reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia

Decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia

Przyznanie bądź odmowa przyznania świadczeń w zakresie opieki społecznej następuje w trybie decyzji administracyjnej, od której zainteresowanemu przysługuje odwołanie. Decyzja taka poprzedzona jest zawsze odpowiednim wywiadem środowiskowym przeprowadzanym przez pracowników pomocy społecznej.

Wywiad środowiskowy

Decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia wymaga przeprowadzenia uprzednio wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej przez pracownika socjalnego w terminie 14 dni, w sprawach nie cierpiących zwłoki w ciągu 2 dni. W toku przeprowadzenia wywiadu ustala się sytuację osobistą, dochodową i majątkową osoby lub rodziny ubiegającej się o przyznanie świadczeń z pomocy społecznej oraz powody ubiegania się o te świadczenia.

Termin załatwienia sprawy

Świadczenia z zakresu pomocy społecznej przyznawane są w drodze decyzji administracyjnej. Decyzja o udzieleniu bądź odmowie udzielenia pomocy powinna zostać wydana w ciągu miesiąca od daty złożenia wniosku.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Tryb odwoławczy

Odwołanie od wydanej decyzji wnosi się za pośrednictwem kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Usługi opiekuńcze

Usługi opiekuńcze w ramach pomocy społecznej świadczone są w miejscu zamieszkania osoby i obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Usługi takie świadczone są zazwyczaj osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych uzasadnionych przyczyn wymagają pomocy innych osób. Mogą ubiegać się o nie również osoby, które wymagają pomocy innych a rodzina nie może takiej pomocy zapewnić.

Osoba wymagająca pomocy w formie usług opiekuńczych składa w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej wniosek oraz przedstawia dokumenty stwierdzające dochód a osoba zamieszkująca z rodziną również dochody wszystkich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Osoby z orzeczoną I grupą inwalidzką, orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji, przedstawiają orzeczenie właściwej komisji, inne osoby przedstawiają zaświadczenie lekarskie stwierdzające potrzebne udzielenia pomocy w formie usług opiekuńczych i w jakim zakresie .

W decyzji o przyznaniu świadczeń w formie usług opiekuńczych określa się ich zakres, okres, wysokość odpłatności, którą ponosi świadczeniobiorca, albo przyznaje się te świadczenia nieodpłatnie .

Usługi opiekuńcze przysługują nieodpłatnie świadczeniobiorcom, których dochód na osobę i na osobę w rodzinie nie przekracza:
461 zł – w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
316 zł – w przypadku osoby w rodzinie.

Osoby, których dochód przekracza kwotę określoną w wyżej cytowanej ustawie ponoszą wydatki za usługi opiekuńcze zgodnie z uchwałą obowiązującej na terenie danej gminy Rady Miejskiej .

Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2013 r. poz. 182).

Zobacz również: Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany od 1 lipca 2013 r.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

decyzja przyznająca świadczenia z pomocy społecznej
decyzja przyznająca świadczenia z pomocy społecznej

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama