REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 tys. zł dotacji na dziecko ukraińskie w przedszkolu

5 tys. zł dotacji na dziecko ukraińskie w przedszkolu
5 tys. zł dotacji na dziecko ukraińskie w przedszkolu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przewidujemy dodatkową dotację na dziecko ukraińskie w przedszkolu. Prawdopodobnie będzie to ok. 5 tys. zł.

Do polskiego systemu edukacji zapisanych jest sto kilkanaście tysięcy uczniów z Ukrainy – poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

REKLAMA

Dotacja na dziecko ukraińskie w przedszkolu

Piontkowski był pytany o to, gdzie samorządy mają znaleźć pieniądze na powiększone o dzieci ukraińskie grupy przedszkolne.

"Przewidujemy dodatkową dotację na dziecko ukraińskie w przedszkolu. Prawdopodobnie będzie to ok. 5 tys. złotych na jedno dziecko" – powiedział Piontkowski.

Poinformował, że trwają w tej sprawie konsultacje z Ministerstwem Finansów. "Potem będą także rozmowy z samorządowcami" – zapowiedział.

Uczniowie w oddziałach przygotowawczych

Piontkowski był pytany w Radiu Zet o liczbę uczniów z Ukrainy w polskich szkołach. "Mamy informacje na koniec tygodnia o stu kilkunastu tysiącach uczniów z Ukrainy, zapisanych do polskiego systemu edukacji" – powiedział wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

resort zaleca, by nieznający polskiego uczniowie z Ukrainy byli w pierwszej kolejności zapisywani do oddziałów przygotowawczych. "Zakładamy, że będzie minimum 6 godzin tygodniowo polskiego" – dodał.

Oddziały przygotowawcze nie muszą mieścić się w budynkach szkolnych, a spółki Skarbu Państwa udostępnią miejsca dla takich oddziałów.

Piontkowski powiedział też, że MEiN apeluje do samorządów o tworzenie oddziałów przygotowawczych, a na życzenie samorządów podniesiono maksymalną liczebność uczniów.

Dzieci ukraińskie w przedszkolu – podstawa prawna

W Dzienniku Ustaw z 21 marca opublikowano rozporządzenie o nauce dzieci ukraińskich. Dopuszcza ono zwiększenie w roku szkolnym 2021/2022 liczby dzieci w oddziałach w przedszkolu, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i w oddziałach klas I–III szkół podstawowych.

REKLAMA

Do oddziału przedszkolnego można przyjmować większą niż dotąd liczbę dzieci. Zgodnie z obowiązującymi do tej pory przepisami w oddziale przedszkola mogło być 25 dzieci. Rozporządzenie dopuszcza przyjęcie trojga dodatkowych dzieci uchodźców z Ukrainy. Rozwiązanie to dotyczy także oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.

Regulacja zakłada podobne rozwiązanie dla klas I, II lub III publicznej szkoły podstawowej. Przepisy dopuszczają zwiększenie liczby uczniów w tych klasach powyżej 25 osób – o 4 uczniów będących obywatelami Ukrainy (dopuszczalna liczba uczniów w tych oddziałach nie może przekraczać 29)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(28)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • xyz
  2022-03-29 08:34:13
  Tak jak teraz pomiędzy Polakami a Ukraińcami jest względna przyjaźń to jeszcze trochę stawiania ich praw i przywilejów wyżej niż polskich obywateli i oba narody tak się znienawidzą że będzie jeden wielki płacz. Chory kraj...
  2
 • Miki
  2022-03-28 18:54:32
  Czy to jeszcze Polska, czy już Ukraina?
  2
  pokażodpowiedzi (3)
 • X
  2022-03-29 20:19:56
  Nienawidzę naszego rządu, doprowadzili do nienawiści Polaków do Ukraińców. Ja osobiście chcę by po wojnie wszyscy wyjechali. Przecież to absurd by Polacy musieli płacić podatki na utrzymanie milionów ludzi i ich dzieci
  2
 • Jan
  2022-03-30 13:55:42
  Oczekujemy od rządu aby dbał przede wszystkim o polskie dzieci,a dawanie takich samych praw jest niezrozumiałe.Płacimy za przedszkola prywatne ,bo niema miejsc w państwowym,a tu nagle są i dotacje też.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Viola
  2022-03-31 15:24:09
  Nie dam dobrowolnie ani złotówki na Ukrainę. Niech wracają do siebie, ta zawierucha się skończy. Stop przywilejów dla obcych w naszym kraju! Stop poniżaniu Polaków! Dla polskich dzieci nie ma miejsc w przedszkolach i żłobkach i rząd ma to w ****** a dla obcych jest taka kasa!!! Stypendia dla obcych bez ograniczeń, Polak może się ubiegać tylko raz! Obcych przyjmują bez konkursów na uczelniach, Polak musi przejść przez konkurs! Zamożni ukraińcy jeżdżą autostradami za darmo, każdy Polak , niezależnie od sytuacji materialnej, musi płacić! To samo z komunikacją publiczną. Czy wy nie widzicie, że rząd to zdrajcy? Działają na rzecz obcych, zabierają Polakom!
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • maczo
  2022-03-28 19:47:04
  dzieci do przedszkolaa mama robi paznokci9e a polak placi czas na wyjazd z tego chorego kraju
  1
 • Ala
  2022-03-30 09:44:41
  Jeżeli są pieniądze w budżecie to dlaczego nie ma odpowiedniej waloryzacji emerytur, dla Polaków którzy pracowali dla dobra naszego kraju. Od marca waloryzacja wynosi 7% a inflacja dla dwóch pierwszych miesięcy obecnego roku to przeszło 12% ( te miesiące były waloryzowane wg ubiegłorocznego wskaźnika 4,24 % ) Przeciętna emerytura to ok. 2500 zł brutto.
  2
 • Run
  2022-04-22 03:47:56
  Bardzo proszę aby pan Piontkowski nakazał uzupełnienie szczepień wszystkich dzieci ukraińskich zanim pójdą do placówek wychowawczych. Nie chcę mojego dziecka leczyć latami na jakieś choróbsko. Dla Polaka za niezaszczepienie dziecka jest nakładana kara pieniężna 30 tyś. za niezaszczepienie dziecka, jak mamy być równi to proszę o te same kary dla Ukraińców.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Karla78
  2022-04-30 13:45:19
  No i tak to wygląda, dzieci Ukraińskie w zerówkach mają darmowe obiady, podczas gdy nasze dzieci jedzą tylko to co mama przygotuje do szkoły, a jak nie przygotuje to nie dostaną nic. Ostatnio byłam na zebraniu i dyrektorka mówiła o tym by rodzice płacili na radę, a nie każdego stać i odezwał się coś Ukrainiec, że ile ta rada kosztuje, a dyrektorka , że ich to nie dotyczy. Ja nie wytrzymałam i mówię to my mamy płacić , a oni mają za darmo. Czy oni nie jeżdżą na wycieczki? A w Polsce jest 2 mln ludzi , którzy żyją za 640 zł miesięcznie, pomijając już tych co w ogóle na chleb nie mają, czy ktoś się nimi przejmuję? Czy są jakieś zbiórki organizowane, ktoś się ich pyta czy mają skrzypce, buty, pralki , telewizory i czy w ogle maja gdzie mieszkać? Nawet zbiórki na chore , umierające polskie dzieci stanęły, bo tylko Ukraina i Ukraina.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Hulaj dusza
  2022-04-26 11:32:27
  W przedszkolach ograniczono liczbę dzieci do 25, nie daj Bóg przekroczyć ten limit. Aż tu nagle można, okazuje się, że się da. Nagle wszystko jest możliwe. Może być w grupie 28 dzieci, a do tej pory dyrektorzy na dywanik kuratora, samorządów, sio, bo co to jest o jedno dziecko więcej, a już. Nie można było, bo by więcej tak trafiało do przedszkoli państwowych, a powinny zasilać prywatne (kolegów i koleżanek rządzących). Mówi się, że samorządy nie dostają pieniędzy na przedszkola z dotacji, to ja się pytam, a na co płacone są podatki? Czy nie powinniśmy mieć darmowych przedszkoli wszyscy? Jak to jest, że dzieci muszą być w odległych, drogich przedszkolach, bo miasto nie chce budować nowych miejskich czy gminnych? A na prywatne dotacje dają takie, że włos na głowie się jeży. W dodatku tych prywatnych powstaje jak grzybów po deszczu, z każdym rokiem przybywa. Najlepiej jak gmina wybuduje plac zabaw, a zaraz w następnym roku w niedalekiej lokalizacji powstaje przedszkole. Tylko wówczas już nie musi prywaciarz dbać o plac zabaw, nie musi się martwić o bezpieczeństwo sprzętu itd.
  1
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

REKLAMA

Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

REKLAMA