reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Ostrożne testowanie sześciolatków w szkołach

Ostrożne testowanie sześciolatków w szkołach

Obniżenie wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat było dla wielu rodziców, nauczycieli i samorządów dużym wyzwaniem. Jednak pomimo sprzeciwów, a nawet całych kampanii protestacyjnych, część sześciolatków uczyła się z powodzeniem w pierwszej klasie. Są już pierwsze dane podsumowujące reformę oświatową.

Czytaj także: Samorządy dostosowują szkoły do potrzeb pięcio- i sześciolatków>>

Nowa jakość nauczania

Z danych SIO wynika, że w roku szkolnym 2009/2010 w klasach pierwszych uczy się 14853 uczniów sześcioletnich, czyli tylko 4,3% sześciolatków (patrz: Tabela 2). Obok obniżenia wieku szkolnego reforma oświatowa zmieniła zasady nauczania i wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli.

W celu zbadania, jak zalecenia MEN są realizowane, zostały przeprowadzone ankiety wśród dyrektorów szkół. Ich ostateczne analizy zostaną opublikowane dopiero we wrześniu, ale z informacji cząstkowych wynika m.in., że nauczyciele nie mieli problemów z wprowadzeniem nowej podstawy programowej, a także, że korzystali z aktywizujących form pracy z dziećmi.

Natomiast zadaniem kuratoriów było zbadanie, jak wygląda opieka świetlicowa w szkołach (co ma pomóc szkołom na przyjęcie sześciolatków). Z ich informacji wynika, że:

● w większości szkół zapewnione są odpowiednie warunki lokalowe,

● istnieje możliwość spożywania posiłków,

● w części szkół opieka pozalekcyjna zorganizowana jest w salach lekcyjnych.

Odpowiednie zorganizowanie zajęć wychowawczo--opiekuńczych było możliwe dzięki zatrudnieniu dodatkowych nauczycieli w świetlicach. Nie bez znaczenia jest także fakt zwiększonego udziału w doskonaleniu zawodowym nauczycieli (patrz: Tabela 3).

Czytaj także: W ubiegłym roku szkolnym do I klas poszło 4,3 proc. sześciolatków>>

Aspekt finansowy

Zdaniem MEN wprowadzone zmiany podstawy programowej, programy rządowe oraz środki z Europejskiego Funduszu Społecznego „korzystnie wpłynęły na przygotowanie organów prowadzących do wcześniejszego rozpoczynania nauki w szkole”.

Na doposażenie szkół w ramach rządowego programu „Radosna szkoła” przekazano organom prowadzącym 40 mln zł, co pozwoliło na urządzenie w prawie 5 tys. szkół podstawowych wewnętrznych placów zabaw. W latach 2010–2013 do wykorzystania w ramach programu pozostało ponad milion zł z budżetu państwa.

Samorządom z 0,6% rezerwy oświatowej przekazano ponad 50 mln zł na remonty 805 budynków szkół podstawowych. Na doposażenie nowych pomieszczeń do nauki i nowych sal gimnastycznych przekazano w 2009 roku prawie 13 mln zł.

W tym roku w dziewięciu województwach będzie realizowany unijny projekt „Indywidualizacja procesu kształcenia i wychowania uczniów klas I–III”.

Marszałkowie województw do 2013 roku będą mieli do dyspozycji 624 mln zł. Pieniądze szkoły będą mogły przeznaczyć na organizację zajęć dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz na doposażenie bazy dydaktycznej szkół. Minister Edukacji Narodowej przeznaczyła 5,5 mln zł na sfinansowanie w urzędach marszałkowskich dodatkowych etatów związanych z obsługą projektu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama