reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Nauczyciel na wycieczce szkolnej

Nauczyciel na wycieczce szkolnej

Jakie obowiązki ciążą na nauczycielach oraz do jakich świadczeń mogą mieć oni prawo z tytułu wycieczek szkolnych?

Świadczenia za podróż służbową

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową (art. 775 k.p.). Wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej odbywanej na obszarze kraju określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (dalej: rozporządzenie o podróżach).

Z tytułu podróży służbowej pracownikom przysługują zatem takie należności, jak:

1) diety,

2) zwrot kosztów:

• przejazdów,

• noclegów,

• dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz

• innych udokumentowanych wydatków określonych przez pracodawcę i odpowiednich do uzasadnionych potrzeb (§ 3 rozporządzenia o podróżach).

Diety przysługujące pracownikowi z tytułu podróży służbowej na terenie kraju są przeznaczone na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży pracownika. Należności z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży służbowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania (§ 4 rozporządzenia o podróżach).

Z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdów. Pracodawca określa środek transportu, jakim podróż ma się odbyć. Zwrot kosztów przejazdu obejmuje zatem cenę biletu określonego środka transportu, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.

Na wniosek pracownika-nauczyciela pracodawca przyznaje zaliczkę na niezbędne koszty podróży. Rozliczenia kosztów odbytej przez pracownika podróży dokonuje się w terminie 14 dni od dnia jej zakończenia (§ 8a rozporządzenia o podróżach).

Zapamiętaj!

Do rozliczenia kosztów podróży pracownik powinien dołączyć dokumenty (rachunki) potwierdzające poszczególne wydatki (nie dotyczy to diet oraz wydatków objętych ryczałtami). Jeżeli uzyskanie dokumentu (rachunku) nie było możliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania.

W związku z tym, na podstawie przepisów rozporządzenia o podróżach, z tytułu delegacji nauczycielowi przysługują następujące należności:

• zwrot kosztów przejazdów,

• zaliczka na koszty przejazdu (i rozliczenie zaliczki).

Za wycieczkę nie przysługują dni wolne

W przypadku nauczycieli realizujących zadania w szkołach „feryjnych” nie znajdują zastosowania przepisy Karty Nauczyciela, dotyczące wykonywania zadań w dniu wolnym od pracy (art. 42c Karty Nauczyciela). Rozstrzygające w tej kwestii są przepisy dotyczące obowiązku 40-godzinnego tygodnia pracy nauczyciela, realizowanego w ciągu 5 dni oraz organizacji i sposobu realizacji planów nauczania przez szkołę (czyli zajęcia od poniedziałku do piątku).

Nauczyciel uczestniczący w wycieczce nie może być zobowiązany do realizowania zadań w soboty i niedziele. Nauczyciel szkoły „feryjnej” z uwagi na 5-dniowy tydzień pracy nie ma też faktycznej możliwości odebrania dnia wolnego bez uszczerbku dla szkoły i uczniów. Ewentualne wydłużenie czasu trwania wycieczki na soboty i niedziele wymaga zgody rodziców i uczniów, a wynikające z tego dodatkowe obowiązki związane z opieką nad uczniami powinny zostać uregulowane z nauczycielami. Uzgodnienia powinny być również przeprowadzone z innymi osobami uprzednio zatwierdzonymi przez dyrektora w charakterze opiekunów.

Zapamiętaj!

Praca polegająca na opiekowaniu się uczniami w czasie wycieczki szkolnej nie jest prowadzeniem „zajęć dydaktycznych”.

Tym samym udział nauczycieli w wycieczce szkolnej w charakterze opiekunów należałoby traktować jako zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, jakie nauczyciel obowiązany jest realizować w ramach obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Dlatego też takim nauczycielom nie przysługuje inny wolny dzień.

Magdalena Kasprzak

Podstawy prawne

• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288)

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. Nr 135, poz. 1516)

• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1661)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama