Jak wyliczona została ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej
REKLAMA
REKLAMA
KRYSTYNA SZUMILAS
REKLAMA
sekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej
Zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego algorytm podziału subwencji oświatowej uzależnia wysokość przyznawanych środków od skali i struktury realizowanych zadań, mierzonych liczbą uczniów i wychowanków, z uwzględnieniem stopni awansu zawodowego nauczycieli. W algorytmie uwzględnia się kalkulacyjne środki subwencyjne służące określeniu należnej jednostkom samorządu terytorialnego kwoty bazowej (SOA) i kwoty uzupełniającej (SOB) subwencji przeznaczonej na realizację zadań szkolnych oraz kwoty przeznaczonej na realizację zadań pozaszkolnych (SOC). Zastosowane w kalkulacji na 2008 rok wagi odnoszą się do 27 zadań szkolnych i 14 zadań pozaszkolnych. W algorytmie podziału subwencji oświatowej, w porównaniu z rokiem ubiegłym nie zmieniła się liczba wag, a także ich wartości. W sposobie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2008 wprowadzono - w porównaniu z rokiem poprzednim - określone zmiany. I tak zmieniono źródło gromadzenia danych o liczbie uczniów (wychowanków) szkół i placówek oświatowych poprzez zastąpienie sprawozdań Głównego Urzędu Statystycznego danymi systemu informacji oświatowej dla bazowego roku szkolnego według stanu na 30 września 2007 r. i 10 października 2007 r.
Doprecyzowano opisy wag:
•P8 - poprzez wyszczególnienie w opisie również uczniów liceów profilowanych i uczniów szkół specjalnych przysposabiających do pracy, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. h) ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
•P21 i P27 - poprzez wprowadzenie zapisów informujących, że wagi te wykluczają się z wagą P8,
•P28 - poprzez wyszczególnienie w opisie także dzieci realizujących podstawę programową wychowania przedszkolnego w przedszkolach oraz oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych zorganizowanych w zakładach opieki zdrowotnej, w tym w zakładach opiekuńczo-leczniczych i zakładach lecznictwa uzdrowiskowego,
•P39-P41 - poprzez uściślenie sposobu ustalania liczby uczniów przeliczanych tymi wagami.
Ponadto w załączniku (ust. 8)do rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2008 (Dz.U. z 2007 r. nr 247, poz. 1825) ujęto informację, że przy naliczaniu części oświatowej subwencji ogólnej w liczbie uczniów danej szkoły nie uwzględnia się dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizujących indywidualny program edukacyjny, uwzględniający podstawę programową kształcenia ogólnego, w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym. W formule algorytmicznego podziału pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego części oświatowej subwencji ogólnej wagi przeliczeniowe stosowane są addytywnie, tj. jeżeli uczeń zalicza się do kilku wag, jest on w każdej z nich uwzględniany.
Ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej przypadająca w 2008 roku na jednego ucznia przeliczeniowego w skali ogólnokrajowej (tzw. finansowy standard A) wyliczona została jednolicie dla wszystkich jednostek samorządowych i wynosi 3645,72 zł w stosunku rocznym. Jest ona wyższa od przyjętej w kalkulacji na rok 2007 kwoty subwencji przypadającej na jednego ucznia przeliczeniowego (3198,53 zł) o 13,9 proc. Do szczegółowego wyliczenia w 2008 roku ostatecznej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego zastosowano kwotę finansowego standardu A - 3645,7229 zł (z czterema miejscami po przecinku). (na podstawie pisma MEN DE-3-339-24 /08).
KW
REKLAMA
REKLAMA