Decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia
REKLAMA
REKLAMA
Wywiad środowiskowy
Decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia wymaga przeprowadzenia uprzednio wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej przez pracownika socjalnego w terminie 14 dni, w sprawach nie cierpiących zwłoki w ciągu 2 dni. W toku przeprowadzenia wywiadu ustala się sytuację osobistą, dochodową i majątkową osoby lub rodziny ubiegającej się o przyznanie świadczeń z pomocy społecznej oraz powody ubiegania się o te świadczenia.
REKLAMA
Termin załatwienia sprawy
Świadczenia z zakresu pomocy społecznej przyznawane są w drodze decyzji administracyjnej. Decyzja o udzieleniu bądź odmowie udzielenia pomocy powinna zostać wydana w ciągu miesiąca od daty złożenia wniosku.
Polecamy serwis: Opieka społeczna
Tryb odwoławczy
Odwołanie od wydanej decyzji wnosi się za pośrednictwem kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Usługi opiekuńcze
REKLAMA
Usługi opiekuńcze w ramach pomocy społecznej świadczone są w miejscu zamieszkania osoby i obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Usługi takie świadczone są zazwyczaj osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych uzasadnionych przyczyn wymagają pomocy innych osób. Mogą ubiegać się o nie również osoby, które wymagają pomocy innych a rodzina nie może takiej pomocy zapewnić.
Osoba wymagająca pomocy w formie usług opiekuńczych składa w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej wniosek oraz przedstawia dokumenty stwierdzające dochód a osoba zamieszkująca z rodziną również dochody wszystkich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Osoby z orzeczoną I grupą inwalidzką, orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji, przedstawiają orzeczenie właściwej komisji, inne osoby przedstawiają zaświadczenie lekarskie stwierdzające potrzebne udzielenia pomocy w formie usług opiekuńczych i w jakim zakresie .
W decyzji o przyznaniu świadczeń w formie usług opiekuńczych określa się ich zakres, okres, wysokość odpłatności, którą ponosi świadczeniobiorca, albo przyznaje się te świadczenia nieodpłatnie .
Usługi opiekuńcze przysługują nieodpłatnie świadczeniobiorcom, których dochód na osobę i na osobę w rodzinie nie przekracza:
• 461 zł – w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
• 316 zł – w przypadku osoby w rodzinie.
Osoby, których dochód przekracza kwotę określoną w wyżej cytowanej ustawie ponoszą wydatki za usługi opiekuńcze zgodnie z uchwałą obowiązującej na terenie danej gminy Rady Miejskiej .
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2013 r. poz. 182).
Zobacz również: Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany od 1 lipca 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA