REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekologiczny Kalendarz 2011 - Luty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Hanna Sztrantowicz

REKLAMA

Dekada 2005 – 2015 r – „Woda dla życia”

2 luty – Światowy Dzień Obszarów Wodno- Błotnych

Dzień został ustanowiony po podpisaniu w 1971r Konwencji o ochronie obszarów wodno- błotnych.

REKLAMA

Obszary te to: mokradła, moczary, bagna. Są to obszary Ziemi znajdujące się pod wpływem wysokiego poziomu wód gruntowych, często o charakterze zastoiskowym, znajdujące się w strefie zalewowej dolin rzecznych, zagłębień terenowych i w miejscach po wyschniętych jeziorach.

REKLAMA

Często też powstają w miejscu gromadzenia się wód opadowych na nieprzepuszczalnym podłożu, w miejscach podziemnych zbiorników wodnych lub w miejscach wypływu podziemnych wód gruntowych. Obszary te zarastają rośliny błotne (helofity): turzyce, wełniaki, sity, sitowie, oraz rośliny wodne (hydrofity).

W warunkach wysokiego poziomu wody gruntowej występuje proces torfotwórczy, polegający na odkładaniu się i niepełnym rozkładzie szczątków obumarłej roślinności. Powstają  w ten sposób złoża torfowe i gleby bagienne. Niektóre siedliska bagienne są zadrzewione, tworząc specyficzny typ zbiorowisk roślinnych: zarośla wierzbowe, olsy, bory bagienne. Największym obszarem wodno-błotnych w Polsce są Bagna Biebrzańskie.

10 luty – Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

W klimacie polskim jest 25 dni tzw. głodu (zima), kiedy dzikie zwierzęta nie są w stanie znaleźć w swoim środowisku odpowiedniej ilości pożywienia. W takiej sytuacji dokarmianiem dzikiej zwierzyny zajmują się tylko służby leśne. Zakazane jest dokarmianie zwierząt leśnych przez osoby prywatne. Służby leśne wyznaczają miejsca dokarmiania, przygotowują karmę znając zapotrzebowanie ilościowe i jakościowe zwierząt przebywających na danym obszarze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karmienie zwierząt powoduje, że uzależniają się one od człowieka i przestają  same aktywnie szukać pożywienia. Dokarmianie odbywa się tylko wtedy gdy zwierzętom grozi głód.  W trudnym czasie dla zwierząt, taka pomoc człowieka powoduje, że nie zmniejsza się pogłowie zwierzyny, a jednocześnie dożywianie zwiększa ich rozrodczość.

12 luty – Dzień Darwina – Ewolucjonizmu

Charles Robert Darwin  - dziwiętnastowieczny przyrodnik angielski. Twórca pierwszej, nowoczesnej teorii ewolucji, która odegrała ogromną rolę w rozwoju nauk biologicznych.

Darwin wysunął koncepcję  zmienności gatunku (na podstawie mutacji czyli trwałych zmian, w wyniku których osobniki różnią się pod względem posiadanych genów, zmiany te są dziedziczone, odgrywają podstawową rolę w ewolucji), doboru naturalnego (pozostawania przy życiu osobników o cechach korzystnych, eliminuje gorzej przystosowane) i walki o byt (współzawodnictwo o warunki bytowe między osobnikami populacji lub populacjami różnych gatunków).

17 luty – Światowy Dzień Kota

W Polsce obchodzony od 2006 roku z inicjatywy miesięcznika „Kot”.

Wielkie umiłowanie czystości, ogromna rozwaga i roztropność, powaga i duma, godność o odwaga – to wszystko posiadają koty.

27 luty – Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Niedźwiedź polarny – Niedźwiedź biały , zamieszkuje wyspy, wybrzeża i pola lodowe położone wokół bieguna północnego. Osiąga wagę do 1000 kg. Doskonale pływa i nurkuje, potrafi przebywać pod wodą do 2 min. W czasie zimy mięsożerny, poluje na foki, ryby, renifery a w okresie lata żywi się również jagodami i owocami. W sen zimowy zapadają samice, które w specjalnie wybudowanej w śniegu norze rodzą młode.

Niedźwiedź polarny posiada dobrze rozwinięte zmysły węchu, słuchu i wzroku.

W skutek licznych i niekontrolowanych polowań jest gatunkiem szczególnie zagrożonym. W niektórych krajach jest objęty ochroną gatunkową i zakazem polowań. 

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA