REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedszkole za złotówkę

Agnieszka Fryc
Przedszkole za złotówkę
Przedszkole za złotówkę
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedszkole za złotówkę zacznie funkcjonować już od 1 września 2013 roku. Jest to jedna ze zmian, wprowadzonych uchwaloną przez Sejm 13 czerwca, a podpisaną przez Prezydenta 26 czerwca tego roku, ustawą o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Ustawa ta jest wyrazem prorodzinnej polityki państwa. Jak wskazują wnioskodawcy, głównym celem ustawy jest usunięcie barier w dostępie do edukacji przedszkolnej. Ustawa ma na celu zapewnić każdemu dziecku w wieku od 3 do 5 lat możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, o ile oczywiście wolę taką wykażą rodzice.

REKLAMA

Dzięki nowelizacji zmniejszeniu ulegnie wysokość opłat pobieranych od rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym powyżej 5 bezpłatnych godzin. Z dniem 1 września 2013 roku, każda dodatkowa godzina dziecka w przedszkolu będzie kosztować nie więcej niż 1 zł. Obecnie, to gminy samodzielnie ustalają wysokość opłat, pobieranych od rodziców za pobyt dziecka powyżej 5 godzin. Istnieją gminy, gdzie pobyt dziecka powyżej pięciu godzin jest bezpłatny, jednak są też samorządy, które ustaliły stawki w wysokości nawet 4 złotych. Nowelizacja ta, ma na celu ochronę rodziców, przed nadmiernymi kosztami opieki w przedszkolach oraz zapobieganie znaczącym nierównościom w stawkach pomiędzy gminami. Regulacja ta, ułatwi powrót rodziców dziecka na rynek pracy.

Zadaj pytanie: Forum

Ponadto, ustawa przewiduje dotacje celowe dla jednostek samorządu terytorialnego z budżetu państwa. Dotacje te gminy będą otrzymywać od 1 września 2013 roku. Przysługiwać zaś będą na każde dziecko korzystające z edukacji przedszkolnej, zarówno publicznej jak i niepublicznej, jeśli te ostatnie dobrowolnie podporządkują się zasadom ustalonym przez gminy dla przedszkoli publicznych, między innymi w zakresie opłat za dodatkowe godziny. Przedszkola niepubliczne, które nie spełnią wymaganych warunków, otrzymają 75 procent dotacji przewidzianej dla przedszkoli publicznych, na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym. Na okres od 1 września 2013 roku do końca grudnia 2013 roku, gminy otrzymają dotację w wysokości 414 złotych na jedno dziecko. W roku 2014, dotacja na jedno dziecko wynosić zaś będzie 1242 złote. Dotacja ta ma rekompensować jednostkom samorządu terytorialnego wydatki spowodowane niższymi opłatami wpływającymi od rodziców, koszty związane z poprawą warunków wychowania przedszkolnego oraz koszty zwiększenia miejsc w przedszkolach, a co za tym idzie koszty dodatkowych etatów dla nauczycieli.

Polecamy także: Świadczenia rodzinne 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo nowelizacja zakłada, że każdy czterolatek otrzyma miejsce w przedszkolu od 1 września 2015 roku, zaś trzylatek od 1 września 2017 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA