REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

HFPC: niewystarczający zakres darmowej pomocy prawnej

Darmowe porady prawne dla osób potrzebujących/ Fot. Fotolia
Darmowe porady prawne dla osób potrzebujących/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy, zapowiedziane w expose premier Ewy Kopacz jako "Prawo dla każdego", mają wprowadzić system pomocy prawnej składający się z dwóch modułów - nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnej informacji prawnej. Zmiany negatywnie ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

HFPC: zapisy projektu o darmowej pomocy prawnej - rozczarowują

Zapisy projektu ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej w większości rozczarowują - oceniła Fundacja Helsińska w opinii odnoszącej się do tego projektu. Zdaniem HFPC zbyt mało osób będzie uprawnionych do takiej pomocy, niewystarczający jest też jej zakres.

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy, zapowiedziane w expose premier Ewy Kopacz jako "Prawo dla każdego", mają wprowadzić system pomocy prawnej składający się z dwóch modułów - nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnej informacji prawnej. Projekt tych regulacji w połowie grudnia trafił do konsultacji. Ustawa ma wejść w życie od początku 2016 r. Rząd - według zapowiedzi MS - ma zająć się projektem w marcu.

"Brak rządowego systemu bezpłatnego poradnictwa prawnego na etapie przedsądowym, a dodatkowo rozproszenie instytucji oferujących taką usługę prowadzi w konsekwencji do sytuacji, w której obywatele nie mają zapewnionego równego dostępu do pomocy prawnej" - wskazała HFPC, przyznając jednocześnie, że projekt "odpowiada na ważną kwestię społeczną".

Jednocześnie w opinii dodano jednak, że "zaproponowany krąg osób uprawnionych do otrzymania nieodpłatnej pomocy prawnej jest zbyt wąski". Projekt zakłada bowiem, że w skali całego kraju powstanie co najmniej 1549 punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna przez adwokatów lub radców prawnych tylko osobom uprawnionym do świadczeń z pomocy społecznej.

"Osoby zwracające się o nieodpłatną pomoc prawną w zdecydowanej większości nie spełniają warunków do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej" - zaznaczyła fundacja, opierając się na własnych doświadczeniach. Dodała, że nowe przepisy w zaproponowanej formie objęłyby "stosunkowo mało liczną grupę osób żyjących w skrajnym ubóstwie", które i tak mogą korzystać z poradnictwa prawnego na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Opieka społeczna

REKLAMA

Także zakres wsparcia, jakie mogłoby być udzielone, jest niewystarczający, szczególnie w odniesieniu do pomocy w sporządzaniu pism. "Nie powinno się wykluczać możliwości pomocy w sporządzaniu prostych pism procesowych w zakresie postępowań przygotowawczych, sądowych (karnych i cywilnych) i sądowoadministracyjnych (...) stanowią one często główny przedmiot zainteresowania osób poszukujących nieodpłatnej pomocy prawnej" - głosi opinia.

Krytycznie w opinii oceniono także brak możliwości udzielenia pomocy z zakresu prawa podatkowego. "Sprawy podatkowe są bardzo zawiłe i zasadna byłaby możliwość bezpośredniego kontaktu celem uzyskania porady prawnej w zakresie rozwiązania konkretnego problemu" - napisała fundacja.

Projekt przewiduje możliwość telefonicznej informacji prawnej dla każdego obywatela. Wojewodowie w przetargach mają wyłonić instytucje (także spośród organizacji pozarządowych), które poprowadzą infolinie. "Nie widać żadnego uzasadnienia dla obecności obsługi infolinii w każdym województwie. (...) Centrum informacji prawnej powinno być jedno, ogólnopolskie" - oceniła HFPC. Ponadto, jej zdaniem, zbyt dużą ingerencją w prawo do prywatności jest zamierzenie, aby treść rozmów prowadzonych z użyciem infolinii była utrwalana.

Resort sprawiedliwości informował, że przy tworzeniu infolinii zamierzeniem ministerstwa jest "wykorzystanie doświadczeń organizacji pozarządowych realizujących usługę pomocy prawnej".

Zdaniem HFPC organizacje pozarządowe powinny być także zaangażowane - obok adwokatów i radców prawnych - w świadczenie nieodpłatnych porad prawnych. "Niezasadnie wyłączono od możliwości świadczenia pomocy prawnej aplikantów adwokackich i radcowskich" - uznała również fundacja.

W trwających konsultacjach zastrzeżenia w sprawie ograniczenia darmowej pomocy prawnej tylko do osób uprawnionych do pomocy społecznej zgłosiła już pełnomocnik rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara. Wskazywała też, że niektóre ze szczegółowych kryteriów zawartych w ustawie "mogą nastręczać trudności interpretacyjne, co z kolei może się przekładać na trudności w ustaleniu kręgu osób fizycznych uprawnionych do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej".

Pomoc prawna ma polegać na: poinformowaniu uprawnionego o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach; wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego; pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy (oprócz pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym); sporządzeniu projektu pisma procesowego o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. MS zakłada, że pomoc nie obejmie spraw z zakresu prawa podatkowego, celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem jej rozpoczynania.((PAP)

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne dla osób potrzebujących

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA