reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Jak wyliczona została ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej

Jak wyliczona została ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej

Jakie zmiany zostały wprowadzone w zasadach rozdziału części oświatowej subwencji ogólnej pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego w porównaniu z zasadami, jakie obowiązywały przy podziale w roku ubiegłym?


KRYSTYNA SZUMILAS

sekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej

Zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego algorytm podziału subwencji oświatowej uzależnia wysokość przyznawanych środków od skali i struktury realizowanych zadań, mierzonych liczbą uczniów i wychowanków, z uwzględnieniem stopni awansu zawodowego nauczycieli. W algorytmie uwzględnia się kalkulacyjne środki subwencyjne służące określeniu należnej jednostkom samorządu terytorialnego kwoty bazowej (SOA) i kwoty uzupełniającej (SOB) subwencji przeznaczonej na realizację zadań szkolnych oraz kwoty przeznaczonej na realizację zadań pozaszkolnych (SOC). Zastosowane w kalkulacji na 2008 rok wagi odnoszą się do 27 zadań szkolnych i 14 zadań pozaszkolnych. W algorytmie podziału subwencji oświatowej, w porównaniu z rokiem ubiegłym nie zmieniła się liczba wag, a także ich wartości. W sposobie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2008 wprowadzono - w porównaniu z rokiem poprzednim - określone zmiany. I tak zmieniono źródło gromadzenia danych o liczbie uczniów (wychowanków) szkół i placówek oświatowych poprzez zastąpienie sprawozdań Głównego Urzędu Statystycznego danymi systemu informacji oświatowej dla bazowego roku szkolnego według stanu na 30 września 2007 r. i 10 października 2007 r.

Doprecyzowano opisy wag:

P8 - poprzez wyszczególnienie w opisie również uczniów liceów profilowanych i uczniów szkół specjalnych przysposabiających do pracy, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. h) ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),

P21 i P27 - poprzez wprowadzenie zapisów informujących, że wagi te wykluczają się z wagą P8,

P28 - poprzez wyszczególnienie w opisie także dzieci realizujących podstawę programową wychowania przedszkolnego w przedszkolach oraz oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych zorganizowanych w zakładach opieki zdrowotnej, w tym w zakładach opiekuńczo-leczniczych i zakładach lecznictwa uzdrowiskowego,

P39-P41 - poprzez uściślenie sposobu ustalania liczby uczniów przeliczanych tymi wagami.

Ponadto w załączniku (ust. 8)do rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2008 (Dz.U. z 2007 r. nr 247, poz. 1825) ujęto informację, że przy naliczaniu części oświatowej subwencji ogólnej w liczbie uczniów danej szkoły nie uwzględnia się dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizujących indywidualny program edukacyjny, uwzględniający podstawę programową kształcenia ogólnego, w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym. W formule algorytmicznego podziału pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego części oświatowej subwencji ogólnej wagi przeliczeniowe stosowane są addytywnie, tj. jeżeli uczeń zalicza się do kilku wag, jest on w każdej z nich uwzględniany.

Ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej przypadająca w 2008 roku na jednego ucznia przeliczeniowego w skali ogólnokrajowej (tzw. finansowy standard A) wyliczona została jednolicie dla wszystkich jednostek samorządowych i wynosi 3645,72 zł w stosunku rocznym. Jest ona wyższa od przyjętej w kalkulacji na rok 2007 kwoty subwencji przypadającej na jednego ucznia przeliczeniowego (3198,53 zł) o 13,9 proc. Do szczegółowego wyliczenia w 2008 roku ostatecznej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego zastosowano kwotę finansowego standardu A - 3645,7229 zł (z czterema miejscami po przecinku). (na podstawie pisma MEN DE-3-339-24 /08).

KW

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama