Wydawanie świadectwa ukończenia szkoły
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź: Uczniowi, który nie zdąży w cyklu nauki w szkole zawodowej zdać egzaminu z nauki zawodu, należy wydać świadectwo ukończenia szkoły. Uczeń taki nie otrzyma jednak dyplomu uzyskania tytułu zawodowego.
REKLAMA
Uzasadnienie: Praktyczna nauka zawodu dla uczniów jest organizowana przez szkołę w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Praktyki zawodowe organizuje się dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.
Umowę o praktyczną naukę zawodu organizowaną poza szkołą zawiera dyrektor szkoły z podmiotem przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu. Umowę zawiera się w terminie umożliwiającym realizację programu praktycznej nauki zawodu. W umowie określa się termin rozpoczęcia i zakończenia praktycznej nauki zawodu.
Jednocześnie pomiędzy pracodawcą a uczniem zawierana jest umowa o pracę, która powinna m.in. precyzować:
• rodzaj, czas i miejsce zawodowego przygotowania (nauka zawodu lub przyuczenie do określonej pracy),
• sposób dokształcania teoretycznego oraz
• wysokość wynagrodzenia.
Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, odbywanego w formie nauki zawodu, zawiera pracodawca z młodocianym w terminach przyjęć kandydatów do szkół zasadniczych.
Jeżeli jednak młodociany nie dokształca się w szkole zasadniczej, umowa o pracę może być zawarta w innym terminie. Nauka zawodu trwa do 36 miesięcy, nie krócej jednak niż 33 miesiące.
Zawody, w których może odbywać się nauka zawodu, czas trwania tej nauki oraz rodzaj i zakres zdobywanych umiejętności określają plany i programy nauczania sporządzane na podstawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 14 marca 2005 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności rozróżnia świadectwa i dyplomy (dalej: rozporządzenie w sprawie świadectw).
Do świadectw zalicza się:
• szkolne promocyjne,
• ukończenia szkoły,
• dojrzałości.
Natomiast do dyplomów zalicza się:
• ukończenia szkoły,
• uzyskania tytułu zawodowego,
• potwierdzające kwalifikacje zawodowe.
W razie więc ukończenia nauki przez ucznia szkoły zawodowej, który nie zdążył ukończyć nauki zawodu i zdać egzaminu ją kończącego, należy wydać świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej. Uczeń taki nie uzyska natomiast dyplomu uzyskania tytułu zawodowego.
ZAPAMIĘTAJ!
Terminy oraz miejsca odbywania praktyk zawodowych dyrektor szkoły uzgadnia z pracodawcami i z młodzieżą, a w przypadku praktyk poza miejscowością zamieszkania lub siedzibą szkoły – również z rodzicami.
ZAPAMIĘTAJ!
Nauka zawodu młodocianego kończy się egzaminem. Młodociani, dokształcający się w szkołach zasadniczych, składają egzamin z nauki zawodu.
ZAPAMIĘTAJ!
Absolwent szkoły zasadniczej i szkoły średniej zawodowej, który zdał egzamin z nauki zawodu lub egzamin z przygotowania zawodowego, otrzymuje dyplom uzyskania tytułu zawodowego. Natomiast uczeń szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły ponadpodstawowej, który ukończył szkołę, otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły.
Dorota Wołoszyn
Podstawy prawne:
• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 6, poz. 33)
• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r., nr 21 poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 6, poz. 33)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 14 marca 2005 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz.U. nr 58 poz. 504; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 67, poz. 412)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. nr 113, poz. 988; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. nr 192, poz. 1875)
• Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. nr 60, poz. 278; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. nr 53, poz. 472)
REKLAMA
REKLAMA