Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?
REKLAMA
REKLAMA
Kto może się ubiegać o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego
Maksymalnie 500 zł miesięcznie może otrzymać opiekun dziecka, gdy drugi z rodziców uchyla się od płacenia na jego utrzymanie. Przyznanie pomocy jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego
REKLAMA
Czy można już składać wnioski o pomoc
Czytelniczka od maja otrzymuje świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA) na dwójkę dzieci. Gmina przyznała jej pieniądze do końca września, tłumacząc, że będzie musiała jeszcze raz złożyć wniosek, jeśli zamierza otrzymywać wsparcie przez kolejne miesiące. Czy może już się o nie ponownie starać?
TAK
REKLAMA
Świadczenia z FA, które przysługują osobom mającym problemy z wyegzekwowaniem alimentów od zobowiązanych do tego przez sąd rodziców, są przyznawane na czas trwania okresu świadczeniowego. Rozpoczyna się on 1 października i kończy 30 września następnego roku kalendarzowego, ale wnioski o ich przyznanie można składać już od 1 sierpnia.
Rodzice, którzy zdążą to zrobić do końca tego miesiąca, będą mieli pewność, że pierwsza wypłata za nowy okres nastąpi w październiku. Nie będą więc mieli przerwy w uzyskiwaniu wsparcia. Jeżeli przyjdą do gminy we wrześniu lub dopiero w kolejnym miesiącu, ta ma więcej czasu na ustalenie, czy wierzycielowi należy się pomoc. Może się też zdarzyć, że wypłaci osobie uprawnionej wsparcie za pierwszy miesiąc nowego okresu łącznie z pieniędzmi za listopad.
Podstawa prawna
Art. 20 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1228 z późn. zm.).
Czy liczy się wysokość zarobków
Samotny ojciec nie dostaje alimentów na dwójkę dzieci. Zamierza starać się o pomoc z FA. Czy przy przyznaniu świadczeń, oprócz tego, że nie otrzymuje pieniędzy od ich matki, będzie miało znaczenie to, ile sam zarabia?
TAK
Uzyskanie świadczeń z funduszu jest uzależnione od spełnienia dwóch podstawowych warunków.
Pierwszy z nich to bezskuteczna egzekucja alimentów. Zgodnie z ustawą jest nią sytuacja, gdy w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie można wyegzekwować pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.
REKLAMA
Drugim wymogiem jest osiąganie dochodów nieprzekraczających określonego kryterium. Wynosi ono 725 zł na osobę w rodzinie. Pod uwagę bierze się należności uzyskane w roku kalendarzowym (bazowym) poprzedzającym okres świadczeniowy. Obecnie są to więc dochody z 2012 r.
W przypadku rodziców ubiegających się o pomoc z FA stosowane są te same zasady ustalania osiągniętego przychodu, jakie obowiązują przy zasiłkach na dzieci. To oznacza, że dochody są dzielone przez liczbę członków rodziny oraz miesięcy, w których były uzyskiwane. Taki sam jest również katalog zarobków, które są wliczane do dochodu. Są to m.in. przychody z tytułu zatrudnienia, działalności gospodarczej oraz gospodarstwa rolnego (decyduje liczba hektarów przeliczeniowych).
W sytuacji gdy między rokiem bazowym a dniem składania wniosku zmienił się dochód członka rodziny, np. stracił on zatrudnienie lub rozpoczął urlop wychowawczy, to ta sytuacja będzie uwzględniona. Gmina zastosuje procedurę pozwalającą na aktualizację danych o finansach. Również katalog dochodów utraconych lub uzyskanych jest taki sam, jak ten obowiązujący w świadczeniach rodzinnych.
Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!
REKLAMA
REKLAMA