| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Nie każda gmina dostanie unijne pieniądze na oczyszczalnię

Nie każda gmina dostanie unijne pieniądze na oczyszczalnię

Nie wszystkie samorządy mogą ubiegać się o dotacje na budowę oczyszczalni ścieków, bo nie został zmieniony krajowy program inwestycji w tym zakresie. Unijne pieniądze przejdą gminom koło nosa.


Szacujemy, że około 30 proc. gmin na terenie Małopolski nie może wystartować w konkursie o unijne dotacje na budowę oczyszczalni ścieków - mówi GP wicemarszałek małopolski, Leszek Zegzda.

Pieniądze dla wybranych

Wyjaśnia, że jest to spowodowane kryteriami dostępu do unijnych pieniędzy, które zostały opracowane przez resort rozwoju regionalnego i środowiska. Mogą o nie ubiegać się tylko te gminy, które są wpisane w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. W tym dokumencie są wymienione wszystkie planowane przez samorządy inwestycje, które muszą być zrealizowane, by Polska nie płaciła kar za niespełnienie unijnych wymogów środowiska.

Przestarzały program

Szkopuł w tym, że program, stworzony w 2003 roku, ostatni raz był zmieniany dwa lata później. Natomiast gminy, które tworzyły na potrzeby inwestycji tzw. aglomeracje, zmieniały swoje plany. To spowodowało, że program zdezaktualizował się i pokazuje mapę inwestycji sprzed trzech lat.

- Chcemy, żeby Ministerstwo Środowiska przyśpieszyło pracę nad aktualizacją programu. Brak szybkiej reakcji spowoduje, że część samorządów nie będzie mogła ubiegać się o wsparcie z małopolskiego programu regionalnego - mówi Leszek Zegzda.

Przykładem są Słomniki na północ od Krakowa. Z powodu braku aktualizacji programu samorząd nie będzie mógł złożyć wniosku o uzyskanie dotacji na budowę małej oczyszczalni ścieków w konkursie, który w Małopolsce rozpoczyna się już dziś.

- Do programu zostaliśmy wpisani jako aglomeracja, która ma powyżej 15 tys. mieszkańców. W rzeczywistości mamy ich 14,6 tys. Różnica jest mała, ale powoduje, że nie możemy ubiegać się o pieniądze z małopolskiego programu, tylko mu- simy startować w kra- jowym Programie Operacyjna Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ). Nasza oczyszczalnia jest lokalna, więc nie mamy szans, by uzyskać jakiekolwiek pieniądze - podkreśla Tomasz Gonciarz z Urzędu Gminy w Słomnikach.

Zmiany w II połowie roku

Problem dotyczy także innych regionów Polski. Zajął się nim Konwent Marszałków, który domaga się od rządu przyśpieszenia prac nad aktualizacją programu. Twierdzi, że opieszałość może spowodować, że duża część samorządów będzie wykluczona z korzystania z unijnych pieniędzy.

Tymczasem wszystko wskazuje, że zmiany w programie zostaną wprowadzone dopiero w II połowie roku. Jak mówi Joanna Anczarska z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, w marcu zostanie przygotowany projekt. Potem trafi on do rządu.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »