REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

mLegitymacja, czyli legitymacja szkolna w smartfonie

mLegitymacja, czyli legitymacja szkolna w smartfonie /fot. Fotolia
mLegitymacja, czyli legitymacja szkolna w smartfonie /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uczniowie niemal 4500 szkół mogą już korzystać z mLegitymacji. Jak działa i czy możesz ją mieć w swojej szkole?

Wygoda, brak dodatkowych kosztów, wyjście naprzeciw potrzebom uczniów i rodziców – to tylko niektóre argumenty za wprowadzeniem mLegitymacji w szkołach. Coraz więcej placówek przystępuje do naszego projektu. Wspólnie zachęćmy kolejne!

REKLAMA

Potrzeba, nie gadżet

- mLegitymacja szkolna, czyli legitymacja w smartfonie, to dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek - dodaje szef MC.

Polecamy: Komplet błyskawic Prawo pracy i ZUS 2020

Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece, czy zakupie biletów do kina. A to wszystko dzięki temu, że mLegitymacja szkolna ma umocowanie prawne – jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

W każdej mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w jej papierowym odpowiedniku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- imię i nazwisko ucznia,

- numer legitymacji,

- datę wydania,

- termin ważności,

- status użytkownika (uczeń)

- datę urodzenia,

- PESEL,

- adres zamieszkania,

- nazwę i adres szkoły.

Już dziś niemal 4500 szkół umożliwia swoim uczniom korzystanie z tego rozwiązania. Każdego dnia dołączają kolejne – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Dużo w dużych miastach

REKLAMA

Sprawdziliśmy, w których miastach najwięcej szkół sięga po nasze rozwiązanie. W tej kategorii zdecydowanym liderem jest Warszawa – 93 stołeczne placówki korzystają z mLegitymacji. Kolejne miejsce – Kraków i 69 szkół. TOP 3 zamyka Poznań z 33 szkołami.

Na kolejnych miejscach znalazły się: Łódź (31 szkół), Rzeszów (30 szkół), Gdańsk i Białystok (po 24 szkoły), Wrocław (23 szkoły), Opole (21 szkół), Szczecin i Toruń (po 20 szkół).

Druga dziesiątka naszego rankingu to: Lublin (19 szkół), Tychy (18 szkół), Płock i Jarosław (po 17 szkół), Zamość (16 szkół). W Szczecinku, Stargardzie, Rybniku, Kielcach i Chorzowie działa po 15 szkół z mLegitymacją. Za to we Włocławku, Wołominie i Chełmie – po 14.

- Do naszego projektu mogą zgłaszać się zarówno szkoły podstawowe, jak i ponadpodstawowe. Publiczne i niepubliczne. Wystarczy, że dyrektor szkoły - lub wyznaczona przez niego osoba - wypełnią internetowy formularz (https://ose.gov.pl/lista-szkol) – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zgłoszenia przyjmujemy siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Po zgłoszeniu kolejnym krokiem będzie przekazanie przez szkołę danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji. Gotowe!

Na oba systemy

- Doświadczenia szkół, które do tej pory przystąpiły do naszego projektu jednoznacznie pokazują, że mLegitymacja to rozwiązanie, które chwalą sobie nie tylko uczniowie, ale i rodzice. Jej wdrożenie nie generuje żadnych dodatkowych kosztów dla szkół. Nie muszą kupować nowego oprogramowania lub sprzętu. Zapewniamy im pełne wsparcie - mówi szef MC.

mLegitymacja jest częścią naszej aplikacji mObywatel. By z niej korzystać uczniowie potrzebują tylko… smartfona (z systemem Android lub iOS).

mLegitymacja szkolna ma jeszcze jeden dodatkowy walor. Dzięki niej raz na zawsze znika odwieczny problem, który znają wszyscy rodzice. Dzięki legitymacji w telefonie Twoje dziecko już nigdy nie zapomni zabrać ze sobą dokumentu poświadczającego jego zniżki i uczniowskie uprawnienia. O wielu rzeczach może nie pamiętać, ale o smartfonie – nigdy!

Przekonani, że warto namówić szkołę na mLegitymację? Działajcie!

Formularz zgłoszeniowy – https://ose.gov.pl/lista-szkol

Więcej o aplikacji mObywatel – www.gov.pl/mobywatel

Od tego roku akademickiego z mLegitymacji mogą korzystać także studenci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA