REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedszkole za złotówkę w praktyce

Artur Radwan
Artur Radwan
"przedszkole za złotówkę" od 1 września 2013 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie opłaty poniosą rodzice w przedszkolu za złotówkę? Czy gmina może wciąż pobierać wyższe opłaty? Warto pamiętać, iż samorządy powinny dostosować dotychczasowe uchwały w sprawie opłat przedszkolnych do przepisów ostatniej nowelizacji ustawy o systemie oświaty najpóźniej do końca sierpnia 2013 r.

Po wakacjach za każdą dodatkową godzinę w publicznej placówce ma obowiązywać stała opłata. Nie będzie jednak można skorzystać z dodatkowej plastyki lub angielskiego organizowanych przez zewnętrzne firmy.

REKLAMA

Czy opiekunowie mogą nie płacić za pobyt dziecka

Samorząd chciałby całkowicie zlikwidować opłaty za korzystanie z opieki przedszkolnej. Radni zastanawiają się, czy w takiej sytuacji będą mogli liczyć na dotację z budżetu państwa. Czy rada gminy może w uchwale zwolnić rodziców z płacenia za pobyt dziecka w takiej placówce? 

TAK

Radni mogą całkowicie lub częściowo zrezygnować z opłat za pozostawienie dziecka na dłużej niż pięć godzin, kiedy bezpłatnie realizowana jest podstawa programowa w przedszkolu. Opłata za dodatkową godzinę maksymalnie może wynieść złotówkę. Zaproponowane przez radnych rozwiązanie nie spowoduje obniżenia ustalonej dla samorządów dotacji z budżetu. Gminy otrzymają ją na wszystkie dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym, w tym sześciolatki. Zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia dotyczącego podziału dotacji z budżetu, którego projekt jest w trakcie konsultacji, gminy będą rozliczać się z liczby dzieci zapisanych od września do wszystkich form wychowania przedszkolnego. Dane te będą opierać się na zestawieniu znajdującym się w systemie informacji oświatowej. Z kolei na dzieci 6-letnie w szkole, podobnie jak na innych uczniów, będzie naliczona subwencja oświatowa, a nie dotacja przedszkolna.

Podstawa prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 1 pkt 4 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 827).

Czy gmina może wciąż pobierać wyższe opłaty

Rodzice obawiają się, że po wakacjach będą płacić za przedszkole tyle co dotychczas, tj. trzy złote za każdą rozpoczętą dodatkową godzinę, bo wójt nie zmienił jeszcze wewnętrznych przepisów. Czy radni muszą dokonać zmian w uchwałach przed rozpoczęciem roku szkolnego przez maluchy? 

NIE

Samorządy powinny dostosować dotychczasowe uchwały w sprawie opłat przedszkolnych do przepisów ostatniej nowelizacji ustawy o systemie oświaty najpóźniej do końca sierpnia 2013 r. Jeśli tego nie zrobią do końca tegorocznych wakacji w pierwszej kolejności będą mieć zastosowanie przepisy ustawy. Nie będzie więc miało znaczenia, że uchwała przewiduje 3 złote za godzinę, bo i tak rodzic zapłaci maksymalnie złotówkę. Gminy, które chcą jednak znieść te koszty całkowicie lub ustalić należność poniżej złotówki, powinny takie zmiany w swoich przepisach przyjąć już w trakcie wakacji. Niezależnie od podjętych działań przez wójta i radnych, rodzice nie muszą się obawiać, że zapłacą więcej niż złotówkę za dodatkową godzinę.

Podstawa prawna 

Art. 12 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 827). 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

REKLAMA

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

REKLAMA