REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia rodzinne 2015 - kryterium dochodowe

Arleta Siedlik
Zasiłek rodzinny 2015
Zasiłek rodzinny 2015
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia rodzinne w 2015 roku pozostają niezmienne w stosunku do roku bieżącego. Zmienia się kryterium dochodowe pozwalające uzyskać świadczenia. Wzrasta liczba beneficjentów zasiłku rodzinnego.

Przesłanką decydującą o tym, czy dana rodzina może skorzystać z zasiłku rodzinnego jest osiągnięcie dochodu  w przeliczeniu na osobę, który nie przekracza  wskazanej kwoty w rozporządzeniu Rady Ministrów (aktualne z dnia 10 sierpnia 2012 roku).  Wobec tego mamy do czynienia z kryterium dochodowym. Żeby obliczyć dochód na osobę w rodzinie należy:  dodać dochody każdego członka rodziny, uzyskaną sumę podzielić przez liczbę miesięcy,  w których zostały uzyskane. Obliczoną kwotę należy podzielić przez liczbę osób w rodzinie.  Istotnym  jest,  że uwzględnia się także zmiany w sytuacji dochodowej (utratę i uzyskanie dochodu).

REKLAMA

Polecamy: Zasiłki rodzinne po zmianach

Rok zasiłkowy obowiązuje od 1 listopada do 31 października każdego roku. W rozporządzeniu Rady Ministrów  z 10 sierpnia 2010 r. wskazane są kwoty, które będą obowiązywać w nadchodzącym roku.  

Polecamy: Narodowa loteria paragonowa

REKLAMA

W przypadku rodziny, której dochód nie przekracza 574,00 zł będzie możliwość ubiegania się o świadczenia rodzinne.  Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w rodzinie w której dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności (także orzeczeniem umiarkowanym lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności) zasiłek rodzinny będzie w 2015 roku przysługiwał, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 664,00 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chodzi o zmiany kwotowe w stosunku do roku obecnego, to w przypadku uregulowanym w art. 5 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (kwestia zwykłego zasiłku rodzinnego)  kwota wzrasta o 35 zł. Natomiast w drugiej omawianej sytuacji stawka wzrasta o 41 zł.

REKLAMA

Zmianie nie podlegają stawki zasiłku rodzinnego uzyskiwane przez uprawnionych beneficjentów.  Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z 2012 r. na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia można uzyskać 77 zł. Kwota 106 zł przysługuje na dziecko, które ukończyło 5 rok życia, ale nie ukończyło lat 18. Na dziecko studiujące tzn. od 18 do 24 roku życia przysługuje 115 zł miesięcznego zasiłku.

Odrębną kwestie stanowią dodatki do zasiłku rodzinnego, które są uregulowane  ww. rozporządzeniu. Zgodnie z art.9 ustawy o świadczeniach rodzinnych można uzyskać dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Wynosi  on jednorazowo 1000 zł. Art. 10 wspomnianej ustawy normuje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego w kwocie 400 zł miesięcznie. Ponadto, można uzyskać dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka  (gdy drugi rodzic nie żyje, ojciec nie jest znany albo kiedy oddalone zostało powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego rodzica) w kwocie 170 zł miesięcznie. Obostrzeniem  jest fakt, że maksymalnie można uzyskać 340 zł na wszystkie dzieci.  Kwestią istotną jest także przypadek dziecka, które legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności- wówczas kwota dodatku wynosi 250 zł miesięcznie  (z analogicznym zastrzeżeniem- do kwoty 500 zł).  Można uzyskać także dodatek w wysokości 80 zł miesięcznie , z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Kolejnym dodatkiem jest jednorazowe świadczenie w kwocie 100 zł na każde dziecko  z racji rozpoczęcia roku szkolnego.

Dodatek do zasiłku rodzinnego w okresie urlopu wychowawczego przysługuje na każde dziecko

Reasumując, w 2015 r. prawdopodobnie zwiększy się ilość osób uprawnionych do uzyskania zasiłku rodzinnego, jednak świadczenia uzyskane przez beneficjentów pozostaną niezmienne. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd kończy prace nad nowym rozporządzeniem o szkoleniach w Policji. Co się zmienia? [projekt rozporządzenia]

  Nowe rozporządzenie odpowiada regulacjom określonym w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 grudnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz. U. poz. 2826). 

  Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030 ustanowiony. Co jest w planach?

  Czy rola śródlądowego transportu wodnego wreszcie się zwiększy? Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. ustanowienia Krajowego Programu Żeglugowego do roku 2030. Co ma zapewnić program? 

  MON: Zasady mianowania na stopnie wojskowe [Rozporządzenie od 13 października 2023 r.]

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 28 sierpnia 2023 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 2113)

  Świadczenia dla żołnierza zawodowego: dodatek za rozłąkę, zwrot kosztów dojazdu, dopłaty do wypoczynku i rehabilitacji dzieci [ROZPORZĄDZENIE od 24 X 2023 r.]

  Zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 18 września 2023 r. w sprawie świadczeń socjalnobytowych dla żołnierzy zawodowych. Wejdzie w życie 24 X 2023 r.

  REKLAMA

  Codzienne picie herbaty może mieć znaczenie w profilaktyce cukrzycy

  Codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej tj. herbaty podwójnie fermentowanej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2 – wynika z badania naukowców z Australii i Chin.

  Bon 2500 zł: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. [poz. 2071]

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych.

  Ministerstwo Cyfryzacji: przykładowy wzór wniosku o bon 2500 zł. Do wniosku koniecznie dołącz plik Excel

  Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wzór wniosku o bon 2500 zł dla nauczycieli klas IV-VIII i uprawnionych pracowników pedagogicznych.

  Instrukcja Ministra Cyfryzacji: Jak złożyć wniosek o wydanie bonu 2500 zł na zakup laptopa? [Dla nauczycieli i dyrektorów szkół]

  Od 10 października 2023 r. nauczyciele klas IV-VIII klas mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł przeznaczonego na zakup laptopa. Prawo to mają także pracownicy pedagogiczni przyporządkowani do tych klas.  

  REKLAMA

  Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

  W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

  Stypendium socjalne, rektora, zapomoga. Na jakie świadczenia mogą liczyć studenci w roku akademickim 2023/24?

  Rozpoczął się nowy rok akademicki. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało, o jakiego rodzaju świadczenia mogą ubiegać się studenci. Komu przysługuje prawo do świadczeń? 

  REKLAMA