MEiN: 9 kryteriów podziału pieniędzy dla szkół z rezerwy subwencji oświatowej w 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
UWAGA! Rezerwa subwencji oświatowej na 2022 r. nie jest dzielona algorytmem między wszystkie samorządy.
REKLAMA
Rezerwa subwencji oświatowej w 2022 r. – projekt podziału
O te pieniądze jednostki samorządu terytorialnego mogą wnioskować według ustalanych przez resort edukacji kryteriów.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt Kryteriów podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2022.
Rezerwa subwencji oświatowej w 2022 r. na usuwanie skutków zdarzeń losowych
Pieniądze z rezerwy posłużą także na pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków zdarzeń losowych w budynkach szkół i placówek oświatowych publicznych. W takim przypadku nieprzekraczalny termin składania wniosków to 27 maja 2022 r.
Dotyczy to zdarzeń losowych, które wystąpiły:
1) w miesiącach październik - grudzień 2021 r. oraz
2) w miesiącach styczeń – marzec 2022 r.) oraz
- w terminie do 40 dni od daty wystąpienia zdarzenia jednak nie później niż do dnia 10 października 2022 r. – dotyczy to pozostałych zdarzeń losowych.
Rezerwa subwencji oświatowej w 2022 r. na usuwanie skutków działania żywiołów
O wsparcie finansowe na usuwanie skutków działania żywiołów w budynkach szkół i placówek oświatowych można ubiegać się do 28 października 2022 r.
Rezerwa subwencji oświatowej w 2022 r. na odprawy i zwolnienia
Samorządy mogą także liczyć na dofinansowanie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla zwalnianych albo przechodzących na emeryturę nauczycieli, o ile wniosek w tej sprawie złożą do 23 września 2021 r.
Co roku z subwencji oświatowej odliczane jest 0,4 proc. rezerwy, która nie jest dzielona algorytmem między wszystkie samorządy. O te pieniądze jednostki samorządu terytorialnego mogą wnioskować według ustalanych przez resort edukacji kryteriów. |
9 kryteriów podziału rezerwy subwencji oświatowej w 2022 r.
REKLAMA
Kryterium I. Dofinansowanie z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych, polegającego na wzroście liczby uczniów przeliczeniowych w odniesieniu do danych przyjętych do naliczenia algorytmem części oświatowej subwencji ogólnej na 2022 r.
Kryterium II. Pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków zdarzeń losowych w budynkach szkół i placówek oświatowych publicznych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego – z wyłączeniem przedszkoli ogólnodostępnych oraz innych form wychowania przedszkolnego.
Kryterium III. Pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków działania żywiołów w budynkach szkół i placówek oświatowych, publicznych prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Kryterium IV. Dofinansowanie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla zwalnianych nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych w trybie art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela albo przechodzących na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela w związku z art. 20 ww. ustawy Karta Nauczyciela.
Kryterium V. Dofinansowanie doposażenia publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie pomieszczeń do nauki w nowo wybudowanych budynkach oraz nowych pomieszczeń do nauki pozyskanych w wyniku adaptacji.
Kryterium VI. Dofinansowanie doposażenia pomieszczeń dla szkół rozpoczynających kształcenie w nowych zawodach.
Kryterium VII. Wsparcie szkół w zakresie zorganizowania dodatkowych zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Kryterium VIII. Korekta części oświatowej subwencji ogólnej z tytułu błędów statystycznych.
Kryterium IX. Dofinansowanie innych zadań o jednorazowym charakterze nieuwzględnionych w części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2022.
REKLAMA
REKLAMA