REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykazać dochody we wniosku o dodatek osłonowy (Dz.U. 59)? Brutto? Netto? Za 2023 r.? Za 2022 r.

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Wzór: We wniosku o dodatek osłonowy wpisuj dochody z 2022 r.! Sprzed inflacji! Podwyżka pensji z 2023 r. nie wyklucza świadczenia!
Wzór: We wniosku o dodatek osłonowy wpisuj dochody z 2022 r.! Sprzed inflacji! Podwyżka pensji z 2023 r. nie wyklucza świadczenia!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Limity dochodu: 1500 zł i 2100 zł. Jakie masz szansę ich nie przekroczyć? Musisz sprawdzić swoje dochody. Ale nie z 2023 r.

Została zwaloryzowana wartość dodatku osłonowego, choć jednocześnie wypłacany jest tylko za pół 2024 r. Przyznanie dodatku jest zależne od dochodów - masz za wysokie, dodatek jest coraz mniejszy. I dochody nie są zwaloryzowane. 

REKLAMA

Są dwa limity:

1) 1500 zł na osobę dla rodziny i

2) 2100 zł dla osoby samotnej. 

Wydaje się, że po szaleństwie inflacyjnym nie ma szans na to, aby dodatek osłonowy był tak popularny jak w 2022 r. Okazuje się, że są szanse. Z dwóch powodów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) 1500 zł i 2100 zł to są kwoty netto,

2) dochody bierzemy z 2022 roku, a nie z 2023 r., kiedy wiele osób dostało podwyżki. 

Rok 2022 jako rok sprawdzenia dochodów wprost został określony we wzorze wniosku o dodatek osłonowy. Dlaczego tak? MOPS i GOPS rozpatrując wnioski o dodatek osłonowy ściągają sobie informacje o dochodach rocznych wnioskodawców od fiskusa. Te dla roku 2023 na początku 2024 r. będą jeszcze niedostępne.  

Infor.pl informował więcej w poniższych publikacjach o dodatku osłonowym i wykazywanych dochodach we wniosku: 

Wzór wniosku o dodatek osłonowy na 2024 r. (ściągnij PDF)

rozporządzenie - wzór wniosku o dodatek osłonowy

 

 

Gdzie płaciłeś składki - Ty i domownicy

We wniosku trzeba zaznaczyć, czy składki na ubezpieczenie zdrowotne wnioskodawcy i członków jego gospodarstwa domowego w roku 2022 opłacane były do:

 • ZUS,
 • KRUS,
 • brak,
 • innego podmiotu (nazwa i adres podmiotu).

Dane dotyczące dochodów członków gospodarstwa domowego

Ujawnia się łączną kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób w 2022 r.

I nie wpisuje się w tej części wniosku żadnych dochodów. Oświadcza się jedynie, że osiągnęło się dochody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Chodzi o to, że opodatkowane dochody MOPS albo GOPS, sam sobie sprawdzi w US.

dodatek osłonowy 2024 r.

dodatek osłonowy 2024 r.

 

INFOR

Jakie dochody ujawnia się we wniosku o dodatek osłonowy?

Większość wnioskodawców nie wpisze do wniosku żadnych dochodów. Bo ujawnia się dochody, które nie są powszechnie osiągane. Są to np.: 

a) renty określone w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

b) renty wypłacone osobom represjonowanym i członkom ich rodzin, przyznane na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

REKLAMA

c) świadczenie pieniężne, dodatek kompensacyjny oraz ryczałt energetyczny określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym
i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla,
kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,

d) dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny i dodatek kompensacyjny określone w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, 

e) świadczenie pieniężne określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy
przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę Niemiecką lub Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich,

f) ryczałt energetyczny, emerytury i renty otrzymywane przez osoby, które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w latach
1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów,

g) renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, kwoty zaopatrzenia otrzymywane przez ofiary wojny oraz członków ich
rodzin, renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy
Niemieckiej w latach 1939-1945, otrzymywane z zagranicy,

h) zasiłki chorobowe określone w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w przepisach o systemie ubezpieczeń
społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zainteresowana
  2024-01-01 12:30:24
  A co jeśli dochód za 2022r jest dochodem utraconym i dana osoba jest przez cały 2023 rok do chwili obecnej bez dochodu?
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • jola
  2024-02-01 12:53:03
  Ja mam pytanie dlaczego w jednym mieście X potrzebują tysiace dokumentów , chodzi dokładnie o alimenty : wyrok potrzebują, wyciag z banku , a w drugim mieście Y tylko wpisane w rubrykę alimenty wystarczą ! Chodzi o Miejski ośrodek pomocy społecznej - tak głosi nazwa ale pomocy to oni nie udzielają wręcz przeciwnie !!! I czy dostanę odp czy wogóle wliczają się otrzymywane na dziecko alimenty do średniej na osobę aby uzyskać dodatek ???
  0
 • felek
  2024-01-10 22:35:18
  niestety to nie dla mnie a chętnie bym skorzystał. póki co męczę się z długami i próbuję z tego wyjść. pierwszy punkt spełniony bo kruk mi poszedł na rękę, zrobili mi raty, więc sobie dam radę spłacić.
  0
 • Tel,48,696286,110,
  2024-01-02 06:46:09
  Jeśli,przekroczy,dochód,na,dodatek,osłonowy,emerytom,która,z,nich,ma,orzeczenie,o,niepelnosprawnosci,1 grupa,a,prawie,wydaje,na,leki,połowę emerytury,które,sa,udukomentowane,fakturami,to,mu,sie,nie,nalezy,trochę,to,nie,sprawiedliwe
  4
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

REKLAMA

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA