reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Świadczenia rodzinne 2015 - kryterium dochodowe

Świadczenia rodzinne 2015 - kryterium dochodowe

Świadczenia rodzinne w 2015 roku pozostają niezmienne w stosunku do roku bieżącego. Zmienia się kryterium dochodowe pozwalające uzyskać świadczenia. Wzrasta liczba beneficjentów zasiłku rodzinnego.

Przesłanką decydującą o tym, czy dana rodzina może skorzystać z zasiłku rodzinnego jest osiągnięcie dochodu  w przeliczeniu na osobę, który nie przekracza  wskazanej kwoty w rozporządzeniu Rady Ministrów (aktualne z dnia 10 sierpnia 2012 roku).  Wobec tego mamy do czynienia z kryterium dochodowym. Żeby obliczyć dochód na osobę w rodzinie należy:  dodać dochody każdego członka rodziny, uzyskaną sumę podzielić przez liczbę miesięcy,  w których zostały uzyskane. Obliczoną kwotę należy podzielić przez liczbę osób w rodzinie.  Istotnym  jest,  że uwzględnia się także zmiany w sytuacji dochodowej (utratę i uzyskanie dochodu).

Polecamy: Zasiłki rodzinne po zmianach

Rok zasiłkowy obowiązuje od 1 listopada do 31 października każdego roku. W rozporządzeniu Rady Ministrów  z 10 sierpnia 2010 r. wskazane są kwoty, które będą obowiązywać w nadchodzącym roku.  

Polecamy: Narodowa loteria paragonowa

W przypadku rodziny, której dochód nie przekracza 574,00 zł będzie możliwość ubiegania się o świadczenia rodzinne.  Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w rodzinie w której dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności (także orzeczeniem umiarkowanym lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności) zasiłek rodzinny będzie w 2015 roku przysługiwał, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 664,00 zł.

Jeżeli chodzi o zmiany kwotowe w stosunku do roku obecnego, to w przypadku uregulowanym w art. 5 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (kwestia zwykłego zasiłku rodzinnego)  kwota wzrasta o 35 zł. Natomiast w drugiej omawianej sytuacji stawka wzrasta o 41 zł.

Zmianie nie podlegają stawki zasiłku rodzinnego uzyskiwane przez uprawnionych beneficjentów.  Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z 2012 r. na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia można uzyskać 77 zł. Kwota 106 zł przysługuje na dziecko, które ukończyło 5 rok życia, ale nie ukończyło lat 18. Na dziecko studiujące tzn. od 18 do 24 roku życia przysługuje 115 zł miesięcznego zasiłku.

Odrębną kwestie stanowią dodatki do zasiłku rodzinnego, które są uregulowane  ww. rozporządzeniu. Zgodnie z art.9 ustawy o świadczeniach rodzinnych można uzyskać dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Wynosi  on jednorazowo 1000 zł. Art. 10 wspomnianej ustawy normuje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego w kwocie 400 zł miesięcznie. Ponadto, można uzyskać dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka  (gdy drugi rodzic nie żyje, ojciec nie jest znany albo kiedy oddalone zostało powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego rodzica) w kwocie 170 zł miesięcznie. Obostrzeniem  jest fakt, że maksymalnie można uzyskać 340 zł na wszystkie dzieci.  Kwestią istotną jest także przypadek dziecka, które legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności- wówczas kwota dodatku wynosi 250 zł miesięcznie  (z analogicznym zastrzeżeniem- do kwoty 500 zł).  Można uzyskać także dodatek w wysokości 80 zł miesięcznie , z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Kolejnym dodatkiem jest jednorazowe świadczenie w kwocie 100 zł na każde dziecko  z racji rozpoczęcia roku szkolnego.

Dodatek do zasiłku rodzinnego w okresie urlopu wychowawczego przysługuje na każde dziecko

Reasumując, w 2015 r. prawdopodobnie zwiększy się ilość osób uprawnionych do uzyskania zasiłku rodzinnego, jednak świadczenia uzyskane przez beneficjentów pozostaną niezmienne. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama