Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki z pomocy społecznej 2015/2016

Aleksandra Kolbus-Kucharska
Zasiłki, pomoc społeczna Fot. Fotolia
Zasiłki, pomoc społeczna Fot. Fotolia
Fotolia
1 października 2015 roku zmianie ulega wysokość zasiłków z pomocy społecznej oraz kryteria dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń. Maksymalna kwota zasiłku stałego po zmianach wynosi 604 zł.

Od 1 października 2015 roku uległy zmianie kryteria dochodowe, kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz kwota dochodu w 1 ha przeliczeniowego. Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej istnieje obowiązek weryfikacji tych kwot co 3 lata, co ma się przyczyniać do podniesienia poziomu życia osób korzystających z pomocy społecznej.

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Zamrożenie kryteriów z 2006 roku i uchylenie się od obowiązku w 2009 roku doprowadziło do sytuacji w której osoby spełniające kryteria kwotowe, będące na granicy minimum egzystencji nie były objęte pomocą społeczną. Kwoty dochodu na osobę w rodzinie będące kryterium przyznania pomocy społecznej były bowiem wyższe niż te dotyczące minimum egzystencji. W 2012 roku podczas weryfikacji kwot dokonano zmian, według których kwoty świadczeń przewyższyły przedmiotowe minimum. Na podstawie badań dotyczących progu interwencji socjalnej przyjęto też wartości, które w założeniu nie powinny zostać przekroczone do czasu następnej weryfikacji w 2018 roku.

Zobacz również: Zasiłek rodzinny 2015/2016 - kwota

Wyższe progi i wyższe świadczenia od 1 października 2015 r.

Z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej wynika, że kryteria dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynoszą 634 zł (do tej pory 542 zł), dla osoby w rodzinie 514 zł (poprzednio 456 zł). Utrzymany został wymóg spełnienia drugiej przesłanki uzasadniającej przyznanie pomocy, jak m.in. bezdomność, sieroctwo czy niepełnosprawność. Dotyczy to zasiłku stałego, okresowego oraz celowego i wpłynie na sytuację finansową zarówno osób już pobierających świadczenie, jak i tych którzy dopiero będą się o nie ubiegać. Zmiana kryteriów będzie miała również wpływ na próg dochodowy do świadczeń pobocznych takich jak uprawnienie do posiłków dla dzieci. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że automatycznie wzrosną kwoty już przyznanych świadczeń celowych, co oznacza, że wprowadzona waloryzacja może, ale nie musi oddziaływać na już przyznane świadczenia, natomiast samo prawo do pomocy społecznej będzie rozpatrywane  wyłącznie według nowych kryteriów.

Założeniem podniesienia kwot jest objęcie pomocą większej ilości osób potrzebujących, którzy znajdując się w ciężkiej sytuacji materialnej nie są w stanie własnymi działaniami doprowadzić do podniesienia standardu życia. Należy również zaznaczyć, że celem świadczeń socjalnych nie jest jedynie zapewnienie środków materialnych na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale również ma przyczynić się do poprawy sytuacji na tyle, by świadczeniobiorcy mogli własnym działaniem doprowadzić do stanu w którym nie będą potrzebować pomocy państwa.

Zmiana kryteriów dochodowych dotyczących pomocy społecznej wpływa również na inne świadczenia, które mając na celu podniesienie jakości życia najuboższych  są przyznawane w szczególnych sytuacjach życiowych. W ten sposób wzrośnie wysokość kwoty będącej podstawą do ustalenia wysokości pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, na kontynuowanie nauki i pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej do wysokości 1722 zł.

Korzystniejsze z punktu widzenia świadczeniobiorcy są również kryteria dochodu z 1ha przeliczeniowego, który od tego roku będzie wynosić 288zł. 

Waloryzacja objęła również cudzoziemców, którzy posiadają status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy wynikający z chęci połączenia się z rodziną lub jej członkiem, który przebywa na terytorium Polski i posiada status uchodźcy lub został objęty ochrona uzupełniającą. Wysokości pomocy przeznaczonej na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego  wynosi od 606 zł do 1335 zł. Wydaje się mieć to tym większe znaczenie w świetle obecnej sytuacji na terenie Unii Europejskiej, gdy w bardzo krótkim czasie przybyła znaczna ilość uchodźców. Należy jednak zaznaczyć, że na tą regulację nie miało wpływu ustawodawstwo unijne, ponieważ określenie zasad przyznania i wysokości pomocy społecznej należy do kompetencji państw członkowskich. Prognoza kosztów wynikających z pomocy dla cudzoziemców została przeprowadzona na grupie 700 osób, co jest liczbą znacznie wyższa w stosunku do grupy 521 osób, które skorzystały z tej pomocy w 2014 roku.

Przedstawione zmiany wynikają z obserwacji statystyk dotyczących ilości świadczeniobiorców, wysokości świadczeń i nakładów finansowych poniesionych przez państwo. Zgodnie z wyliczeniami nowe kryteria dochodowe umożliwią skorzystanie z pomocy społecznej 3% więcej osób samotnie gospodarujących pobierających zasiłek stały, 9% więcej osób w rodzinie pobierających zasiłek stały, 3% więcej osób pobierających zasiłek okresowy, 5% w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi, za których usługi opiekuńcze ponosi koszty gmina.

Podstawa prawna:

 • art. 9 ust.8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
 • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Poszerzaj swoją wiedzę korzystając z naszego programu »
INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych
INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bon edukacyjny 500 zł w gminach
  Wadowice wypłacają uczniom po 500 zł na potrzeby edukacyjne.
  DGP: Profesor złapany na plagiacie straci tytuł [zmiany w prawie]
  Profesorowie, którzy dopuścili się plagiatu, nie mogą już spać spokojnie. Parlament kończy prace nad ustawą, która wprowadzi możliwość odebrania tytułu naukowego za naruszenie praw autorskich.
  Zmiany w przepisach o służbie wojskowej kobiet w 2023 r. [rozporządzenie o kwalifikacji wojskowej]
  Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zmiany w przepisach o kwalifikacji wojskowej kobiet. Prace nad rozporządzeniem w tej sprawie mają zakończyć się do końca 2022 roku.
  Co się zmieni w szkole w 2023 r.? Nowelizacja Prawa oświatowego
  Lex Czarnek 2.0. kompleksowo reguluje zasady działania w szkole organizacji pozaszkolnych.
  Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny przez ePUAP? [Krok po kroku]
  Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny przez ePUAP? [Krok po kroku]
  BGK: wzrost premii termomodernizacyjnej i remontowej od 1 grudnia 2022 r. Premia MZG.
  Od czwartku, 1 grudnia wzrasta wysokość premii termomodernizacyjnej i remontowej udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego na poprawę efektywności energetycznej budynków.
  Nowelizacja Prawa oświatowego a nauczanie domowe
  Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe nie likwiduje możliwości przechodzenia uczniów na nauczanie domowe, lecz doprecyzowuje przepisy – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, zauważając, że wokół noweli narosło wiele nieprawdziwych informacji.
  Ministerstwo Klimatu: Instrukcja wypełniania wniosku o dodatek elektryczny [aktywny wzór od 1 grudnia 2022 r.]
  Ministerstwo Klimatu przygotowało instrukcja wypełniania wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego [aktywny wzór od 1 grudnia 2022 r.].
  Ifosfamid - skutki chemioterapii mogą odczuwać wnuki [Badania]
  Ifosfamid, powszechnie stosowany w leczeniu chorób nowotworowych może szkodzić nie tylko pacjentom, którzy dzięki niemu przeżyli, ale także ich dzieciom i wnukom – informuje pismo „iScience”.
  Prof. Czupryniak: mini-kompendium o cukrzycy [wywiad]
  Podczas pandemii zmniejszyła się nasza aktywność fizyczna, wiele osób przytyło. A kiedy się tyje, to jest duża szansa rozwoju cukrzycy typu 2. W Polsce liczba osób leczonych z powodu cukrzycy i realizujących recepty wynosi ponad 2,5 mln – powiedział PAP prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
  R.Fogiel: 2,7 mld zł w 2023 r. na telewizję publiczną to realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego [35% waloryzacja]
  Przyjęta przez sejmową komisję finansów poprawka zwiększająca dofinansowanie dla telewizji publicznej do 2,7 mld zł wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2009 roku, w którym uznano, że jeśli są zwolnienia z abonamentu, to należy je wyrównać - powiedział poseł PiS Radosław Fogiel.
  Komunikat MKiŚ: Pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne a dodatek elektryczny [1 grudnia 2022 r.]
  Od czwartku, 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodatek w wysokości 1000 zł lub 1500 zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym zużywającym prąd do ogrzewania, będzie on wypłacany do 31 marca 2023 r.
  Kalkulator: Od 1 grudnia 2022 r. obowiązek oszczędzania prądu w JST [zasady]
  Jak urzędy oszczędzają prąd? Wykręcone żarówki, zabrane czajniki, odkurzanie raz w tygodniu, windy tylko dla petentów.
  Czy wniosek o refundację VAT od gazu będzie można złożyć przez Internet? Co z PIT? [prace w Sejmie]
  Projektowane przepisy o zwrocie VAT od gazu nie przewidują możliwości składania wniosków do gmin przez Internet. W czasie prac w komisji sejmowej pojawiła się propozycja, aby dodać taką możliwość do ostatecznej wersji ustawy.
  Zwrot podatku VAT tylko dla ogrzewających gazem domy i mieszkania. Nie ma zwrotu za gaz do gotowania i podgrzewania wody
  Cena gazu w 2023 r. wzrośnie o podatek VAT (zwiększenie stawki do 23%). Rząd zapowiedział, że 300 000 rodzin otrzyma zwrot VAT od pieniędzy wydanych na gaz. Dotyczy to jednak tylko osób ogrzewających gazem domy i mieszkania.
  Jak otrzymać zwrot VAT od gazu? Kiedy wniosek? Do kogo? Jaka kwota zwrotu?
  Gaz musi być wykorzystywany do ogrzewania mieszkania/domu. Nie ma refundacji VAT ceny gazu wykorzystywanego w kuchni (go gotowania) i łazience (do podgrzewania wody).
  1500 zł dodatku elektrycznego po wykazaniu zużycia 5000 kWh+ w 2021 r. [aktywny wzór]
  Warunkiem otrzymania 1500 zł dodatku elektrycznego jest wykazanie zużycia prądu 5000 kWh+ w 2021 r.
  Czy użytkownicy liczników przedpłatowych mogą korzystać z taniego prądu 79 groszy/kWh?
  Użytkownicy liczników przedpłatowych spełniający przesłanki uznania za odbiorcę uprawnionego, mogą korzystać od 1 grudnia 2022 r. z taniego prądu według stawki 79 groszy/kWh.
  W urzędach zakaz ładowania komórek, wykręcone żarówki, zabrane czajniki i monitory, winda dla petentów, odkurzanie raz w tygodniu
  Zakaz ładowania telefonów komórkowych przez pracowników, zmniejszenie liczby lodówek i czajników elektrycznych i ograniczenie sprzątania urzędów po godzinach pracy – to tylko niektóre sposoby lokalnych włodarzy na zmniejszenie zużycia prądu, do którego zobowiązani są od jutra – podał w środę "DGP". O sposobach oszczędzania prądu informują też urzędnicy. Anonimowo.
  DGP: Niektóre dodatki węglowe będą wypłacone w styczniu 2023 r. [zmiana przepisów]
  Gminy będą miały dwa miesiące na przyznanie świadczenia w przypadku wniosków złożonych w listopadzie. Część osób może więc otrzymać dodatek węglowy w 2023 r.
  Prof. Czarnobilska: przez smog mamy problemy z leczeniem alergii i astmy
  Przez smog muszę intensyfikować leczenie alergiczne – mówi prof. Ewa Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dodając, że teraz przyjmuje o 50 proc. pacjentów więcej niż zwykle.
  Nie przegap terminu! Dodatek węglowy, do pelletu, gazu, oleju, drewna, na zakup węgla, „tani prąd”. Dokumenty tylko do 30 listopada 2022 r.
  W środę, 30 listopada br. mija termin złożenia oświadczenia uprawniającego do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej w cenie 785 zł za MWh. Dotyczy to np. samorządów, mniejszych firm. Mija też w środę termin składania przez odbiorców wrażliwych wniosków o dodatki na zakup opału.
  Czy oświadczenie o tanim prądzie można złożyć przez ePUAP [PGE]
  Oświadczenie odbiorcy uprawnionego można złożyć przez ePUAP np. w PGE. Trzeba zaadresować pismo na PGE OBRÓT SPÓŁKA AKCYJNA (35-959 RZESZÓW, WOJ. PODKARPACKIE postępując zgodnie z instrukcją przekazaną przez PGE.
  Tani prąd: Czy wynajmujący może udostępnić najemcy prąd za 79 groszy/kWh?
  Spółka z o.o. jest właścicielem galerii handlowej. Do galerii energia elektryczna dostarczana jest poprzez jedno przyłącze energetyczne. Umowa z dostawcą prądu jest na spółkę z o.o. Czy spółka z o.o. może złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego? I udostępnić prąd najemcom według stawki 79 groszy kWh (refaktura)? Spółka z o.o. jest MŚP. Główny wpis do PKD, to: „68, 20, Z, WYNAJEM I ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI WŁASNYMI LUB DZIERŻAWIONYMI”.
  Farmaceuci wystawią skierowania na szczepienia przeciwko grypie
  Przygotujemy przepisy umożliwiające farmaceutom wystawianie skierowań na szczepienia przeciwko grypie – zadeklarował we wtorek szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że konieczna jest w tym celu zmiana legislacyjna, więc nie jest jasne, czy takie przepisy wejdą w życie w tym sezonie.