Kategorie

Polityka senioralna priorytetem samorządów

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Polityka senioralna priorytetem samorządów./ fot. Fotolia
Samorządy otwierają się na seniorów. Działalność samorządów w zakresie polityki senioralnej polega m.in. na zakładaniu uniwersytetów trzeciego wieku, czy też prowadzeniu programów animacyjnych. Co jeszcze samorządy robią dla seniorów?

Ponad jedna piąta Polaków to osoby po 60. roku życia, a w 2050 r. według prognoz GUS będzie ich już ponad 40 proc. Równocześnie szybko rośnie liczba osób niesamodzielnych – jest ich teraz prawie milion, ale do 2060 r. może być ich aż 3,4 mln. Miesiąc temu Najwyższa Izba Kontroli w raporcie na temat działań samorządów na rzecz seniorów w 2016 r. zwracała uwagę, że wiele z nich nie zapewnia im dziennej opieki. Jednak sytuacja jest dynamiczna.

Reklama

– W ostatnim roku wiele się zmieniło. Samorządy coraz częściej tworzą założenia polityki senioralnej w gminie czy starostwie, otwierają dzienne domy opieki, powołują rady seniorów, zakładają uniwersytety trzeciego wieku oraz prowadzą programy animacyjne, np. akademie liderów, bazujące na wolontariacie bardziej aktywnych osób starszych – wylicza Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Ostatnio ogłoszono, że w województwie kujawsko-pomorskim starsze osoby dostaną pomoc opiekunów domowych, uruchomione zostaną wsparcie sąsiedzkie, wolontariat opiekuńczy i wsparcie opieki rodzinnej. Pilotaż dla 386 niesamodzielnych seniorów odbędzie się w 30 gminach – wszystko dzięki 12 mln zł z regionalnego programu operacyjnego. – Co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. To problem, z którym musimy się zmierzyć – podkreślał marszałek Piotr Całbecki, zapowiadając nowy program. Na razie planowane jest utworzenie m.in. trzech domów dziennego pobytu, trzech klubów seniora i ośmiu klubów samopomocy oraz 15 gospodarstw opiekuńczych.

Telemedycyna

Kujawsko-pomorski samorząd dyskutuje też o utworzeniu systemu elektronicznego wzywania pomocy. Takie działania podjęli już inni. W zeszłym roku 50 szczecińskich seniorów otrzymało urządzenia elektroniczne, dzięki którym mogą wezwać służby medyczne lub najbliższych opiekunów. „Przycisk życia” trafił do osób chorych i samotnych. Podobny pilotaż od tego roku ma m.in. Giżycko, z kolei Sopot i Gdynia uruchomiły go już w 2013 r.

Reklama

– Coraz więcej samorządów zaczęło prowadzić pilotażowe programy teleopieki dla seniorów, obecnie odbywają się one m.in. w Zawierciu, Ostrowie Wielkopolskim i we Wrocławiu. W większości miast pilotaż obejmuje 30–50 osób i zakończy się w 2017 r. – informuje Wiktor Pałys z Fundacji eHealth.ed. Ma nadzieję, że programy te będą kontynuowane na szerszą skalę.

Nowoczesne rozwiązania dają o wiele szersze możliwości. – Gdy obserwuje się rozwój projektów kierowanych do seniorów w innych krajach UE, można stwierdzić, że samorządy nie do końca wykorzystują możliwości nowych technologii – zwraca uwagę Artur Olesch z Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. Podkreśla, że są już wygodne narzędzia m.in. do monitorowania aktywności seniorów w domu, konsultacji telemedycznych, automatycznego powiadamiania w nagłych sytuacjach. – Doświadczenia innych krajów pokazały, że seniorzy szybko akceptują tego typu innowacje, gdyż one dają im i ich rodzinom poczucie kontroli oraz bezpieczeństwa – podkreśla Olesch.

Dopóki jednak nowoczesnych rozwiązań, np. w formie elektronicznych kart pacjenta, nie ma, samorządy wspierają m.in. inicjatywę rozdawania specjalnych pudełek lub kopert na dokumentację medyczną, które seniorzy mają umieszczać w... lodówkach. Otrzymali je m.in. mieszkańcy Łodzi i Sopotu. Gdy przyjeżdża karetka, personel medyczny wie, gdzie szukać dokumentów.

Zobacz: Zdrowie

Karty, kluby i edukacja

Samorządy prowadzą też coraz więcej działań aktywizujących seniorów, którzy są samodzielni. Toruń od początku tego roku prowadzi program „Rodzina razem – Toruń dla pokoleń” ze zniżkami dla seniorów m.in. w kawiarniach, szczepi osoby starsze przeciwko pneumokokom powodującym m.in. zapalenie płuc oraz rozbudowuje dom pomocy społecznej (przybędą 54 miejsca).

W Sopocie osoby powyżej 60. roku życia mogą w kawiarniach spędzić czas przy filiżance kawy lub herbaty za symboliczną złotówkę. Ten nadmorski kurort przoduje w takich działaniach. Jedna czwarta jego mieszkańców jest już w wieku emerytalnym. Opracowano dla nich m.in. Sopocki Program Strategiczny na rzecz Seniorów do 2020 r. Działają tam m.in. cztery domy sąsiedzkie, w których są bezpłatne spotkania z dietetykiem, psychologiem, wykłady prawnika, zajęcia taneczne, gimnastyka, treningi pamięci i koncentracji. Z kolei w ramach wolontariatu sąsiedzkiego bardziej sprawni seniorzy pomagają innym. Jesienią ma ruszyć budowa szpitala geriatrycznego, dofinansowywany jest zakup leków.

Z kolei Kraków wdraża m.in. centra aktywności dla seniorów, obecnie działają 24, a do 2020 r. ma ich być 54 (po trzy w każdej dzielnicy). Miasto ma też w planach poprowadzenie programu edukacji do starości. W nowym roku szkolnym w wybranych podstawówkach i liceach raz na dwa tygodnie godzina wychowawcza poświęcona ma być przygotowaniu młodzieży do starości oraz uwrażliwianiu na potrzeby seniorów.

Giżycko chce z kolei włączyć Młodzieżową Radę Miasta w pomoc osobom korzystającym z „przycisku życia” poprzez odwiedziny w domach i pomaganie w codziennych czynnościach. ⒸⓅ

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.