Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie
REKLAMA
REKLAMA
- Liczenie osób w kryzysie bezdomności
- Jak odbywa się badanie
- Badanie pomoże rozwiązać problem bezdomności?
Liczenie osób w kryzysie bezdomności
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które jest organizatorem akcji zwróciło się do wszystkich wojewodów z prośbą o koordynację działań w swoich regionach. Ogólnopolską akcję liczenia osób w kryzysie bezdomności przeprowadza się co dwa lata, zimą. Od 2019 r. badanie nie było jednak realizowane ze względu na pandemię COVID-19.
REKLAMA
REKLAMA
Po co dokonuje się takich obliczeń? Wiedza na temat zjawiska bezdomności w Polsce może pomóc władzom lokalnym w tworzeniu gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz w podejmowaniu decyzji dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom w kryzysie.
Kto będzie liczył? W badaniu, które ma być przeprowadzone w nocy z 28 na 29 lutego wezmą udział m.in. pracownicy policji, straży gminnej lub miejskiej, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, placówek noclegowych dla osób bezdomnych, pracownicy organizacji pozarządowych oraz wolontariusze.
Jak odbywa się badanie
Osoby odpowiedzialne za badanie będą starały się dotrzeć do miejsc przebywania osób w kryzysie bezdomności. To m.in. noclegownie, schroniska, pustostany, domki na działkach, ulice, klatki schodowe, dworce PKP i PKS, altany śmietnikowe, piwnice, ale też mieszkania wspomagane, ogrzewalnie, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, ośrodki interwencji kryzysowej i szpitale.
Podczas liczenia osoby ankieterzy będą prosili bezdomnych o odpowiedź na kilka pytań, które później będą wykorzystywane w celach statystycznych. Osoby bezdomne będą pytane m.in. o wykształcenie, źródła dochodu, stan cywilny, o to jak długo są już bezdomne, a także o wydarzenia, jakie ich zdaniem były przyczyną bezdomności (np. konflikt rodzinny, brak pracy, niepełnosprawność, uzależnienie). Zostaną także zapytane, czy potrzebują wsparcia i w razie potrzeby zostanie im udzielona bezpośrednia pomoc.
Badanie pomoże rozwiązać problem bezdomności?
REKLAMA
Według rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka, rzetelna diagnoza zjawiska bezdomności to kluczowe narzędzie umożliwiające rozwiązywanie tego problemu i zapobieganie mu. W piśmie do MRPiPS rzecznik wyraził satysfakcję ze wskazania, jako jednego z celów badania, ustalenia liczby osób w kryzysie bezdomności niebędących obywatelami polskimi. W kwestionariuszu badania wyróżniono m.in. obywatelstwo ukraińskie.
RPO zarazem wskazał na zastrzeżenia dotyczące m.in. zbyt wąskiej definicji osoby w kryzysie bezdomności oraz sposobu uwzględnienia sytuacji osób mieszkających na terenie ogródków działkowych.
Ostatnio osoby w kryzysie bezdomności liczono w 2019 r. Zdiagnozowano wówczas 30 330 takich osób, z czego ponad 83 proc. stanowili mężczyźni. W stosunku do badania z 2017 r. zanotowano spadek bezdomności o 9 proc.
Z danych przedstawionych w 2019 r. przez MRPiPS wynika, że najwięcej osób w kryzysie bezdomności przebywało w województwie mazowieckim (4 278), śląskim (4 255), pomorskim (3 014). Najmniej w województwach podlaskim (646), świętokrzyskim (794) i lubuskim (812).
Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ mhr/
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA