REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego
Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia z FA, które przysługują osobom mającym problemy z wyegzekwowaniem alimentów od zobowiązanych do tego przez sąd rodziców, są przyznawane na czas trwania okresu świadczeniowego. Rozpoczyna się on 1 października i kończy 30 września następnego roku kalendarzowego, ale wnioski o ich przyznanie można składać już od 1 sierpnia.

Kto może się ubiegać o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Maksymalnie 500 zł miesięcznie może otrzymać opiekun dziecka, gdy drugi z rodziców uchyla się od płacenia na jego utrzymanie. Przyznanie pomocy jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego

REKLAMA

Czy można już składać wnioski o pomoc

Czytelniczka od maja otrzymuje świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA) na dwójkę dzieci. Gmina przyznała jej pieniądze do końca września, tłumacząc, że będzie musiała jeszcze raz złożyć wniosek, jeśli zamierza otrzymywać wsparcie przez kolejne miesiące. Czy może już się o nie ponownie starać? 

TAK

REKLAMA

Świadczenia z FA, które przysługują osobom mającym problemy z wyegzekwowaniem alimentów od zobowiązanych do tego przez sąd rodziców, są przyznawane na czas trwania okresu świadczeniowego. Rozpoczyna się on 1 października i kończy 30 września następnego roku kalendarzowego, ale wnioski o ich przyznanie można składać już od 1 sierpnia.

Rodzice, którzy zdążą to zrobić do końca tego miesiąca, będą mieli pewność, że pierwsza wypłata za nowy okres nastąpi w październiku. Nie będą więc mieli przerwy w uzyskiwaniu wsparcia. Jeżeli przyjdą do gminy we wrześniu lub dopiero w kolejnym miesiącu, ta ma więcej czasu na ustalenie, czy wierzycielowi należy się pomoc. Może się też zdarzyć, że wypłaci osobie uprawnionej wsparcie za pierwszy miesiąc nowego okresu łącznie z pieniędzmi za listopad.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna

Art. 20 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1228 z późn. zm.).

Czy liczy się wysokość zarobków

Samotny ojciec nie dostaje alimentów na dwójkę dzieci. Zamierza starać się o pomoc z FA. Czy przy przyznaniu świadczeń, oprócz tego, że nie otrzymuje pieniędzy od ich matki, będzie miało znaczenie to, ile sam zarabia? 

TAK

Uzyskanie świadczeń z funduszu jest uzależnione od spełnienia dwóch podstawowych warunków.

Pierwszy z nich to bezskuteczna egzekucja alimentów. Zgodnie z ustawą jest nią sytuacja, gdy w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie można wyegzekwować pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.

REKLAMA

Drugim wymogiem jest osiąganie dochodów nieprzekraczających określonego kryterium. Wynosi ono 725 zł na osobę w rodzinie. Pod uwagę bierze się należności uzyskane w roku kalendarzowym (bazowym) poprzedzającym okres świadczeniowy. Obecnie są to więc dochody z 2012 r.

W przypadku rodziców ubiegających się o pomoc z FA stosowane są te same zasady ustalania osiągniętego przychodu, jakie obowiązują przy zasiłkach na dzieci. To oznacza, że dochody są dzielone przez liczbę członków rodziny oraz miesięcy, w których były uzyskiwane. Taki sam jest również katalog zarobków, które są wliczane do dochodu. Są to m.in. przychody z tytułu zatrudnienia, działalności gospodarczej oraz gospodarstwa rolnego (decyduje liczba hektarów przeliczeniowych).

W sytuacji gdy między rokiem bazowym a dniem składania wniosku zmienił się dochód członka rodziny, np. stracił on zatrudnienie lub rozpoczął urlop wychowawczy, to ta sytuacja będzie uwzględniona. Gmina zastosuje procedurę pozwalającą na aktualizację danych o finansach. Również katalog dochodów utraconych lub uzyskanych jest taki sam, jak ten obowiązujący w świadczeniach rodzinnych.

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA