REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie każda gmina dostanie unijne pieniądze na oczyszczalnię

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszystkie samorządy mogą ubiegać się o dotacje na budowę oczyszczalni ścieków, bo nie został zmieniony krajowy program inwestycji w tym zakresie. Unijne pieniądze przejdą gminom koło nosa.

Szacujemy, że około 30 proc. gmin na terenie Małopolski nie może wystartować w konkursie o unijne dotacje na budowę oczyszczalni ścieków - mówi GP wicemarszałek małopolski, Leszek Zegzda.

REKLAMA

Pieniądze dla wybranych

Wyjaśnia, że jest to spowodowane kryteriami dostępu do unijnych pieniędzy, które zostały opracowane przez resort rozwoju regionalnego i środowiska. Mogą o nie ubiegać się tylko te gminy, które są wpisane w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. W tym dokumencie są wymienione wszystkie planowane przez samorządy inwestycje, które muszą być zrealizowane, by Polska nie płaciła kar za niespełnienie unijnych wymogów środowiska.

Przestarzały program

REKLAMA

Szkopuł w tym, że program, stworzony w 2003 roku, ostatni raz był zmieniany dwa lata później. Natomiast gminy, które tworzyły na potrzeby inwestycji tzw. aglomeracje, zmieniały swoje plany. To spowodowało, że program zdezaktualizował się i pokazuje mapę inwestycji sprzed trzech lat.

- Chcemy, żeby Ministerstwo Środowiska przyśpieszyło pracę nad aktualizacją programu. Brak szybkiej reakcji spowoduje, że część samorządów nie będzie mogła ubiegać się o wsparcie z małopolskiego programu regionalnego - mówi Leszek Zegzda.

Przykładem są Słomniki na północ od Krakowa. Z powodu braku aktualizacji programu samorząd nie będzie mógł złożyć wniosku o uzyskanie dotacji na budowę małej oczyszczalni ścieków w konkursie, który w Małopolsce rozpoczyna się już dziś.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Do programu zostaliśmy wpisani jako aglomeracja, która ma powyżej 15 tys. mieszkańców. W rzeczywistości mamy ich 14,6 tys. Różnica jest mała, ale powoduje, że nie możemy ubiegać się o pieniądze z małopolskiego programu, tylko mu- simy startować w kra- jowym Programie Operacyjna Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ). Nasza oczyszczalnia jest lokalna, więc nie mamy szans, by uzyskać jakiekolwiek pieniądze - podkreśla Tomasz Gonciarz z Urzędu Gminy w Słomnikach.

Zmiany w II połowie roku

REKLAMA

Problem dotyczy także innych regionów Polski. Zajął się nim Konwent Marszałków, który domaga się od rządu przyśpieszenia prac nad aktualizacją programu. Twierdzi, że opieszałość może spowodować, że duża część samorządów będzie wykluczona z korzystania z unijnych pieniędzy.

Tymczasem wszystko wskazuje, że zmiany w programie zostaną wprowadzone dopiero w II połowie roku. Jak mówi Joanna Anczarska z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, w marcu zostanie przygotowany projekt. Potem trafi on do rządu.

- Możliwe, że w staraniach o unijne pieniądze samorządy będą mogły oprzeć się właśnie na projekcie - mówi.

Dodaje, że w dużej mierze winę za zamieszanie ponoszą same samorządy. Zarząd zbierał dane do aktualizacji programu do sierpnia 2007 roku. Tymczasem wiele gmin spóźniło się z przesłaniem dokumentów, co spowodowało opóźnienie w przygotowaniu zmian.

42mld zł ma kosztować realizacja wszystkich inwestycji przewidzianych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych

USUNIĘTE INWESTYCJE EKOLOGICZNE

Problemy samorządów w aplikowaniu o unijne środki będą dotyczyć nie tylko regionalnych programów operacyjnych, ale także programu Infrastruktura i Środowisko. Szczególnie, że zdecydowana większość inwestycji wodno-kanalizacyjnych, która uzyska dofinansowanie z funduszy unijnych będzie w nim wybierana w konkursie.

Dwa tygodnie temu taką decyzję podjął resort rozwoju regionalnego, który zdecydował o wykreśleniu dużej części inwestycji ekologicznych z listy projektów, które miały dostać unijne dotacje. Ogółem usunięto 141 projektów z listy podstawowej i 208 z listy rezerwowej. Ministerstwo zdecydowało się, że wsparcie uzyskają tylko projekty duże (o wartości powyżej 25 mln euro) oraz te, których realizacja jest bardzo zaawansowana. Pozostałe samorządowe inwestycje mają walczyć w konkursach o uwolnione prawie 9,5 mld zł.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA