REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie przegap terminu! Wniosek do PFRON do 8 stycznia 2024 r. Złożysz i odzyskasz refundację składek ZUS od 6 sierpnia 2023 r.

PFRON: 8 stycznia 2024 r. upływa termin na złożenie zaległych wniosków. Czeka refundacja składek ZUS i KRUS. PFRON czeka też na korekty wniosków
PFRON: 8 stycznia 2024 r. upływa termin na złożenie zaległych wniosków. Czeka refundacja składek ZUS i KRUS. PFRON czeka też na korekty wniosków
PFRON

REKLAMA

REKLAMA

PFRON informuje o możliwości odzyskania refundacji składek ZUS za okres po 5 sierpnia 2023 r. Skorzystać mogą m.in. pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne.

Są dwie sytuacje. 1) Złożenie zaległego wniosku wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu na jego wniesienie oraz 2) korekta już wniesionego wniosku.

O przedłużeniu ważności orzeczeń przez Sejm pisaliśmy w tych tekstach:

Ponieważ ustawa zadziałała wstecz i przywróciła ważność orzeczeń o niepełnosprawności PFRON informuje:

Komunikat PFRON z 3 stycznia 2024 r.

Od 30 grudnia 2023 r. obowiązuje ustawa1, która zmienia dotychczasowe zasady przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Według nowego przepisu prawa2 orzeczenia powiatowych, miejskich, wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności:

 • które zachowały ważność na podstawie przepisów w brzmieniu dotychczasowym3, albo
 • których okres ważności upłynął po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed dniem 30 września 2024 r.,

zachowują ważność do 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.

 

Zatem nowe przepisy działają także wstecz i przywracają ważność orzeczeń, które już wygasły.

Jak przywrócić termin składania wniosku Wn-D lub Wn-U-G lub Wn-U-A4

Na podstawie nowych przepisów – z przyczyny przedłużenia orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, które wg wcześniejszych przepisów nie mogły być przedłużone – istnieje możliwość korygowania wniosków złożonych w terminie lub sporządzenia wniosku zwykłego po terminie. Przy wniosku o dofinansowanie lub refundację złożonym nieterminowo niezbędne jest, aby złożyć także wniosek o przywrócenie terminu. Aby PFRON mógł przywrócić termin trzeba spełnić trzy warunki:

 • wystąpić z prośbą o przywrócenie terminu w ciągu 7 dni od daty ustania przyczyny przekroczenia terminu na złożenie wniosku;
 • uprawdopodobnić, że uchybienie terminu nastąpiło bez winy wnioskodawcy;
 • dopełnić czynności, dla której termin został przekroczony - czyli złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami za dany miesiąc5.

Prośbę o przywrócenie terminu, w zależności od wybranej formy składania dokumentów, możecie Państwo wysłać:

 • w wersji papierowej (na adres: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych al. Jana Pawła II 13 00-828 Warszawa) lub
 • elektronicznie za pośrednictwem SODiR poprzez moduł Korespondencja lub
 • elektronicznie przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP) pod adresem: /PFRON/SkrytkaESP

Jeśli z powodu orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, których ważność upłynęła 6 sierpnia 2023 r. lub później, nie złożono wniosku Wn-D, Wn-U-G lub Wn-U-A w terminie, to możecie Państwo do 8.01.2024 r. złożyć zaległe wnioski i równolegle wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu. We wniosku o przywrócenie terminu trzeba powołać się na wsteczne przywrócenie – przepisem prawa 6 - ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Wzór wniosku o przywrócenie terminu

wzór

 

Przypominamy, że:

 • Wniosek WN-D składa pracodawca, któremu przysługuje dofinansowanie do wynagrodzenia zatrudnionych pracowników posiadających orzeczenie o niepełnosprawności
 • Wn-U-G, to wniosek osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne
 • Wn-U-A, to wniosek o refundację składek KRUS

Infolinia PFRON: 22) 581-84-10 wew. 1

Jeżeli będziecie mieć Państwo pytania w sprawie przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, prosimy o kontakt z nami pod numerem telefonu: (22) 581-84-10 wew. 1. Infolinia dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Możecie Państwo do nas również pisać w tej sprawie:

 • na adres: sod@pfron.org.pl lub
 • w SODiR w module ‘Korespondencja’

Przypisy:

Przypis 1 Ustawa z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2023 r., poz. 2768).

Przypis 2 Art. 1 ww. ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. stanowi:
Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, 173, 240, 852, 1234 i 1429), które zachowało ważność na podstawie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 852 i 1429) w brzmieniu dotychczasowym, albo którego okres ważności upłynął po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed dniem 30 września 2024 r., zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.

Przypis 3 Art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 852, ze zm.)

Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o którym mowa w art. 15h ustawy zmienianej w art. 10, w brzmieniu dotychczasowym, którego okres ważności:

 1. upłynąłby do dnia 31 grudnia 2020 r. - zachowuje ważność do dnia 31 grudnia 2023 r.,
 2. upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. - zachowuje ważność do dnia 31 marca 2024 r.,
 3. upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie niniejszego przepisu - zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r.

- jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Przypis 4 Wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – Wn-D z załącznikami;

   Wniosek o refundację składek ZUS – Wn-U-G z załącznikiem INF-O-PdM lub INF-O-PdR, jeśli wymagany;

   Wniosek o refundację składek KRUS – Wn-U-A z załącznikiem INF-O-PdR.

Przypis 5 Art. 58 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775, ze zm.)

Przypis 6 Art. 1 ww. ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PFRON
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA