REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia rodzinne 2015 - kryterium dochodowe

Arleta Siedlik
Zasiłek rodzinny 2015
Zasiłek rodzinny 2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia rodzinne w 2015 roku pozostają niezmienne w stosunku do roku bieżącego. Zmienia się kryterium dochodowe pozwalające uzyskać świadczenia. Wzrasta liczba beneficjentów zasiłku rodzinnego.

Przesłanką decydującą o tym, czy dana rodzina może skorzystać z zasiłku rodzinnego jest osiągnięcie dochodu  w przeliczeniu na osobę, który nie przekracza  wskazanej kwoty w rozporządzeniu Rady Ministrów (aktualne z dnia 10 sierpnia 2012 roku).  Wobec tego mamy do czynienia z kryterium dochodowym. Żeby obliczyć dochód na osobę w rodzinie należy:  dodać dochody każdego członka rodziny, uzyskaną sumę podzielić przez liczbę miesięcy,  w których zostały uzyskane. Obliczoną kwotę należy podzielić przez liczbę osób w rodzinie.  Istotnym  jest,  że uwzględnia się także zmiany w sytuacji dochodowej (utratę i uzyskanie dochodu).

REKLAMA

Polecamy: Zasiłki rodzinne po zmianach

Rok zasiłkowy obowiązuje od 1 listopada do 31 października każdego roku. W rozporządzeniu Rady Ministrów  z 10 sierpnia 2010 r. wskazane są kwoty, które będą obowiązywać w nadchodzącym roku.  

Polecamy: Narodowa loteria paragonowa

REKLAMA

W przypadku rodziny, której dochód nie przekracza 574,00 zł będzie możliwość ubiegania się o świadczenia rodzinne.  Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w rodzinie w której dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności (także orzeczeniem umiarkowanym lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności) zasiłek rodzinny będzie w 2015 roku przysługiwał, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 664,00 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chodzi o zmiany kwotowe w stosunku do roku obecnego, to w przypadku uregulowanym w art. 5 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (kwestia zwykłego zasiłku rodzinnego)  kwota wzrasta o 35 zł. Natomiast w drugiej omawianej sytuacji stawka wzrasta o 41 zł.

REKLAMA

Zmianie nie podlegają stawki zasiłku rodzinnego uzyskiwane przez uprawnionych beneficjentów.  Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z 2012 r. na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia można uzyskać 77 zł. Kwota 106 zł przysługuje na dziecko, które ukończyło 5 rok życia, ale nie ukończyło lat 18. Na dziecko studiujące tzn. od 18 do 24 roku życia przysługuje 115 zł miesięcznego zasiłku.

Odrębną kwestie stanowią dodatki do zasiłku rodzinnego, które są uregulowane  ww. rozporządzeniu. Zgodnie z art.9 ustawy o świadczeniach rodzinnych można uzyskać dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Wynosi  on jednorazowo 1000 zł. Art. 10 wspomnianej ustawy normuje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego w kwocie 400 zł miesięcznie. Ponadto, można uzyskać dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka  (gdy drugi rodzic nie żyje, ojciec nie jest znany albo kiedy oddalone zostało powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego rodzica) w kwocie 170 zł miesięcznie. Obostrzeniem  jest fakt, że maksymalnie można uzyskać 340 zł na wszystkie dzieci.  Kwestią istotną jest także przypadek dziecka, które legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności- wówczas kwota dodatku wynosi 250 zł miesięcznie  (z analogicznym zastrzeżeniem- do kwoty 500 zł).  Można uzyskać także dodatek w wysokości 80 zł miesięcznie , z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Kolejnym dodatkiem jest jednorazowe świadczenie w kwocie 100 zł na każde dziecko  z racji rozpoczęcia roku szkolnego.

Dodatek do zasiłku rodzinnego w okresie urlopu wychowawczego przysługuje na każde dziecko

Reasumując, w 2015 r. prawdopodobnie zwiększy się ilość osób uprawnionych do uzyskania zasiłku rodzinnego, jednak świadczenia uzyskane przez beneficjentów pozostaną niezmienne. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA