Zezwolenie na ogródek piwny
REKLAMA
REKLAMA
Ogródek piwny to potoczna nazwa dla miejsc spożywania między innymi napojów alkoholowych na zewnątrz punktów sprzedaży gastronomicznej. Prowadzenie ogródka przyległego do miejsca punktu sprzedaży gastronomicznej, odbywa się na podstawie zezwolenia udzielonego przedsiębiorcy na prowadzenie punktu sprzedaży. Istnieją również ogródki piwne działające samodzielnie lub w oddaleniu od punktu sprzedaży gastronomicznej. Takie ogródki działają na podstawie odrębnych zezwoleń.
REKLAMA
Pomimo, iż ogródki piwne działają najczęściej sezonowo, konieczne jest założenie działalności gospodarczej, w celu ich prowadzenia. Właściciel ogródka piwnego, może rozpocząć działalność gospodarcza już w chwili złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Może on również złożyć wniosek z wyprzedzeniem, wskazując w nim termin rozpoczęcia działalności.
Zapytaj na: Forum
REKLAMA
Podstawowym przedmiotem działalności przedsiębiorcy zakładającego ogródek piwny jest sprzedaż piwa, zaś ta jest możliwa wyłącznie po uzyskaniu właściwego zezwolenia - tak zwanej koncesji. Koncesja na detaliczną sprzedaż piwa udzielana jest przez wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta, na pisemny wniosek zainteresowanego. Koszt uzyskania koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych, zawierających do 4,5% alkoholi i piwa, wynosi 525 złotych. W przypadku, w którym ogródek piwny będzie funkcjonował przylegle do istniejącego już lokalu gastronomicznego, możliwe jest korzystanie z posiadanej już koncesji.
Dużym ułatwieniem w prowadzeniu sezonowych ogródków letnich, jest instytucja zawieszenia działalności gospodarczej, ustanowiona ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Zawieszenia można bowiem dokonać na okres, w którym działalność gospodarcza, ze względu na jej charakter, nie przynosi dochodów. Aby zawieszenie było możliwe, przedsiębiorca nie może jednak zatrudniać pracowników. Dzięki zawieszeniu działalności ogródka piwnego, przedsiębiorca będzie zwolniony z obowiązku opłacania zaliczki na poczet podatku dochodowego.
Polecamy również: Koncesja na alkohol
Istnieje możliwość wydzierżawienia od dystrybutorów piwa osprzętu do podawania piwa oraz wyposażenia ogródka, takiego jak stoły czy krzesła. Pamiętać należy jednak o tym, iż producenci piwa, w trosce o swój dochód, mogą narzucić przedsiębiorcom wyłączność sprzedaży ich produktów, w zamian za wyposażenie. Może to przynieść efekt niekorzystny dla przedsiębiorcy, gdyż zmniejsza atrakcyjność i konkurencyjność jego oferty.
Poznaj
pierwszą w Polsce Platformę
Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego
dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.