reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Uchwała o karcie dużej rodziny a data wejścia w życie

Uchwała o karcie dużej rodziny a data wejścia w życie

Uchwała rady gminy dotycząca programu Karta Dużej Rodziny wchodzi w życie z dniem podjęcia. Taka uchwała nie jest aktem prawa miejscowego, więc nie można ustalać terminu jej wejścia w życie po 14 dniach od ogłoszenia – uznał w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda wielkopolski.

Na sesji rady jednej z gmin województwa wielkopolskiego podjęto uchwałę w sprawie programu Karta Dużej Rodziny. Jednocześnie rada postanowiła, że uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Jednak przyjęty przez radnych termin wejścia w życie uchwały zakwestionował wojewoda wielkopolski. W jego ocenie, wspomniany zapis w istotny sposób naruszał art. 4 ust. 1 i art. 13 pkt 2 i 10 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Z art. 13 pkt 2 i 10 wymienionej ustawy wynika bowiem, że w wojewódzkim dzienniku urzędowym ogłasza się m.in.: akty prawa miejscowego stanowione przez organy gminy oraz inne akty prawne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia, jeżeli tak stanowią przepisy szczególne.

W opinii wojewody, akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych, wchodzą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy (art. 4 ust. 1 ustawy).

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Z zakwestionowanego sformułowania dotyczącego wspomnianego terminu wejścia w życie wynika, że rada gminy przy podejmowaniu uchwały zastosowała przepisy właściwe dla aktów normatywnych zawierających przepisy powszechnie obowiązujące. Za taki właśnie akt rada uznała uchwałę, określając termin jej wejścia w życie w sposób określony w art. 4 ust. 1 ustawy, czyli po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Wojewoda podkreślił, że nie wszystkie akty podjęte przez radę gminy na podstawie prawa i w jego granicach zaliczają się do prawa miejscowego. Akt takiego prawa musi posiadać cechę powszechnego obowiązywania na obszarze działania organów, które je ustanowiły (art. 87 ust. 2 i art. 94 Konstytucji RP). Jednocześnie również pojęcie powszechnego obowiązywania nie zostało zdefiniowane, ale jest to określenie mające ugruntowane znaczenie w doktrynie i w orzecznictwie. Otóż powszechnie obowiązuje akt, z którego wynika norma adresowana do podmiotów określonych rodzajowo, np. obywateli, kształtując ich sytuacją prawną.

Wojewoda uznał, że uchwała rady gminy w sprawie przyjęcia programu Karta Dużej Rodziny nie ustanawia przepisów powszechnie obowiązujących. Zatem nie korzysta z przymiotu aktu prawa miejscowego. Uchwała taka jest aktem kierownictwa wewnętrznego. Świadczy o tym chociażby treść uchwały, zgodnie z którą w celu realizacji działań wspierających rodziny wielodzietne zamieszkałe na terenie gminy przyjmuje się program Karta Dużej Rodziny.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama