Ekologiczny Kalendarz 2011 - Luty
REKLAMA
2 luty – Światowy Dzień Obszarów Wodno- Błotnych
Dzień został ustanowiony po podpisaniu w 1971r Konwencji o ochronie obszarów wodno- błotnych.
REKLAMA
Obszary te to: mokradła, moczary, bagna. Są to obszary Ziemi znajdujące się pod wpływem wysokiego poziomu wód gruntowych, często o charakterze zastoiskowym, znajdujące się w strefie zalewowej dolin rzecznych, zagłębień terenowych i w miejscach po wyschniętych jeziorach.
REKLAMA
Często też powstają w miejscu gromadzenia się wód opadowych na nieprzepuszczalnym podłożu, w miejscach podziemnych zbiorników wodnych lub w miejscach wypływu podziemnych wód gruntowych. Obszary te zarastają rośliny błotne (helofity): turzyce, wełniaki, sity, sitowie, oraz rośliny wodne (hydrofity).
W warunkach wysokiego poziomu wody gruntowej występuje proces torfotwórczy, polegający na odkładaniu się i niepełnym rozkładzie szczątków obumarłej roślinności. Powstają w ten sposób złoża torfowe i gleby bagienne. Niektóre siedliska bagienne są zadrzewione, tworząc specyficzny typ zbiorowisk roślinnych: zarośla wierzbowe, olsy, bory bagienne. Największym obszarem wodno-błotnych w Polsce są Bagna Biebrzańskie.
10 luty – Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
W klimacie polskim jest 25 dni tzw. głodu (zima), kiedy dzikie zwierzęta nie są w stanie znaleźć w swoim środowisku odpowiedniej ilości pożywienia. W takiej sytuacji dokarmianiem dzikiej zwierzyny zajmują się tylko służby leśne. Zakazane jest dokarmianie zwierząt leśnych przez osoby prywatne. Służby leśne wyznaczają miejsca dokarmiania, przygotowują karmę znając zapotrzebowanie ilościowe i jakościowe zwierząt przebywających na danym obszarze.
Karmienie zwierząt powoduje, że uzależniają się one od człowieka i przestają same aktywnie szukać pożywienia. Dokarmianie odbywa się tylko wtedy gdy zwierzętom grozi głód. W trudnym czasie dla zwierząt, taka pomoc człowieka powoduje, że nie zmniejsza się pogłowie zwierzyny, a jednocześnie dożywianie zwiększa ich rozrodczość.
12 luty – Dzień Darwina – Ewolucjonizmu
Charles Robert Darwin - dziwiętnastowieczny przyrodnik angielski. Twórca pierwszej, nowoczesnej teorii ewolucji, która odegrała ogromną rolę w rozwoju nauk biologicznych.
Darwin wysunął koncepcję zmienności gatunku (na podstawie mutacji czyli trwałych zmian, w wyniku których osobniki różnią się pod względem posiadanych genów, zmiany te są dziedziczone, odgrywają podstawową rolę w ewolucji), doboru naturalnego (pozostawania przy życiu osobników o cechach korzystnych, eliminuje gorzej przystosowane) i walki o byt (współzawodnictwo o warunki bytowe między osobnikami populacji lub populacjami różnych gatunków).
17 luty – Światowy Dzień Kota
W Polsce obchodzony od 2006 roku z inicjatywy miesięcznika „Kot”.
Wielkie umiłowanie czystości, ogromna rozwaga i roztropność, powaga i duma, godność o odwaga – to wszystko posiadają koty.
27 luty – Dzień Niedźwiedzia Polarnego
Niedźwiedź polarny – Niedźwiedź biały , zamieszkuje wyspy, wybrzeża i pola lodowe położone wokół bieguna północnego. Osiąga wagę do 1000 kg. Doskonale pływa i nurkuje, potrafi przebywać pod wodą do 2 min. W czasie zimy mięsożerny, poluje na foki, ryby, renifery a w okresie lata żywi się również jagodami i owocami. W sen zimowy zapadają samice, które w specjalnie wybudowanej w śniegu norze rodzą młode.
Niedźwiedź polarny posiada dobrze rozwinięte zmysły węchu, słuchu i wzroku.
W skutek licznych i niekontrolowanych polowań jest gatunkiem szczególnie zagrożonym. W niektórych krajach jest objęty ochroną gatunkową i zakazem polowań.
dr Hanna Sztrantowicz
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA