REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane podopiecznych ośrodka pomocy społecznej

REKLAMA

Czy w świetle ustaw z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej ma obowiązek udostępnienia danych osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej na żądanie komisji rewizyjnej rady gminy, w trakcie dokonywanych przez nią czynności kontrolnych?

Odpowiedź: Komisja rewizyjna rady gminy nie jest uprawniona do otrzymania informacji na temat danych osobowych poszczególnych świadczeniobiorców korzystających z pomocy społecznej. Komisja może otrzymać jedynie dane niezbędne do prowadzenia czynności kontrolnych, przede wszystkim o charakterze ogólnym i zbiorczym. Nie jest jednak uprawniona do przetwarzania danych szczególnie wrażliwych, a do takich należy zaliczyć akta (kartoteki) osób korzystających z pomocy społecznej.

REKLAMA

Uzasadnienie

Odpowiedzialność za czynności w zakresie ochrony danych osobowych spoczywa bezpośrednio na administratorze tych danych, którym w przypadku opisanym w pytaniu jest kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej.

REKLAMA

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (dalej: u.o.d.o.) precyzuje zarówno sposób, jak i zakres przekazywanych danych. Dane mogą być zatem wykorzystane przez administratora w innym celu niż ten, dla którego zostały zgromadzone, o ile nie narusza to praw i wolności osoby, której dane dotyczą, i służą celom naukowym, dydaktycznym, historycznym lub statystycznym.

W przypadku działań podejmowanych przez komisję rewizyjną w ramach jej statutowej działalności należy przede wszystkim ustalić zasadniczy cel kontroli określonej grupy podmiotów. Komisja rewizyjna ma bowiem prawo do kontroli pod względem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● legalności,

● gospodarności,

● rzetelności,

● celowości.

REKLAMA

Komisja rewizyjna nie jest jednak organem upoważnionym do badania indywidualnych przypadków pod względem prawidłowości świadczeń przyznanych osobom uprawnionym. Weryfikacji decyzji administracyjnej ustalającej prawo do określonego świadczenia z pomocy społecznej dokonuje bowiem samorządowe kolegium odwoławcze, a następnie wojewódzki sąd administracyjny. Te organy w trybie prowadzonego postępowania odwoławczego są bezsprzecznie uprawnione do przetwarzania danych osobowych w zakresie objętym u.o.d.o.

W przypadku udostępniania, jak również przetwarzania danych osobowych osób, które dotyczą danych osobowych klientów korzystających ze wsparcia instytucji pomocy społecznej, należy uwzględnić, że są to dane szczególnie wrażliwe i szczególnie chronione. Stwierdzenie to jest zgodne z interpretacją Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i powinno stanowić jedną z podstaw udzielenia odmowy dostępu do danych osobowych komisji rewizyjnej. Należy jednak pamiętać, że rada gminy może domagać się danych dotyczących realizacji określonych zadań z zakresu pomocy społecznej, które zawierają wszelkiego rodzaju informacje o charakterze zbiorczym, tj. zestawienia, wykresy, statystyki, prognozy, sprawozdania z wydatkowania środków.

Zobacz serwis: Opieka społeczna

Podstawa prawna:

● Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 182),

● Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (j.t. Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 230, poz. 1371),

● Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 153).

Magdalena Szochner-Siemińska

ekspert w zakresie prawa administracyjnego i prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA