| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Monitoring w szkołach – czy można?

Monitoring w szkołach – czy można?

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000) artykułem 154 dodała w ustawie Prawo oświatowe art. 108a, który reguluje zasady wprowadzenia monitoringu w szkołach.

Po pierwsze wprowadzenie monitoringu w szkole lub na terenie wokół szkoły musi być niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia dyrektor szkoły.

Po drugie Dyrektor szkoły musi najpierw uzgodnić wprowadzenie monitoringu z organem prowadzącym oraz skonsultować z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim.

Polecamy: Karta Nauczyciela Komentarz

Monitoring w szkole nie może objąć:

1) pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze,

2) pomieszczeń, w których uczniom jest udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna

3) pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku i rekreacji pracowników,

4) pomieszczeń sanitarnohigienicznych,

5) gabinetu profilaktyki zdrowotnej,

6) szatni i przebieralni,

chyba że stosowanie monitoringu w tych pomieszczeniach jest niezbędne ze względu na istniejące zagrożenie zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia dyrektor szkoły lub placówki i nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych uczniów, pracowników i innych osób, w szczególności zostaną zastosowane techniki uniemożliwiające rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób.

Zobacz: RODO 2018

To oznacza, że możemy wprowadzić monitoring w szkole tylko ze względów bezpieczeństwa uczniów, ale nie np. w szatniach, chyba że monitoring w szatniach jest niezbędny ze względów bezpieczeństwa i nie naruszy to godności i innych dóbr osobistych uczniów, pracowników i innych osób. Proste prawda?

Nie rozumiem też do końca po co monitoring, który uniemożliwia rozpoznanie osób.

Na szczęście teren wokół szkoły i korytarz możemy monitorować o ile spełnimy dwa pierwsze warunki podane na początku.

Szkoła może przetwarzać nagrania z monitoringu tylko w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia.

Szkoła może przetwarzać ww. dane przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia nagrania

Po tym okresie, szkoła musi nagrania zniszczyć chyba, że przepisy odrębne stanowią inaczej. Pozwólcie Państwo, że podam przykład:

monitoring szkolny nagrał jak dwójka uczniów okrada trzeciego ucznia. W takim przypadku nagrania tego nie wolno szkole zniszczyć bo może stanowić dowód w postępowaniu karnym.

Dyrektor szkoły musi ponadto:

  1. poinformować uczniów i pracowników szkoły o wprowadzeniu monitoringu, najpóźniej 14 dni przed uruchomieniem monitoringu,
  2. przed dopuszczeniem osoby do wykonywania obowiązków służbowych poinformować ją na piśmie o stosowaniu monitoringu,
  3. oznaczyć pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych,
  4. uzgodnić z  organem prowadzącym szkołę odpowiednie środki techniczne i organizacyjne w celu ochrony przechowywanych nagrań obrazu oraz danych osobowych uzyskanych
    w wyniku monitoringu.

Monitoring nie powinien stanowić środka nadzoru nad jakością wykonywania pracy przez pracowników szkoły.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zdjęcia

Monitoring w szkołach – czy można?/ fot. Shutterstock
Monitoring w szkołach – czy można?/ fot. Shutterstock

INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »