REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz Ekologiczny 2011 - kwiecień

REKLAMA

Dekada  2005 - 2015 r „ Woda dla Życia” Rok 2011 – Międzynarodowy Rok Lasu

1 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ptaków

Dzień ustanowiony w 1906r.  Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na liczne  niebezpieczeństwa grożące ptakom. 

REKLAMA

REKLAMA

Współcześnie żyje na Ziemi około 9000 opisanych gatunków ptaków. Światowa Unia  Ochrony Przyrody (IUCN organ ONZ) śledzi populacje gatunków ptaków które są zagrożone wyginięciem, wpisując je do Czerwonych  Ksiąg dla danego kraju. W księgach zaznaczone są kategorie zagrożenia, wymienione są gatunki bezpowrotnie stracone, gatunki których liczebność jest znacznie obniżona ale przy podjęciu odpowiednich działań mogą być ocalone. Komisja Gatunków Zagrożonych (organ IUCN) wpisała do Czerwonej Księgi Polski aż 70 gatunków zagrożonych ptaków. 

W 1979 r przyjęto w Europie dwa bardzo ważne akty prawne: Konwencję o ochronie gatunków europejskich dzikich zwierząt i roślin, a także ich siedlisk naturalnych ( tzw. Konwencja Berneńska) a także dyrektywę o ochronie dzikich ptaków (potocznie zwaną ptasią). Aneks do tej dyrektywy wyróżnia gatunki zagrożone wyginięciem, wrażliwe i wymagające szczególnej ochrony ze względu na określony charakter ich siedliska.

Dyrektywa zobowiązuje też do objęcia ochroną obszarów podmokłych jako obszarów lęgów, pierzenia, zimowania i regularnego zatrzymywania się gatunków wędrownych. Państwa członkowskie same decydują o objęciu ochroną ostoi ptaków. Nadzór nad tymi działaniami sprawuje Komisja Europejska. 

22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

Agendy Narodów Zjednoczonych wyznaczyły ten dzień na okres równonocy wiosennej czyli 20/21 marca, jednak w wielu krajach w tym w Polsce obchodzony jest  w kwietniu. Przesunięcie obchodów uzależnione było od warunków pogodowych, gdyż większość imprez odbywa się w terenach otwartych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym roku Dzień Ziemi obchodzony jest po raz 20 w Polsce i 40 w świecie.  W Warszawie odbędzie się 8 kwietnia jak zwykle na Polach Mokotowskich.
Zadania przygotowywane na ten dzień mają na celu promowanie postaw proekologicznych , zwracanie uwagi na ekologiczne globalne i lokalne problemy.    

25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Zagrożenia Hałasem

Po raz pierwszy obchody tego dnia zorganizowała Liga Niedosłyszących w 1995 r.

Hałas jest wynikiem nakładania się różnych dźwięków. Niekorzystne dźwięki wytwarzane przez środki transportu, przemysł, maszyny, głośną muzykę itp. stają się istotnym problemem w ochronie środowiska.

Hałasy na poziomie poniżej 35 dB nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Taki hałas może przeszkadzać w pracy, nauce.
Hałas o poziomie od 35 do 85 dB trwający stale, wpływa na układ nerwowy człowieka co przejawia się w zmęczeniu, spadku wydajności pracy, utrudnia zasypianie, zakłóca wypoczynek.
Hałas na poziomie od 70 do 85 dB trwający stale może powodować osłabienie słuchu, bóle głowy.
Hałas na poziomie od 85 do 130 dB powoduje liczne uszkodzenia słuchu, zaburzenia układu krążenia , układu nerwowego, zaburzenia równowagi.

Obowiązujące w Polsce przepisy zobowiązują samorządy do wykonania map akustycznych terenu i  przygotowania programu ochrony środowiska przed hałasem.
Programy muszą zawierać rozwiązania antyhałasowe : techniczne , organizacyjne, prawne i ekonomiczne działania mające na celu obniżenie hałasu w środowisku. 

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA