REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS

Magdalena Szochner-Siemińska
zwolnienie z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej
zwolnienie z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS może mieć charakter kwotowy lub okresowy. Stroną postępowania w sprawie zwolnienia z odpłatności jest tylko ta osoba, której zwolnienie bezpośrednio dotyczy, a także dodatkowo gmina jako podmiot zobowiązany do zwiększenia udziału w ponoszonych opłatach.

Obowiązek gminy

Gmina jako ostatni podmiot zobowiązany do uiszczania kwot za pobyt w DPS dokonuje opłaty na rzecz DPS na podstawie wystawionej faktury.

REKLAMA

Brak ogólnej kwoty odpłatności ponoszonej przez mieszkańca domu, członków jego rodziny oraz osoby, które zadeklarowały pomoc w ponoszeniu tego ciężaru na podstawie art. 61 ust. 2a ustawy o pomocy społecznej, powoduje, że to na gminie ciąży obowiązek opłaty za pobyt w DPS określony w przepisach ustawy o pomocy społecznej.

Wielkość obciążenia gminy zmniejsza się, jeśli kwota miesięcznej opłaty zostaje zaspokojona przez inne podmioty.

REKLAMA

Przykład
Koszt pobytu w DPS wynosi 1700 zł. Mieszkaniec DPS jest osobą samotną, nie ma on dzieci ani małżonka, a rodzice nie żyją. Dochód tego mieszkańca netto wynosi 700 zł. Opłata wnoszona przez niego za pobyt w DPS równa jest zatem 490 zł (700 zł × 70% = 490 zł). Pozostałą kwotę w wysokości 1210 zł (1700 zł – 490 zł = 1210 zł) wnosi gmina.

Wielokrotnie zdarza się, że pomimo wcześniejszych deklaracji i podpisania umowy z gminą osoby zobowiązane nie są w stanie ponosić odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS. Wówczas mogą wystąpić do gminy będącej właściwą ze względu na miejsce skierowania do DPS o zwolnienie lub częściowe zwolnienie z ponoszenia tej odpłatności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Masz pytanie? Podyskutuj na Forum!

REKLAMA

Organ administracji publicznej, po otrzymaniu informacji na temat potrzeby zwolnienia, wszczyna postępowanie administracyjne w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że organ administracji jest związany wnioskiem o zwolnienie częściowe lub całkowite z ponoszenia opłat za pobyt w DPS. Nie może zatem przyznać całkowitego zwolnienia z odpłatności, jeżeli strona wnioskowała tylko o częściowe z niej zwolnienie. Podobna sytuacja dotyczy również przypadku, gdy osoba wnosi o całkowite zwolnienie z ponoszenia odpłatności, a organ mógłby zwolnić ją z ponoszenia tej odpłatności tylko częściowo. Zgodnie z obowiązkami wynikającymi bezpośrednio z art. 6, 8 i 9 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), organ może poinformować stronę o prawie do modyfikacji wniosku, aby umożliwić jego akceptację. Jeżeli strona nie jest zainteresowana modyfikacją żądania, wówczas organ administracji powinien negatywnie ocenić jej wniosek. Jeżeli jednak, po otrzymaniu wezwania od organu, strona podejmie działania i zmodyfikuje złożony wniosek, wówczas organ może rozpatrzyć złożony przez nią wniosek po modyfikacji i przyznać np. częściowe zwolnienie z odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS.

Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPS może mieć charakter:
- kwotowy (zwolnienie kwotowe powoduje zmniejszenie wymiaru opłaty za miesiąc pobytu na czas nieoznaczony; wydanie tej decyzji daje jej adresatowi pewność, że może on uiszczać opłatę mniejszą – na podstawie przyznanego zwolnienia),
- okresowy (zwolnienie okresowe powoduje zmniejszenie wymiaru opłaty bądź całkowite zwolnienie z jej wnoszenia w danym okresie w związku z występowaniem w tym okresie okoliczności uzasadniających zmniejszenie ponoszonej opłaty). 

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

Zapamiętaj!

Stroną postępowania w sprawie zwolnienia z odpłatności jest tylko ta osoba, której zwolnienie bezpośrednio dotyczy, a także dodatkowo gmina jako podmiot zobowiązany do zwiększenia udziału w ponoszonych opłatach.

Przykładową decyzję o częściowym zwolnieniu z ponoszenia opłaty za pobyt osoby uprawnionej w DPS przedstawia wzór 3.

WZÓR 3. Decyzja o częściowym zwolnieniu z ponoszenia opłaty za pobyt osoby uprawnionej w DPS

Zobacz również: Opłaty za pobyt w DPS po nowemu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Instytucji Pomocy Społecznej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  REKLAMA

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  REKLAMA

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

  Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

  REKLAMA