REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekoklastry pomagają samorządom oszczędzać energię

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Gadomski

REKLAMA

REKLAMA

Osiemnaście przedsiębiorstw i instytucji z województwa lubelskiego utworzy wspólnie Ekoklaster Energetyczny. Znalazły się wśród nich m.in. jednostki samorządu terytorialnego i firmy komunalne. Spodziewają się, że dzięki uczestnictwu w tym przedsięwzięciu łatwiej będzie im realizować inwestycje, a w przyszłości stać się zagłębiem energii odnawialnej.

 

REKLAMA

Inicjatywa utworzenia Ekoklastra Energetycznego była jednym z elementów projektu „Lubelska sieć współpracy dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacji” wdrażanego przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny. Przedsięwzięcie ma na celu integrację producentów i przetwórców ekoenergii. W Ekoklastrze znalazły się również instytucje naukowe. Będą one prowadzić badania związane z technologiami produkcji i przetwarzania energii ze źródeł odnawialnych.

Wspólnie łatwiej ubiegać się o unijne pieniądze. Doświadczenia krajów zachodnich pokazują bowiem, że klastry współpracujące m.in. z instytucjami badawczo-rozwojowymi mogą przyczynić się do przyspieszenia rozwoju tzw. wysokich technologii. A to jest jeden z priorytetów zarówno dla Unii Europejskiej, jak i dla Polski.

Warto wykorzystywać swój potencjał

REKLAMA

Z raportów naukowych m.in. Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że województwo lubelskie jest wskazywane jako potencjalny lider wśród klastrów energetycznych ściany wschodniej. Warunki naturalne na Lubelszczyźnie sprzyjają rozwojowi energetyki ze źródeł odnawialnych. Rolniczy charakter regionu stwarza szansę na rozwój upraw roślin energetycznych i produkcji energii z odpadów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

- Tymi przesłankami się kierowaliśmy, podejmując decyzję o wsparciu utworzenia inicjatywy klastrowej związanej z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych - mówi prezes zarządu Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny, dr Henryk Łucjan.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udział samorządów w tym przedsięwzięciu jest kluczowy. W przypadku planowanych inwestycji z poziomu lokalnego najlepiej widać, czy dany projekt ma rację bytu, czy nie. Wiedza wójtów, burmistrzów, radnych w tym zakresie może stanowić cenną wskazówkę zarówno dla przedsiębiorstw wdrożeniowych, jak i instytucji naukowych.

REKLAMA

Gminy mogą być liczącymi się partnerami w inwestycjach mających na celu zagospodarowanie odpadów, które coraz częściej wykorzystuje się do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Wszak gminy są ich głównymi producentami, powinno więc im zależeć na najbardziej efektywnym zagospodarowaniu odpadów.

- Zainteresowanie działaniami Ekoklastra ze strony samorządów było i jest bardzo duże - mówi dr H. Łucjan. - Zarówno na poziomie gmin, powiatów, jak i województwa. Padają sugestie m.in. na temat kierunku, w jakim powinien w swych działaniach zwrócić się Ekoklaster. Nasze przedsięwzięcie znajduje się jeszcze we wstępnej fazie, myślę więc, że jest to dobry czas na tego rodzaju dyskusje. Każda uwaga może okazać się niezwykle cenna.

KLUCZOWE BRANŻE DLA ROZWOJU LUBELSZCZYZNY

Procesy integracji środowisk gospodarczych w struktury klastra są od kilku lat przedmiotem badań regionalnych na terenie całego kraju. Włącza się w nie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Z analizy tych badań wynika, że jeśli chodzi o województwo lubelskie, kluczowymi branżami, mającymi wpływ na rozwój regionu, są nauka i szkolnictwo wyższe oraz branże „rolnicze”, czyli produkcja ekologicznej żywności, przetwórstwo spożywcze oraz odnawialne źródła energii.

Przetwarzanie biomasy i wykorzystania alternatywnych źródeł energii

Samorządy i spółki komunalne, które przystąpiły do Ekoklastra Energetycznego, mają już konkretne plany inwestycyjne związane z produkcją energii odnawialnej. Spółka Bialskie Wodociągi i Kanalizacja „WOD-KAN” z Białej Podlaskiej zamierza wybudować zakład zagospodarowania odpadów komunalnych wyposażony w instalację do fermentacji suchej.

- W oczyszczalni ścieków produkujemy już z biogazu 700 megawatów energii odnawialnej w ciągu roku, mamy też pompy ciepła, służące do ogrzewania naszych obiektów - mówi prezes zarządu spółki Zygmunt Król. - Dzięki wybudowaniu zakładu zagospodarowania odpadów będziemy mogli produkować ekoenergię na większą niż dotychczas skalę. Liczymy, że uczestnictwo w Ekoklastrze Energetycznym pozwoli nam na dostęp do nowoczesnych technologii i na wymianę doświadczeń z partnerami. Pewnych rzeczy nie da się bowiem zrobić w pojedynkę.

Lublin jest miastem uniwersyteckim. Działa w nim 5 publicznych wyższych uczelni. Jednostki badawcze z lubelskich ośrodków naukowych od lat pracują nad technologiami produkcji, przetwarzania biomasy i wykorzystania alternatywnych źródeł energii.

- Przystąpiliśmy do inicjatywy klastrowej przede wszystkim w celu promowania zdrowego, ekologicznego stylu życia mieszkańców. Mamy nadzieję na nawiązanie przez jednostki badawczo-rozwojowe i przedsiębiorstwa sektora energetyki powiązań kooperacyjnych i, co się z tym wiąże, marketing gospodarczy miasta i promocję inwestycyjną - informuje Mirosław Kalinowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Jeśli chodzi o plany inwestycyjne związane z ekoenergią, to w sferze naszych działań jest m.in. modernizacja środków transportu publicznego. Ma ona polegać na wymianie dotychczasowego taboru na autobusy zasilane „zieloną” energią.

Udział w Ekoklastrze Regionalnego Parku Przemysłowego w Świdniku, skupiającego ponad 30 firm, związany jest głównie z badaniami wdrożeniowymi. Dotyczyć one będą celowości rozwoju ekodiesla na Lubelszczyźnie. Jest to o tyle ważne, że województwo lubelskie określane jest zagłębiem rzepakowym. - Oczywiście jako spółka związana z miastem liczymy też na to, że współpraca w ramach klastra zaowocuje zwiększonymi wpływami z podatków, które zasilają miejską kasą - mówi prezes zarządu Regionalnego Parku Przemysłowego w Świdniku, Eugeniusz Hyz.

KORZYŚCI Z FUNKCJONOWANIA KLASTRÓW

• Wzrost produktywności lokalnych przedsiębiorstw ze względu na dostęp do relatywnie tanich, wyspecjalizowanych czynników produkcji oraz różnorodnych nakładów.

• Przestrzenna bliskość podmiotów gospodarczych stymulująca i wspierająca ich innowacyjność, poprawiająca przepływ informacji.

• Dynamiczny wzrost liczby nowo powstałych przedsiębiorstw, co przekłada się na kreowanie nowych miejsc pracy.

• Obniżenie kosztów transakcji i uczestnictwo w intensywnej wymianie myśli technicznej.

• Korzystanie z kluczowych składników majątku i nieponoszenie znacznych kosztów ich zakupu poprzez nieformalną sieć powiązań z innymi firmami.

Pomysł kusi inne samorządy

Urząd Miasta w Puławach jeszcze do Ekoklastra nie przystąpił. Może wkrótce to zrobi, ale na razie woli poczekać. - Jeśli uznamy to za celowe i korzystne z punktu widzenia interesów miasta, wesprzemy inicjatywę naszym uczestnictwem - mówi rzecznik prezydenta Puław, Michał Gil.

W Puławach od kilku lat funkcjonuje zakład unieszkodliwiania odpadów komunalnych, w którym biogaz zamieniany jest na energię. Służy ona do ogrzewania obiektów puławskiej oczyszczalni ścieków. Planowana jest rozbudowa zintegrowanego systemu gospodarki odpadami. Zakłada ona m.in. modernizację i rozbudowę istniejących instalacji związanych z odzyskiem i przeróbką odpadów:

• dobudowę instalacji doczyszczającą biofrakcję,

• budowę instalacji przeróbki osadów pościekowych na paliwo energetyczne.

Plany związane z przerobem biomasy oraz budową małej elektrowni wodnej ma gmina Ruda Huta w powiecie chełmskim. Przedstawiciele gminy aktywnie uczestniczyli w szkoleniach dotyczących zasad, na jakich funkcjonują klastry. Były one prowadzone wiosną przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny. - Rozważamy przystąpienie do tej inicjatywy, bo zależy nam na rozwoju gminy. Być może nastąpi on w ramach uczestnictwa w Ekoklastrze - mówi zastępca wójta Rudy Huty, Jarosław Walczuk.

Ekokolastry energetyczne to wyjątkowe przedsięwzięcie, które wykorzystując potencjał biednego regiony Unii Europejskiej, ma szansę w przyszłości stać się zagłębiem energii odnawialnej.

PRZYKŁADY DZIAŁALNOŚCI KLASTRÓW NA ŚWIECIE

Silicon Valley - USA

Dolina Krzemowa to najsłynniejszy klaster na świecie. Na obszarze 300 mil kwadratowych, między Palo Alto i San Jose w Kalifornii, ulokowanych jest obecnie ponad 6 tys. firm wysoko technologicznych, w których pracuje ponad milion osób. Większość z tych przedsiębiorstw zajmuje się rozwojem mikroelektroniki i komputerów.

Telecom City - Szwecja

W 1993 r. powstała organizacja Telecom City skupiająca przedsiębiorstwa współpracujące z uniwersytetem. Do ich działań włączyły się też władze lokalne. W ten sposób osiągnięto porozumienie pomiędzy przemysłem, nauką i sferą regulacyjną, mającą kluczowe znaczenie zarówno dla rozwoju klastra, jak i całego regionu.

SŁOWNICZEK

Klaster to przestrzenna koncentracja przedsiębiorstw, instytucji i organizacji wzajemnie powiązanych rozbudowaną siecią relacji o formalnym, jak i nieformalnym charakterze, opartych na wspólnej trajektorii rozwoju (np. technologicznej, wspólne rynki docelowe itd.), jednocześnie konkurujących i kooperujących w pewnych aspektach działania (definicja Michaela E. Portera profesora ekonomii na Harvardzie, 1990 r.).

Mariusz Gadomski

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

REKLAMA

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

REKLAMA