REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA: przygotowania do Euro 2012

REKLAMA

Polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo imprez sportowych cały czas prowadzą przygotowania do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które odbędą się w przyszłym roku. To jest gigantyczne przedsięwzięcie, w którym uczestniczy wiele instytucji, służb mundurowych i tysiące zaangażowanych ludzi.

Aktualnie proces przygotowania wkracza w fazę wdrażania poszczególnych projektów. W ramach zintegrowanej koncepcji bezpieczeństwa Polska realizuje ponad 140 takich projektów związanych z m.in. z przygotowaniem przyjaznej przestrzeni publicznej, kibiców, stref kibiców, zabezpieczenia meczów piłkarskich, i współpracy międzynarodowej.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje również nad nowymi przepisami, które sprawią, że turniej będzie bardziej bezpieczny. Ustawa o zabezpieczeniu mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012, zawierająca wszystkie zapisy niezbędne do przeprowadzenia turnieju, zostanie w najbliższych dniach przesłana do uzgodnień międzyresortowych.

W pracach na rzecz Euro 2012 w Polsce zaangażowani są także członkowie Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. Rada została powołana przez prezesa Rady Ministrów we wrześniu 2008 roku. Radzie przewodniczy Adam Rapacki, podsekretarz stanu w MSWiA. Ostatnie spotkanie członków rady odbyło się w MSWiA w tym miesiącu (17 marca br.).

Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych, oprócz zaangażowania w działalność prewencyjną - wypracowuje najlepsze wzorce od strony legislacyjnej. Opiniuje akty prawne, które mają poprawić bezpieczeństwo na arenach sportowych. W tej chwili proceduje duże zmiany związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Ponadto Rada rekomenduje najlepsze rozwiązania, które powinny prowadzić do poprawy bezpieczeństwa na stadionach, np. regulaminy obiektów sportowych i imprez sportowych.

REKLAMA

Aktualnie Rada analizuje wprowadzenie najlepszych zasad współpracy pomiędzy klubami sportowymi a stowarzyszeniami kibiców i samymi kibicami. Są to wszystkie rozwiązania, które wynikają z zaleceń Stałego Komitetu Rady Europy, a które są przenoszone na grunt polski. Jedną z nich jest także ścisła współpraca pomiędzy klubami sportowymi i kibicami oraz organizacjami zrzeszającymi kibiców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych przeanalizowała na ostatnim spotkaniu stan bezpieczeństwa imprez, które odbyły się w ubiegłym roku. Według danych policyjnych, w ubiegłym roku na ponad 7 tysięcy imprez sportowych w 150 przypadkach doszło do incydentów w ich przebiegu. Porównując te dane z latami ubiegłymi liczba ta sukcesywnie spada.

Przygotowania do Euro 2012 obserwują także międzynarodowi eksperci. Analizują polskie prace do organizacji mistrzostw, w tym m.in. strategię działania policji w miastach gospodarzach, szkolenia funkcjonariuszy i stewardów, czyli służby informacyjnej organizatora imprezy. Specjaliści kładą duży nacisk na zintegrowane zarządzanie bezpieczeństwem, współpracę pomiędzy zaangażowanymi instytucjami i służbami oraz zachowanie przyjaznej i gościnnej atmosfery piłkarskiego święta.

Delegacja ekspertów zagranicznych prowadzi prace w ramach Międzynarodowego Zespołu Doradczo-Oceniającego ds. Bezpieczeństwa Euro 2012. Międzynarodowi specjaliści od zapewnienia bezpieczeństwa na dużych imprezach sportowych, w zeszłym roku kilkakrotnie wizytowali nasz kraj.

Eksperci rozmawiali z przedstawicielami polskich resortów i służb m.in. o zapewnieniu bezpieczeństwa na stadionach i w oficjalnych strefach kibica. Sprawdzali, jak do turnieju przygotowane są miasta gospodarze. We wrześniu 2010 r. byli w Warszawie i Gdańsku, a w październiku ub. roku odwiedzili Wrocław i Poznań. Podczas pobytu w naszym kraju międzynarodowi eksperci analizowali m.in. strategię działania policji w miastach gospodarzach, szkolenia funkcjonariuszy i stewardów, czyli służby informacyjnej organizatora imprezy.

Specjaliści kładą duży nacisk na zintegrowane zarządzanie bezpieczeństwem, współpracę pomiędzy zaangażowanymi instytucjami i służbami oraz zachowanie przyjaznej i gościnnej atmosfery piłkarskiego święta. W skład zespołu wchodzą specjaliści odpowiedzialni za zabezpieczenie poprzednich mistrzostw, m.in. Guenther Marek z austriackiego Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Euro 2008), David Bohannan z Wielkiej Brytanii - lider Paneuropejskiej Grupy Think Tank działającej w ramach Rady Unii Europejskiej oraz Jo Vanhecke z Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Belgii (Euro 2000).

Polska policja wdrożyła pod kątem organizacji Euro 2012 koncepcję "3 x T", która oznacza troskę, tolerancję, tłumienie. Koncepcja ta wynika z dokumentu "Zintegrowanej koncepcji bezpieczeństwa UEFA Euro 2012". W 2010 roku w ramach tej koncepcji udało się przeszkolić ponad 15 tys. policjantów. Polska policja przykłada także dużą wagę do funkcji policjanta "spottersa". To osoby, które mają pomagać kibicom podczas Euro 2012, m.in. w przemieszczaniu się na mecze. Policjantów, którzy będą pełnić rolę "spottersów" - komenda przeszkoliła już 127. W tym roku kolejnych 130 funkcjonariuszy zostanie do tego także specjalnie przygotowanych.

Podczas ostatniego spotkania Rady przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej zaprezentowali nową koncepcję tzw. stewardingu. W jej ramach mieszczą się wszystkie działania o charakterze porządkowym, kwestie sprawowania wolontariatu, obsługi serwisowej oraz informacyjnej podczas mistrzostw UEFA Euro 2012, m.in. dla osób przyjeżdżających do Polski z zagranicy.

Rolę stewardów będą pełniły służby informacyjno-porządkowe, które będą pilnować bezpieczeństwa i porządku na polskich stadionach piłkarskich. "Jest to koncepcja wypracowana na najlepszych stadionach brytyjskich i obecnie jest ona przenoszona na grunt polski" - poinformował wiceminister MSWiA. Stewardzi będą pilnowali bezpieczeństwa i pomagali kibicom nie tylko w trakcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, ale również i na stałe.

Według statystyk policyjnych osób, które mają w Polsce zakazy stadionowe jest ponad 1700. Rozwiązania podejmowane przez resort sprawiedliwości, takie jak m.in. nadzór elektroniczny, mają spowodować, że przypadków nieprzestrzegania zakazów stadionowych będzie coraz mniej. W 2010 roku osób, które złamały zakaz stadionowy było - według szacunków policji - 138.

MSWiA wspiera także wiele inicjatyw, które mają na celu promocję sportu oraz zasad fair play wśród dzieci i młodzieży. MSWiA koordynuje program "Razem bezpieczniej" oraz finansuje takie programy jak: "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży", czy program "Jestem fair".

Czytaj: NIK sprawdziła stan przygotowań do EURO 2012>>

Przypominamy, że MSWiA ogłosiło konkurs na realizację projektu dotyczącego bezpieczeństwa imprez sportowych. Do konkursu mogą przystąpić gminy i powiaty, które prześlą do 8 kwietnia br. pomysły na poprawę bezpieczeństwa m.in. na stadionach, w halach i innych obiektach sportowych o charakterze masowym. Trzy zwycięskie projekty otrzymają: 50 tys. zł, 30 tys. zł i 20 tys. zł na realizację swoich pomysłów.

Nagrody otrzymają trzy projekty, które najlepiej będą popularyzować zasady bezpiecznego zachowania podczas imprez sportowych, w tym edukację wśród dzieci i młodzieży. Projekty mają promować sport, zajęcia pozaszkolne, czy obozy sportowo-rekreacyjne jako formę spędzania wolnego czasu. Celem konkursu jest również wsparcie projektów, których głównym zadaniem jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania obiektów sportowych.

Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi do 30 maja br.

Do konkursu organizowanego przez MSWiA mogą przystąpić jednostki samorządu terytorialnego. Zgłoszenia wraz z projektami zainteresowane gminy i powiaty mogą przesyłać do 8 kwietnia 2011 r. na adresy właściwych urzędów wojewódzkich.

Łączna wartość nagród pieniężnych dla trzech najlepszych projektów wynosi 100 tysięcy złotych. Zwycięskie gminy lub powiaty otrzymają odpowiednio 50 tys. zł (za I miejsce), 30 tys. zł (za II miejsce) oraz 20 tys. zł (za zajęcie III miejsca w konkursie). Środki te pozwolą zwycięzcom na sfinansowanie wyłonionych projektów.

Konkurs "Bezpieczeństwo imprez sportowych" jest organizowany w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA