Przedszkole za złotówkę w praktyce
REKLAMA
REKLAMA
Po wakacjach za każdą dodatkową godzinę w publicznej placówce ma obowiązywać stała opłata. Nie będzie jednak można skorzystać z dodatkowej plastyki lub angielskiego organizowanych przez zewnętrzne firmy.
REKLAMA
Czy opiekunowie mogą nie płacić za pobyt dziecka
Samorząd chciałby całkowicie zlikwidować opłaty za korzystanie z opieki przedszkolnej. Radni zastanawiają się, czy w takiej sytuacji będą mogli liczyć na dotację z budżetu państwa. Czy rada gminy może w uchwale zwolnić rodziców z płacenia za pobyt dziecka w takiej placówce?
TAK
Radni mogą całkowicie lub częściowo zrezygnować z opłat za pozostawienie dziecka na dłużej niż pięć godzin, kiedy bezpłatnie realizowana jest podstawa programowa w przedszkolu. Opłata za dodatkową godzinę maksymalnie może wynieść złotówkę. Zaproponowane przez radnych rozwiązanie nie spowoduje obniżenia ustalonej dla samorządów dotacji z budżetu. Gminy otrzymają ją na wszystkie dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym, w tym sześciolatki. Zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia dotyczącego podziału dotacji z budżetu, którego projekt jest w trakcie konsultacji, gminy będą rozliczać się z liczby dzieci zapisanych od września do wszystkich form wychowania przedszkolnego. Dane te będą opierać się na zestawieniu znajdującym się w systemie informacji oświatowej. Z kolei na dzieci 6-letnie w szkole, podobnie jak na innych uczniów, będzie naliczona subwencja oświatowa, a nie dotacja przedszkolna.
Podstawa prawna
Art. 1 pkt 4 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 827).
Czy gmina może wciąż pobierać wyższe opłaty
Rodzice obawiają się, że po wakacjach będą płacić za przedszkole tyle co dotychczas, tj. trzy złote za każdą rozpoczętą dodatkową godzinę, bo wójt nie zmienił jeszcze wewnętrznych przepisów. Czy radni muszą dokonać zmian w uchwałach przed rozpoczęciem roku szkolnego przez maluchy?
NIE
Samorządy powinny dostosować dotychczasowe uchwały w sprawie opłat przedszkolnych do przepisów ostatniej nowelizacji ustawy o systemie oświaty najpóźniej do końca sierpnia 2013 r. Jeśli tego nie zrobią do końca tegorocznych wakacji w pierwszej kolejności będą mieć zastosowanie przepisy ustawy. Nie będzie więc miało znaczenia, że uchwała przewiduje 3 złote za godzinę, bo i tak rodzic zapłaci maksymalnie złotówkę. Gminy, które chcą jednak znieść te koszty całkowicie lub ustalić należność poniżej złotówki, powinny takie zmiany w swoich przepisach przyjąć już w trakcie wakacji. Niezależnie od podjętych działań przez wójta i radnych, rodzice nie muszą się obawiać, że zapłacą więcej niż złotówkę za dodatkową godzinę.
Podstawa prawna
Art. 12 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 827).
Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź
REKLAMA
REKLAMA