Wysokość dotacji dla przedszkoli niepublicznych – stanowisko RIO
REKLAMA
Jedna z gmin wystąpiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości.
Na terenie gminy funkcjonują dwa przedszkola publiczne, z których jedno jest placówką z oddziałami integracyjnymi. Funkcjonuje także jedno przedszkole niepubliczne, w którym nie ma dzieci niepełnosprawnych. Zgodnie z systemem oświaty przedszkole niepubliczne otrzymuje dotację z budżetu gminy. A zatem:
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie 1. Czy ustalając wysokość wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych, które mają stanowić podstawę ustalenia wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych należy brać pod uwagę tylko wysokość wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolu ogólnodostępnym na jednego ucznia (ten sam typ co przedszkole niepubliczne) czy także w przedszkolu integracyjnym?
Odpowiedź RIO: Przepisy ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty nie wprowadzają zróżnicowania podstaw naliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych w zależności od typu i rodzaju tych placówek. W związku z tym ustalając podstawę do naliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych przyjąć należy wysokość wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w tym także publicznych integracyjnych.
Zobacz serwis: Oświata
REKLAMA
Pytanie 2. Czy na dziecko w przedszkolu niepublicznym, które zostało zapisane do placówki w trakcie miesiąca (np. 20 dnia danego miesiąca) przysługuje dotacja w pełnej wysokości czy proporcjonalnie do ilości dni? I na odwrót, czy za dziecko wypisane w trakcie miesiąca następuje zwrot dotacji, a jeśli tak, to czy w pełnej wysokości czy proporcjonalnie do ilości dni?
Odpowiedź RIO: Warunkiem przekazania dotacji dla przedszkola niepublicznego jest podanie właściwemu organowi do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, planowej liczby uczniów. W odniesieniu do problemu rozliczania dotacji zauważyć należy, że w oparciu o przepisy art. 90 ust. 4 ustawy o systemie oświaty rada gminy ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych udzielanych na podstawie przepisów art. 90 ust. 1a i 2a-3b.
Ponadto Izba przypomina, iż dotacje udzielane z budżetu jednostki samorządu terytorialnego pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości, w myśl art. 252 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych podlegają zwrotowi do budżetu wraz z odsetkami.
Masz wątpliwości? Podyskutuj na Forum.
Żródło: RIO w Warszawie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.