REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchwała o karcie dużej rodziny a data wejścia w życie

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski
Karta Dużej Rodziny/www.premier.gov.pl
Karta Dużej Rodziny/www.premier.gov.pl
Domena Publiczna

REKLAMA

REKLAMA

Uchwała rady gminy dotycząca programu Karta Dużej Rodziny wchodzi w życie z dniem podjęcia. Taka uchwała nie jest aktem prawa miejscowego, więc nie można ustalać terminu jej wejścia w życie po 14 dniach od ogłoszenia – uznał w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda wielkopolski.

Na sesji rady jednej z gmin województwa wielkopolskiego podjęto uchwałę w sprawie programu Karta Dużej Rodziny. Jednocześnie rada postanowiła, że uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

REKLAMA

REKLAMA

Jednak przyjęty przez radnych termin wejścia w życie uchwały zakwestionował wojewoda wielkopolski. W jego ocenie, wspomniany zapis w istotny sposób naruszał art. 4 ust. 1 i art. 13 pkt 2 i 10 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Z art. 13 pkt 2 i 10 wymienionej ustawy wynika bowiem, że w wojewódzkim dzienniku urzędowym ogłasza się m.in.: akty prawa miejscowego stanowione przez organy gminy oraz inne akty prawne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia, jeżeli tak stanowią przepisy szczególne.

W opinii wojewody, akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych, wchodzą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy (art. 4 ust. 1 ustawy).

Polecamy serwis: Opieka społeczna

REKLAMA

Z zakwestionowanego sformułowania dotyczącego wspomnianego terminu wejścia w życie wynika, że rada gminy przy podejmowaniu uchwały zastosowała przepisy właściwe dla aktów normatywnych zawierających przepisy powszechnie obowiązujące. Za taki właśnie akt rada uznała uchwałę, określając termin jej wejścia w życie w sposób określony w art. 4 ust. 1 ustawy, czyli po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wojewoda podkreślił, że nie wszystkie akty podjęte przez radę gminy na podstawie prawa i w jego granicach zaliczają się do prawa miejscowego. Akt takiego prawa musi posiadać cechę powszechnego obowiązywania na obszarze działania organów, które je ustanowiły (art. 87 ust. 2 i art. 94 Konstytucji RP). Jednocześnie również pojęcie powszechnego obowiązywania nie zostało zdefiniowane, ale jest to określenie mające ugruntowane znaczenie w doktrynie i w orzecznictwie. Otóż powszechnie obowiązuje akt, z którego wynika norma adresowana do podmiotów określonych rodzajowo, np. obywateli, kształtując ich sytuacją prawną.

Wojewoda uznał, że uchwała rady gminy w sprawie przyjęcia programu Karta Dużej Rodziny nie ustanawia przepisów powszechnie obowiązujących. Zatem nie korzysta z przymiotu aktu prawa miejscowego. Uchwała taka jest aktem kierownictwa wewnętrznego. Świadczy o tym chociażby treść uchwały, zgodnie z którą w celu realizacji działań wspierających rodziny wielodzietne zamieszkałe na terenie gminy przyjmuje się program Karta Dużej Rodziny.

Także z analizy postanowień programu wynika, że określa on konkretne cele do wykonania, wskazując przy tym jedynie ogólnie sposób ich realizacji. Ponadto z programu wynika, że informacja na jego temat, w tym dotycząca realizowanych działań, będzie dla zainteresowanych udostępniana za pośrednictwem strony internetowej oraz w gablotach sołectw. Jednoznacznie przesądza to o tym, że nie są to przepisy o charakterze normatywnym.

Na tej podstawie wojewoda unieważnił paragraf uchwały stanowiący, że wchodzi ona w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Jednocześnie wojewoda uznał, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia (rozstrzygnięcie nadzorcze nr KN.I. 4131.1.134.2015.16 Wojewody Wielkopolskiego z 24 kwietnia 2015 r., opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego z 30 kwietnia 2015 r. poz. 2966).

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

Autor jest dziennikarzem specjalizującym się w tematyce samorządowej i podatkowej

Zobacz również: „Złotówka za złotówkę” – zmiany w świadczeniach rodzinnych

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA

CBA: 14 zmian w systemie oświadczeniach majątkowych osób publicznych m.in. polityków, samorządowców, dyrektorów

CBA proponuje jedną ustawę o oświadczeniach majątkowych. Z tego wynika pośrednio próba centralizacji walki w korupcją. Umożliwia to Internet. Oświadczenia majątkowe mogą być w łatwo sposób zamieszczane według jednolitego wzorca w jednym albo kilku rejestrach.

MEN: 17 propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Godziny ponadwymiarowe po nowemu. Nagrody jubileuszowe, odprawy

Tej nocy ślisko i mgliście. W weekend niespodziewana zmiana pogody

Najbliższa noc będzie na zachodzie kraju bardzo mglista. Na południowym wschodzie można się spodziewać śliskiej nawierzchni po opadach. Za to w weekend temperatury wyniosą nawet 12 st. C.

Z jakimi barierami w dostępie do lekarzy borykają się seniorzy? Wysoko wykluczenie komunikacyjne [RAPORT]

Seniorzy mieszkający na wsi mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, rehabilitacji i ośrodków dziennego wsparcia. Jedną z barier jest niedostateczny zasięg komunikacji publicznej. To dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA

UMP: Zmiany w zasadach wypłat pensji nauczycieli. 1) Płaci budżet 2) Wypłaty na koniec miesiąca [Propozycja]

Propozycja UMP, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego). Druga propozycja, to przejęcie przez budżet centralny od gmin obowiązku wypłaty wynagrodzeń nauczycieli.

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

REKLAMA