REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gmina w przetargu wyłoni firmę wywożącą śmieci

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firmy będą musiały startować w przetargu na wywóz śmieci. Najlepsze podpiszą minimum trzyletnie umowy z gminą.

Gminy będą decydowały, kto na ich terenie będzie odbierał odpady komunalne od mieszkańców. Takie rozwiązanie chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość, które przygotowało projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Propozycje zakładają, że gmina będzie mogła w drodze uchwały przejąć wykonywanie działań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Następnie ogłosi przetarg na wywóz śmieci od mieszkańców. W ten sposób wymusi na firmach wywożenie odpadów do zakładów przetwarzania.

REKLAMA

Mniej śmieci na wysypiskach

REKLAMA

Obecnie to firmy realizują zadania związane z wywozem smieci. Przedstawiają one swoją ofertę mieszkańcom i zainteresowanym świadczą usługi. W praktyce firma sama decyduje, gdzie trafią odpady - czy na wysypisko czy do zakładu przetwarzania. Większość firm wywozi odpady na składowiska. Tymczasem UE chce, by Polska do 2010 roku o 25 proc. ograniczyła ilość śmieci kierowanych na wysypiska.

- Jeżeli nic się nie zmieni, to Polska będzie płacić 250 tys. euro kary za każdy dzień spóźnienia w realizacji nałożonych wymagań - mówi Mirosława Masłowska, posłanka PiS, autorka projektu.

Projekt zakłada, że jeżeli gmina weźmie na siebie obowiązki związane z wywozem odpadów, to wówczas firmy będą musiały przekonać do swojej oferty samorządowców, a nie mieszkańców. W warunkach zezwolenia oraz umowy gmina może wskazać sposób postępowania z odpadami.

- W prawie każdym państwie UE odpadami dysponują samorządy. U nas należą one do firm. Dlatego ich redukcja na wysypiskach jest niemożliwa - mówi Mirosława Masłowska. Dodaje, że gdy dysponentem odpadów będzie gmina, to łatwiej będzie pozyskać fundusze unijne na zakłady przetwarzania czy spalarnie. Firmy wyłonione w przetargu będą wykonywały zadania zlecone przez samorządy przez minimum trzy lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Profesjonalizm a nie monopol

Powstaje jednak pytanie, czy projektowane przepisy nie doprowadzą do gminnego monopolu. Takiego scenariusza nie obawia się jednak Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

- Samorządy powinny dysponować odpadami. To one zlecają zadania przedsiębiorcom. Proponowane rozwiązanie sprawi, że przedsiębiorcy stworzą profesjonalny rynek przetwarzania odpadów - ocenia Tomasz Uciński. Dodaje, że dziś większość firm zajmuje się tylko transportem odpadów.

Jeżeli gminy będą dysponentem odpadów, to wówczas będą mogły dostać dofinansowanie w wysokości 80 proc. inwestycji w zakresie przetwarzania odpadów.

25 proc. odpadów ma być w 2010 roku przetwarzanych

4 proc. odpadów jest obecnie przetwarzanych

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA