia emerytalne osób, które są jednocześnie niezdolne do pracy. Od marca 2023 roku. Wysokość świadczeń brutto wynosi: - 1588,44 zł – renta socjalna - 1588,44 – renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy -1191,33 – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 1588,44 – emerytura. Renta socjalna jest rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od typowej renty z tytułu niezdolności do pracy różni się tylko tym, że w przypadku renty socjalnej ta niezdolność ma związek z naruszeniem sprawności organizmu, które powstało przed 18 rokiem życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej do 25 roku życia. W przypadku zwyklej renty niezdolność do pracy powstała ogólnie mówiąc – w trakcie pracy, czyli po 18 roku życia. W związku z tym skrajnie niesprawiedliwe jest podwyższenie renty tylko jednej grupie osób niezdolnych do pracy. Wszystkie osoby niezdolne do pracy są takie same , mają takie samie potrzeby i takie same prawa. Wszystkie osoby niezdolne do pracy w świetle prawa są równe i powinny być tak samo traktowane również w aspekcie podwyższenia świadczeń. Dlatego też zauważam, że podwyższeniu powinny ulec nie tylko renty socjalne, ale wszystkie renty z tytułu niezdolności do pracy. Podwyżka powinna też objąć emerytów, którzy mają najniższe świadczenia, a są jednocześnie niezdolni do pracy lub mają orzeczoną niepełnosprawność w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Jedna grupa osób całkowicie niezdolnych do pracy nie jest „lepsza” od pozostałych. Wszystkie osoby z orzeczoną niezdolnością do pracy maja w życiu trudniej, mają mniejsze możliwości zarobkowania. Mają też zazwyczaj zwiększone wydatki, wynikające z kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją oraz mniejszą lub większą potrzebą pomocy osób trzecich.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • adam
  2023-03-11 19:27:13
  mam pytanie co mają zrobić osoby tez którzy są z grupami z umiarkowanym maja nie całe 800 złotych a następna grupa 388 z opieki gdzie jest rząd który ma pomagać to jest całkiem bzdura przecz z pisem i rządem za komuny eo wszyscy ludzie byli równi a rząd sie zachowuje jak bajka jak pis doszedł do władzy ludzi ma w *****
  3
 • Michał
  2023-03-16 16:44:16
  Znam wiele osób z renta socjalna stopień lekki lub umiarkowany co normalnie pracują i zarabiają i biorą rentę,taka będzie sprawiedliwość w Polsce
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mateczka
  2023-03-08 15:09:34
  Pani Hartwik bardzo przesadza, zbliżają się wybory, więc znów szaleje, aby dostać się do Sejmu. Przez 4 lata była cicho. Mają dzięki PiS same dobro.
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • adam
  2023-03-10 16:19:06
  to jest bzdura renty socjalne miał byc jezli osoba bedzie miec staz 5 lat jest wielkie ***** ja mam 5lat pracy nic mi nie dali złodzieje nasze panstwo pies kopał ta polske
  1
  pokażodpowiedzi (3)
 • Beti
  2023-03-08 11:05:10
  Wiem, że renty socjalne mają też osoby, które albo nigdy nie pracowały, choć były zdrowe i uchylały się od pracy, a teraz są bez środków do życia i osoby, które pracowały ale minęło 1,5 roku od ostatniego zatrudnienia i są np. bez środków do życia lub są schorowane. I renta socjalna jest taka jak najniższa emerytura.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • inwalida
  2023-05-21 21:51:10
  Szachrują jak się da, zastanawiam się dlaczego porozkłładali to na kolejne lata z każą grupa inwalidztwa na 24 z I , na 25 z II , na 26 z III . Podobnie zrobili z dofinansowaniem do pojazdów też chyba podzielili na 4 terminy i to tylko dla tych co jezdzą na wózkach inwalidzkich . Jak pamietam to za SLD a pżniej PO wszyscy mieli taki sam termin jeden i nie było problemu w PFRON. Kasy im brakuje i tak na raty. Zapożyczyli się już i czerpią kasę z rezerw. Według danych Ministerstwa Finansów państwowy dług publiczny (PDP) na koniec 2015 roku wyniósł 877 275,5 mln zł, czyli ponad 877 mld zł. W 2023 roku - 1 345,6 mld zł Kraj zadłużony po uszy za tej władzy.
  0
 • Letni
  2023-11-24 22:32:07
  3490 zł ??? Jako Rencista Popieram!
  0
 • Łukasz
  2023-03-12 08:26:11
  Ja całkowicie niezdolny do pracy przepracowane 7 lat(problemy psychiczne) renta 1470zl na ręke,mój kolega która nie przepracował nawet 1 dnia a tą sama choroba co ja 2800zl (na ręke) to się własnie nazywa sprawiedliwość w Polsce
  6
 • Łukasz
  2023-03-12 08:07:43
  Niezgodne z konstytucją renta socjalna nie może być większa od Emerytury
  8
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA