REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko w samolocie - jak się dobrze przygotować do podróży z maluchem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dziecko samolot podróż
dziecko samolot podróż
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podróż samolotem z małym dzieckiem może być wyzwaniem, a pierwsza taka podróż to często spory stres. Jak odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu. O czym pamiętać? Podpowiada Michał Głowa z biura podróży Click&Go.

Dobre przygotowanie do podróży

Jeśli jest taka możliwość, to wybierając lot, warto zwrócić uwagę na godziny odlotu i przylotu. Loty nocne mogą być korzystne, ponieważ jest szansa, że dziecko prześpi większość podróży. Oczywiście dobrze jest unikać przesiadek, aby zminimalizować stres i zmęczenie. Należy zadbać też o rezerwację miejsc w samolocie. Wykupienie tej usługi w wielu liniach jest gwarancją, że cała rodzina będzie siedzieć obok siebie. Warto zarezerwować miejsca z przodu samolotu, ponieważ zdarza się, że na pokład wchodzimy lub opuszczamy go przez tzw. rękaw, który podpinany jest do przednich drzwi maszyny. Po długiej podróży z dziećmi możliwość szybkiego opuszczenia samolotu bywa bardzo ważna, zwłaszcza gdy maluchy są już zniecierpliwione.  Podróżowanie z dziećmi to sztuka minimalizowania stresujących sytuacji. Warto skrupulatnie przygotować torbę podręczną z najpotrzebniejszymi rzeczami: pieluchy, chusteczki nawilżane, przekąski, butelki, ubrania na zmianę, ulubione zabawki, książeczki oraz leki, jeśli są potrzebne. Dobrze zabrać także ulubioną poduszkę i cienki kocyk, ponieważ w czasie lotu w kabinie bywa chłodno z uwagi na klimatyzację. Oczywiście - co najważniejsze - nie można zapominać o dokumentach dziecka, takich jak paszport czy dowód osobisty.

REKLAMA

 

Dziecko na lotnisku 

REKLAMA

Na lotnisku należy pojawić się z odpowiednim wyprzedzeniem, w zależności od tego czy nadajemy bagaż rejestrowany, czy nie. Wiele linii lotniczych oferuje specjalne stanowiska odprawy dla rodzin lub odprawę priorytetową dla podróżujących z dziećmi co przyspiesza cały proces. Warto oczywiście zwrócić uwagę na listę przedmiotów zakazanych do przewozu oraz na te, które można wnieść do samolotu w bagażu podręcznym. Listę taką bez problemu znajdziemy na stronie przewoźnika, z którym podróżujemy. Kiedy oddaje się wózek na lotnisku? Wózek dziecięcy oddaje się obsłudze naziemnej tuż przed wejściem na pokład samolotu — przy schodach lub w rękawie lotniczym, można nadać go też jako bagaż. 

Podczas kontroli bezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na wyjęcie wózka, butelek z mlekiem i innych płynów dla dziecka. Należy pamiętać, że w przypadku podróży z niemowlęciem i małymi dziećmi, linie lotnicze często pozwalają na przewożenie mleka, wody i jedzenia dla dziecka w ilościach przekraczających standardowe limity. Można zabrać więc ulubiony mus owocowy lub inną płynną przekąskę, która może pomóc w przypadku zatykających się uszu podczas startu i lądowania. Wiele lotnisk posiada specjalne strefy z placem zabaw dla dzieci, gdzie mogą się bawić i rozładować energię przed lotem. To doskonałe miejsce, aby maluchy spędziły czas w przyjaznym środowisku, co może pomóc w późniejszym spokojnym locie.

Dziecko w samolocie

REKLAMA

Podczas startu i lądowania zmiany ciśnienia mogą powodować dyskomfort w uszach dziecka. Aby temu zapobiec, warto podać mu coś do ssania – może to być butelka, smoczek lub karmienie piersią. Dla starszych dzieci sprawdzą się lizaki lub tubki z musami owocowymi. Trzeba zadbać o to, aby dziecko miało zajęcie. Ulubione zabawki, książeczki, kolorowanki czy tablet z ulubionymi bajkami mogą być podczas podróży samolotem bardzo pomocne. Warto regularnie zmieniać zabawki, aby utrzymać zainteresowanie dziecka. Trzeba się też upewnić, że mamy wystarczająco dużo jedzenia i picia dla dziecka. Linia lotnicza może nie zawsze mieć na pokładzie odpowiednie przekąski. Lepiej unikać słodkich napojów i przekąsek, które mogą powodować nadmierne pobudzenie u dziecka. Jeśli lot jest dłuższy, trzeba pozwolić dziecku na krótkie spacery po samolocie. To pomoże mu rozprostować nogi i zmniejszyć znużenie. 

Oczywiście po przylocie odbieramy bagaż i wózek dziecięcy. Trzeba się upewnić, że wszystkie potrzebne rzeczy są pod ręką, aby uniknąć zbędnego stresu. Warto też zaplanować wcześniejszy transfer do hotelu, co ułatwi znacznie podróż.  Podróż samolotem z dzieckiem może być wyzwaniem, ale z odpowiednim przygotowaniem i pozytywnym nastawieniem może być wspaniałą przygodą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA