REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekologiczny Kalendarz 2011 - Luty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Hanna Sztrantowicz

REKLAMA

Dekada 2005 – 2015 r – „Woda dla życia”

2 luty – Światowy Dzień Obszarów Wodno- Błotnych

Dzień został ustanowiony po podpisaniu w 1971r Konwencji o ochronie obszarów wodno- błotnych.

REKLAMA

Obszary te to: mokradła, moczary, bagna. Są to obszary Ziemi znajdujące się pod wpływem wysokiego poziomu wód gruntowych, często o charakterze zastoiskowym, znajdujące się w strefie zalewowej dolin rzecznych, zagłębień terenowych i w miejscach po wyschniętych jeziorach.

REKLAMA

Często też powstają w miejscu gromadzenia się wód opadowych na nieprzepuszczalnym podłożu, w miejscach podziemnych zbiorników wodnych lub w miejscach wypływu podziemnych wód gruntowych. Obszary te zarastają rośliny błotne (helofity): turzyce, wełniaki, sity, sitowie, oraz rośliny wodne (hydrofity).

W warunkach wysokiego poziomu wody gruntowej występuje proces torfotwórczy, polegający na odkładaniu się i niepełnym rozkładzie szczątków obumarłej roślinności. Powstają  w ten sposób złoża torfowe i gleby bagienne. Niektóre siedliska bagienne są zadrzewione, tworząc specyficzny typ zbiorowisk roślinnych: zarośla wierzbowe, olsy, bory bagienne. Największym obszarem wodno-błotnych w Polsce są Bagna Biebrzańskie.

10 luty – Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

W klimacie polskim jest 25 dni tzw. głodu (zima), kiedy dzikie zwierzęta nie są w stanie znaleźć w swoim środowisku odpowiedniej ilości pożywienia. W takiej sytuacji dokarmianiem dzikiej zwierzyny zajmują się tylko służby leśne. Zakazane jest dokarmianie zwierząt leśnych przez osoby prywatne. Służby leśne wyznaczają miejsca dokarmiania, przygotowują karmę znając zapotrzebowanie ilościowe i jakościowe zwierząt przebywających na danym obszarze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karmienie zwierząt powoduje, że uzależniają się one od człowieka i przestają  same aktywnie szukać pożywienia. Dokarmianie odbywa się tylko wtedy gdy zwierzętom grozi głód.  W trudnym czasie dla zwierząt, taka pomoc człowieka powoduje, że nie zmniejsza się pogłowie zwierzyny, a jednocześnie dożywianie zwiększa ich rozrodczość.

12 luty – Dzień Darwina – Ewolucjonizmu

Charles Robert Darwin  - dziwiętnastowieczny przyrodnik angielski. Twórca pierwszej, nowoczesnej teorii ewolucji, która odegrała ogromną rolę w rozwoju nauk biologicznych.

Darwin wysunął koncepcję  zmienności gatunku (na podstawie mutacji czyli trwałych zmian, w wyniku których osobniki różnią się pod względem posiadanych genów, zmiany te są dziedziczone, odgrywają podstawową rolę w ewolucji), doboru naturalnego (pozostawania przy życiu osobników o cechach korzystnych, eliminuje gorzej przystosowane) i walki o byt (współzawodnictwo o warunki bytowe między osobnikami populacji lub populacjami różnych gatunków).

17 luty – Światowy Dzień Kota

W Polsce obchodzony od 2006 roku z inicjatywy miesięcznika „Kot”.

Wielkie umiłowanie czystości, ogromna rozwaga i roztropność, powaga i duma, godność o odwaga – to wszystko posiadają koty.

27 luty – Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Niedźwiedź polarny – Niedźwiedź biały , zamieszkuje wyspy, wybrzeża i pola lodowe położone wokół bieguna północnego. Osiąga wagę do 1000 kg. Doskonale pływa i nurkuje, potrafi przebywać pod wodą do 2 min. W czasie zimy mięsożerny, poluje na foki, ryby, renifery a w okresie lata żywi się również jagodami i owocami. W sen zimowy zapadają samice, które w specjalnie wybudowanej w śniegu norze rodzą młode.

Niedźwiedź polarny posiada dobrze rozwinięte zmysły węchu, słuchu i wzroku.

W skutek licznych i niekontrolowanych polowań jest gatunkiem szczególnie zagrożonym. W niektórych krajach jest objęty ochroną gatunkową i zakazem polowań. 

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA