REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia z FA, które przysługują osobom mającym problemy z wyegzekwowaniem alimentów od zobowiązanych do tego przez sąd rodziców, są przyznawane na czas trwania okresu świadczeniowego. Rozpoczyna się on 1 października i kończy 30 września następnego roku kalendarzowego, ale wnioski o ich przyznanie można składać już od 1 sierpnia.

Kto może się ubiegać o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Maksymalnie 500 zł miesięcznie może otrzymać opiekun dziecka, gdy drugi z rodziców uchyla się od płacenia na jego utrzymanie. Przyznanie pomocy jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego

REKLAMA

Czy można już składać wnioski o pomoc

Czytelniczka od maja otrzymuje świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA) na dwójkę dzieci. Gmina przyznała jej pieniądze do końca września, tłumacząc, że będzie musiała jeszcze raz złożyć wniosek, jeśli zamierza otrzymywać wsparcie przez kolejne miesiące. Czy może już się o nie ponownie starać? 

TAK

REKLAMA

Świadczenia z FA, które przysługują osobom mającym problemy z wyegzekwowaniem alimentów od zobowiązanych do tego przez sąd rodziców, są przyznawane na czas trwania okresu świadczeniowego. Rozpoczyna się on 1 października i kończy 30 września następnego roku kalendarzowego, ale wnioski o ich przyznanie można składać już od 1 sierpnia.

Rodzice, którzy zdążą to zrobić do końca tego miesiąca, będą mieli pewność, że pierwsza wypłata za nowy okres nastąpi w październiku. Nie będą więc mieli przerwy w uzyskiwaniu wsparcia. Jeżeli przyjdą do gminy we wrześniu lub dopiero w kolejnym miesiącu, ta ma więcej czasu na ustalenie, czy wierzycielowi należy się pomoc. Może się też zdarzyć, że wypłaci osobie uprawnionej wsparcie za pierwszy miesiąc nowego okresu łącznie z pieniędzmi za listopad.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna

Art. 20 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1228 z późn. zm.).

Czy liczy się wysokość zarobków

Samotny ojciec nie dostaje alimentów na dwójkę dzieci. Zamierza starać się o pomoc z FA. Czy przy przyznaniu świadczeń, oprócz tego, że nie otrzymuje pieniędzy od ich matki, będzie miało znaczenie to, ile sam zarabia? 

TAK

Uzyskanie świadczeń z funduszu jest uzależnione od spełnienia dwóch podstawowych warunków.

Pierwszy z nich to bezskuteczna egzekucja alimentów. Zgodnie z ustawą jest nią sytuacja, gdy w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie można wyegzekwować pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

REKLAMA

Drugim wymogiem jest osiąganie dochodów nieprzekraczających określonego kryterium. Wynosi ono 725 zł na osobę w rodzinie. Pod uwagę bierze się należności uzyskane w roku kalendarzowym (bazowym) poprzedzającym okres świadczeniowy. Obecnie są to więc dochody z 2012 r.

W przypadku rodziców ubiegających się o pomoc z FA stosowane są te same zasady ustalania osiągniętego przychodu, jakie obowiązują przy zasiłkach na dzieci. To oznacza, że dochody są dzielone przez liczbę członków rodziny oraz miesięcy, w których były uzyskiwane. Taki sam jest również katalog zarobków, które są wliczane do dochodu. Są to m.in. przychody z tytułu zatrudnienia, działalności gospodarczej oraz gospodarstwa rolnego (decyduje liczba hektarów przeliczeniowych).

W sytuacji gdy między rokiem bazowym a dniem składania wniosku zmienił się dochód członka rodziny, np. stracił on zatrudnienie lub rozpoczął urlop wychowawczy, to ta sytuacja będzie uwzględniona. Gmina zastosuje procedurę pozwalającą na aktualizację danych o finansach. Również katalog dochodów utraconych lub uzyskanych jest taki sam, jak ten obowiązujący w świadczeniach rodzinnych.

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

REKLAMA

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

REKLAMA