REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS

Magdalena Szochner-Siemińska
zwolnienie z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej
zwolnienie z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS może mieć charakter kwotowy lub okresowy. Stroną postępowania w sprawie zwolnienia z odpłatności jest tylko ta osoba, której zwolnienie bezpośrednio dotyczy, a także dodatkowo gmina jako podmiot zobowiązany do zwiększenia udziału w ponoszonych opłatach.

Obowiązek gminy

Gmina jako ostatni podmiot zobowiązany do uiszczania kwot za pobyt w DPS dokonuje opłaty na rzecz DPS na podstawie wystawionej faktury.

REKLAMA

Brak ogólnej kwoty odpłatności ponoszonej przez mieszkańca domu, członków jego rodziny oraz osoby, które zadeklarowały pomoc w ponoszeniu tego ciężaru na podstawie art. 61 ust. 2a ustawy o pomocy społecznej, powoduje, że to na gminie ciąży obowiązek opłaty za pobyt w DPS określony w przepisach ustawy o pomocy społecznej.

Wielkość obciążenia gminy zmniejsza się, jeśli kwota miesięcznej opłaty zostaje zaspokojona przez inne podmioty.

REKLAMA

Przykład
Koszt pobytu w DPS wynosi 1700 zł. Mieszkaniec DPS jest osobą samotną, nie ma on dzieci ani małżonka, a rodzice nie żyją. Dochód tego mieszkańca netto wynosi 700 zł. Opłata wnoszona przez niego za pobyt w DPS równa jest zatem 490 zł (700 zł × 70% = 490 zł). Pozostałą kwotę w wysokości 1210 zł (1700 zł – 490 zł = 1210 zł) wnosi gmina.

Wielokrotnie zdarza się, że pomimo wcześniejszych deklaracji i podpisania umowy z gminą osoby zobowiązane nie są w stanie ponosić odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS. Wówczas mogą wystąpić do gminy będącej właściwą ze względu na miejsce skierowania do DPS o zwolnienie lub częściowe zwolnienie z ponoszenia tej odpłatności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Masz pytanie? Podyskutuj na Forum!

REKLAMA

Organ administracji publicznej, po otrzymaniu informacji na temat potrzeby zwolnienia, wszczyna postępowanie administracyjne w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że organ administracji jest związany wnioskiem o zwolnienie częściowe lub całkowite z ponoszenia opłat za pobyt w DPS. Nie może zatem przyznać całkowitego zwolnienia z odpłatności, jeżeli strona wnioskowała tylko o częściowe z niej zwolnienie. Podobna sytuacja dotyczy również przypadku, gdy osoba wnosi o całkowite zwolnienie z ponoszenia odpłatności, a organ mógłby zwolnić ją z ponoszenia tej odpłatności tylko częściowo. Zgodnie z obowiązkami wynikającymi bezpośrednio z art. 6, 8 i 9 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), organ może poinformować stronę o prawie do modyfikacji wniosku, aby umożliwić jego akceptację. Jeżeli strona nie jest zainteresowana modyfikacją żądania, wówczas organ administracji powinien negatywnie ocenić jej wniosek. Jeżeli jednak, po otrzymaniu wezwania od organu, strona podejmie działania i zmodyfikuje złożony wniosek, wówczas organ może rozpatrzyć złożony przez nią wniosek po modyfikacji i przyznać np. częściowe zwolnienie z odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS.

Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS może mieć charakter:
- kwotowy (zwolnienie kwotowe powoduje zmniejszenie wymiaru opłaty za miesiąc pobytu na czas nieoznaczony; wydanie tej decyzji daje jej adresatowi pewność, że może on uiszczać opłatę mniejszą – na podstawie przyznanego zwolnienia),
- okresowy (zwolnienie okresowe powoduje zmniejszenie wymiaru opłaty bądź całkowite zwolnienie z jej wnoszenia w danym okresie w związku z występowaniem w tym okresie okoliczności uzasadniających zmniejszenie ponoszonej opłaty). 

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Zapamiętaj!

Stroną postępowania w sprawie zwolnienia z odpłatności jest tylko ta osoba, której zwolnienie bezpośrednio dotyczy, a także dodatkowo gmina jako podmiot zobowiązany do zwiększenia udziału w ponoszonych opłatach.

Przykładową decyzję o częściowym zwolnieniu z ponoszenia opłaty za pobyt osoby uprawnionej w DPS przedstawia wzór 3.

WZÓR 3. Decyzja o częściowym zwolnieniu z ponoszenia opłaty za pobyt osoby uprawnionej w DPS

Zobacz również: Opłaty za pobyt w DPS po nowemu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Instytucji Pomocy Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

  Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

  ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

  W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

  Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

  Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

  Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

  Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

  REKLAMA

  Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

  Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  REKLAMA

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  REKLAMA