REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziecko w samolocie - jak się dobrze przygotować do podróży z maluchem

dziecko samolot podróż
dziecko samolot podróż
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podróż samolotem z małym dzieckiem może być wyzwaniem, a pierwsza taka podróż to często spory stres. Jak odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu. O czym pamiętać? Podpowiada Michał Głowa z biura podróży Click&Go.

Dobre przygotowanie do podróży

Jeśli jest taka możliwość, to wybierając lot, warto zwrócić uwagę na godziny odlotu i przylotu. Loty nocne mogą być korzystne, ponieważ jest szansa, że dziecko prześpi większość podróży. Oczywiście dobrze jest unikać przesiadek, aby zminimalizować stres i zmęczenie. Należy zadbać też o rezerwację miejsc w samolocie. Wykupienie tej usługi w wielu liniach jest gwarancją, że cała rodzina będzie siedzieć obok siebie. Warto zarezerwować miejsca z przodu samolotu, ponieważ zdarza się, że na pokład wchodzimy lub opuszczamy go przez tzw. rękaw, który podpinany jest do przednich drzwi maszyny. Po długiej podróży z dziećmi możliwość szybkiego opuszczenia samolotu bywa bardzo ważna, zwłaszcza gdy maluchy są już zniecierpliwione.  Podróżowanie z dziećmi to sztuka minimalizowania stresujących sytuacji. Warto skrupulatnie przygotować torbę podręczną z najpotrzebniejszymi rzeczami: pieluchy, chusteczki nawilżane, przekąski, butelki, ubrania na zmianę, ulubione zabawki, książeczki oraz leki, jeśli są potrzebne. Dobrze zabrać także ulubioną poduszkę i cienki kocyk, ponieważ w czasie lotu w kabinie bywa chłodno z uwagi na klimatyzację. Oczywiście - co najważniejsze - nie można zapominać o dokumentach dziecka, takich jak paszport czy dowód osobisty.

REKLAMA

 

Dziecko na lotnisku 

REKLAMA

Na lotnisku należy pojawić się z odpowiednim wyprzedzeniem, w zależności od tego czy nadajemy bagaż rejestrowany, czy nie. Wiele linii lotniczych oferuje specjalne stanowiska odprawy dla rodzin lub odprawę priorytetową dla podróżujących z dziećmi co przyspiesza cały proces. Warto oczywiście zwrócić uwagę na listę przedmiotów zakazanych do przewozu oraz na te, które można wnieść do samolotu w bagażu podręcznym. Listę taką bez problemu znajdziemy na stronie przewoźnika, z którym podróżujemy. Kiedy oddaje się wózek na lotnisku? Wózek dziecięcy oddaje się obsłudze naziemnej tuż przed wejściem na pokład samolotu — przy schodach lub w rękawie lotniczym, można nadać go też jako bagaż. 

Podczas kontroli bezpieczeństwa trzeba być przygotowanym na wyjęcie wózka, butelek z mlekiem i innych płynów dla dziecka. Należy pamiętać, że w przypadku podróży z niemowlęciem i małymi dziećmi, linie lotnicze często pozwalają na przewożenie mleka, wody i jedzenia dla dziecka w ilościach przekraczających standardowe limity. Można zabrać więc ulubiony mus owocowy lub inną płynną przekąskę, która może pomóc w przypadku zatykających się uszu podczas startu i lądowania. Wiele lotnisk posiada specjalne strefy z placem zabaw dla dzieci, gdzie mogą się bawić i rozładować energię przed lotem. To doskonałe miejsce, aby maluchy spędziły czas w przyjaznym środowisku, co może pomóc w późniejszym spokojnym locie.

Dziecko w samolocie

REKLAMA

Podczas startu i lądowania zmiany ciśnienia mogą powodować dyskomfort w uszach dziecka. Aby temu zapobiec, warto podać mu coś do ssania – może to być butelka, smoczek lub karmienie piersią. Dla starszych dzieci sprawdzą się lizaki lub tubki z musami owocowymi. Trzeba zadbać o to, aby dziecko miało zajęcie. Ulubione zabawki, książeczki, kolorowanki czy tablet z ulubionymi bajkami mogą być podczas podróży samolotem bardzo pomocne. Warto regularnie zmieniać zabawki, aby utrzymać zainteresowanie dziecka. Trzeba się też upewnić, że mamy wystarczająco dużo jedzenia i picia dla dziecka. Linia lotnicza może nie zawsze mieć na pokładzie odpowiednie przekąski. Lepiej unikać słodkich napojów i przekąsek, które mogą powodować nadmierne pobudzenie u dziecka. Jeśli lot jest dłuższy, trzeba pozwolić dziecku na krótkie spacery po samolocie. To pomoże mu rozprostować nogi i zmniejszyć znużenie. 

Oczywiście po przylocie odbieramy bagaż i wózek dziecięcy. Trzeba się upewnić, że wszystkie potrzebne rzeczy są pod ręką, aby uniknąć zbędnego stresu. Warto też zaplanować wcześniejszy transfer do hotelu, co ułatwi znacznie podróż.  Podróż samolotem z dzieckiem może być wyzwaniem, ale z odpowiednim przygotowaniem i pozytywnym nastawieniem może być wspaniałą przygodą. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

REKLAMA

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

REKLAMA