reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS

Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS

Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS może mieć charakter kwotowy lub okresowy. Stroną postępowania w sprawie zwolnienia z odpłatności jest tylko ta osoba, której zwolnienie bezpośrednio dotyczy, a także dodatkowo gmina jako podmiot zobowiązany do zwiększenia udziału w ponoszonych opłatach.

Obowiązek gminy

Gmina jako ostatni podmiot zobowiązany do uiszczania kwot za pobyt w DPS dokonuje opłaty na rzecz DPS na podstawie wystawionej faktury.

Brak ogólnej kwoty odpłatności ponoszonej przez mieszkańca domu, członków jego rodziny oraz osoby, które zadeklarowały pomoc w ponoszeniu tego ciężaru na podstawie art. 61 ust. 2a ustawy o pomocy społecznej, powoduje, że to na gminie ciąży obowiązek opłaty za pobyt w DPS określony w przepisach ustawy o pomocy społecznej.

Wielkość obciążenia gminy zmniejsza się, jeśli kwota miesięcznej opłaty zostaje zaspokojona przez inne podmioty.

Przykład
Koszt pobytu w DPS wynosi 1700 zł. Mieszkaniec DPS jest osobą samotną, nie ma on dzieci ani małżonka, a rodzice nie żyją. Dochód tego mieszkańca netto wynosi 700 zł. Opłata wnoszona przez niego za pobyt w DPS równa jest zatem 490 zł (700 zł × 70% = 490 zł). Pozostałą kwotę w wysokości 1210 zł (1700 zł – 490 zł = 1210 zł) wnosi gmina.

Wielokrotnie zdarza się, że pomimo wcześniejszych deklaracji i podpisania umowy z gminą osoby zobowiązane nie są w stanie ponosić odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS. Wówczas mogą wystąpić do gminy będącej właściwą ze względu na miejsce skierowania do DPS o zwolnienie lub częściowe zwolnienie z ponoszenia tej odpłatności. 

Masz pytanie? Podyskutuj na Forum!

Organ administracji publicznej, po otrzymaniu informacji na temat potrzeby zwolnienia, wszczyna postępowanie administracyjne w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że organ administracji jest związany wnioskiem o zwolnienie częściowe lub całkowite z ponoszenia opłat za pobyt w DPS. Nie może zatem przyznać całkowitego zwolnienia z odpłatności, jeżeli strona wnioskowała tylko o częściowe z niej zwolnienie. Podobna sytuacja dotyczy również przypadku, gdy osoba wnosi o całkowite zwolnienie z ponoszenia odpłatności, a organ mógłby zwolnić ją z ponoszenia tej odpłatności tylko częściowo. Zgodnie z obowiązkami wynikającymi bezpośrednio z art. 6, 8 i 9 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), organ może poinformować stronę o prawie do modyfikacji wniosku, aby umożliwić jego akceptację. Jeżeli strona nie jest zainteresowana modyfikacją żądania, wówczas organ administracji powinien negatywnie ocenić jej wniosek. Jeżeli jednak, po otrzymaniu wezwania od organu, strona podejmie działania i zmodyfikuje złożony wniosek, wówczas organ może rozpatrzyć złożony przez nią wniosek po modyfikacji i przyznać np. częściowe zwolnienie z odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama