| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Kalendarz Ekologiczny 2011 - kwiecień

Kalendarz Ekologiczny 2011 - kwiecień

Dekada  2005 - 2015 r „ Woda dla Życia”
Rok 2011 – Międzynarodowy Rok Lasu

1 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ptaków

Dzień ustanowiony w 1906r.  Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na liczne  niebezpieczeństwa grożące ptakom. 

Współcześnie żyje na Ziemi około 9000 opisanych gatunków ptaków. Światowa Unia  Ochrony Przyrody (IUCN organ ONZ) śledzi populacje gatunków ptaków które są zagrożone wyginięciem, wpisując je do Czerwonych  Ksiąg dla danego kraju. W księgach zaznaczone są kategorie zagrożenia, wymienione są gatunki bezpowrotnie stracone, gatunki których liczebność jest znacznie obniżona ale przy podjęciu odpowiednich działań mogą być ocalone. Komisja Gatunków Zagrożonych (organ IUCN) wpisała do Czerwonej Księgi Polski aż 70 gatunków zagrożonych ptaków. 

W 1979 r przyjęto w Europie dwa bardzo ważne akty prawne: Konwencję o ochronie gatunków europejskich dzikich zwierząt i roślin, a także ich siedlisk naturalnych ( tzw. Konwencja Berneńska) a także dyrektywę o ochronie dzikich ptaków (potocznie zwaną ptasią). Aneks do tej dyrektywy wyróżnia gatunki zagrożone wyginięciem, wrażliwe i wymagające szczególnej ochrony ze względu na określony charakter ich siedliska.

Dyrektywa zobowiązuje też do objęcia ochroną obszarów podmokłych jako obszarów lęgów, pierzenia, zimowania i regularnego zatrzymywania się gatunków wędrownych. Państwa członkowskie same decydują o objęciu ochroną ostoi ptaków. Nadzór nad tymi działaniami sprawuje Komisja Europejska. 

22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

Agendy Narodów Zjednoczonych wyznaczyły ten dzień na okres równonocy wiosennej czyli 20/21 marca, jednak w wielu krajach w tym w Polsce obchodzony jest  w kwietniu. Przesunięcie obchodów uzależnione było od warunków pogodowych, gdyż większość imprez odbywa się w terenach otwartych.

W tym roku Dzień Ziemi obchodzony jest po raz 20 w Polsce i 40 w świecie.  W Warszawie odbędzie się 8 kwietnia jak zwykle na Polach Mokotowskich.
Zadania przygotowywane na ten dzień mają na celu promowanie postaw proekologicznych , zwracanie uwagi na ekologiczne globalne i lokalne problemy.    

25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Zagrożenia Hałasem

Po raz pierwszy obchody tego dnia zorganizowała Liga Niedosłyszących w 1995 r.

Hałas jest wynikiem nakładania się różnych dźwięków. Niekorzystne dźwięki wytwarzane przez środki transportu, przemysł, maszyny, głośną muzykę itp. stają się istotnym problemem w ochronie środowiska.

Hałasy na poziomie poniżej 35 dB nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Taki hałas może przeszkadzać w pracy, nauce.
Hałas o poziomie od 35 do 85 dB trwający stale, wpływa na układ nerwowy człowieka co przejawia się w zmęczeniu, spadku wydajności pracy, utrudnia zasypianie, zakłóca wypoczynek.
Hałas na poziomie od 70 do 85 dB trwający stale może powodować osłabienie słuchu, bóle głowy.
Hałas na poziomie od 85 do 130 dB powoduje liczne uszkodzenia słuchu, zaburzenia układu krążenia , układu nerwowego, zaburzenia równowagi.

Obowiązujące w Polsce przepisy zobowiązują samorządy do wykonania map akustycznych terenu i  przygotowania programu ochrony środowiska przed hałasem.
Programy muszą zawierać rozwiązania antyhałasowe : techniczne , organizacyjne, prawne i ekonomiczne działania mające na celu obniżenie hałasu w środowisku. 

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »