REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz Ekologiczny 2011 - kwiecień

REKLAMA

Dekada  2005 - 2015 r „ Woda dla Życia” Rok 2011 – Międzynarodowy Rok Lasu

1 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ptaków

Dzień ustanowiony w 1906r.  Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na liczne  niebezpieczeństwa grożące ptakom. 

REKLAMA

REKLAMA

Współcześnie żyje na Ziemi około 9000 opisanych gatunków ptaków. Światowa Unia  Ochrony Przyrody (IUCN organ ONZ) śledzi populacje gatunków ptaków które są zagrożone wyginięciem, wpisując je do Czerwonych  Ksiąg dla danego kraju. W księgach zaznaczone są kategorie zagrożenia, wymienione są gatunki bezpowrotnie stracone, gatunki których liczebność jest znacznie obniżona ale przy podjęciu odpowiednich działań mogą być ocalone. Komisja Gatunków Zagrożonych (organ IUCN) wpisała do Czerwonej Księgi Polski aż 70 gatunków zagrożonych ptaków. 

W 1979 r przyjęto w Europie dwa bardzo ważne akty prawne: Konwencję o ochronie gatunków europejskich dzikich zwierząt i roślin, a także ich siedlisk naturalnych ( tzw. Konwencja Berneńska) a także dyrektywę o ochronie dzikich ptaków (potocznie zwaną ptasią). Aneks do tej dyrektywy wyróżnia gatunki zagrożone wyginięciem, wrażliwe i wymagające szczególnej ochrony ze względu na określony charakter ich siedliska.

Dyrektywa zobowiązuje też do objęcia ochroną obszarów podmokłych jako obszarów lęgów, pierzenia, zimowania i regularnego zatrzymywania się gatunków wędrownych. Państwa członkowskie same decydują o objęciu ochroną ostoi ptaków. Nadzór nad tymi działaniami sprawuje Komisja Europejska. 

22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

Agendy Narodów Zjednoczonych wyznaczyły ten dzień na okres równonocy wiosennej czyli 20/21 marca, jednak w wielu krajach w tym w Polsce obchodzony jest  w kwietniu. Przesunięcie obchodów uzależnione było od warunków pogodowych, gdyż większość imprez odbywa się w terenach otwartych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym roku Dzień Ziemi obchodzony jest po raz 20 w Polsce i 40 w świecie.  W Warszawie odbędzie się 8 kwietnia jak zwykle na Polach Mokotowskich.
Zadania przygotowywane na ten dzień mają na celu promowanie postaw proekologicznych , zwracanie uwagi na ekologiczne globalne i lokalne problemy.    

25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Zagrożenia Hałasem

Po raz pierwszy obchody tego dnia zorganizowała Liga Niedosłyszących w 1995 r.

Hałas jest wynikiem nakładania się różnych dźwięków. Niekorzystne dźwięki wytwarzane przez środki transportu, przemysł, maszyny, głośną muzykę itp. stają się istotnym problemem w ochronie środowiska.

Hałasy na poziomie poniżej 35 dB nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Taki hałas może przeszkadzać w pracy, nauce.
Hałas o poziomie od 35 do 85 dB trwający stale, wpływa na układ nerwowy człowieka co przejawia się w zmęczeniu, spadku wydajności pracy, utrudnia zasypianie, zakłóca wypoczynek.
Hałas na poziomie od 70 do 85 dB trwający stale może powodować osłabienie słuchu, bóle głowy.
Hałas na poziomie od 85 do 130 dB powoduje liczne uszkodzenia słuchu, zaburzenia układu krążenia , układu nerwowego, zaburzenia równowagi.

Obowiązujące w Polsce przepisy zobowiązują samorządy do wykonania map akustycznych terenu i  przygotowania programu ochrony środowiska przed hałasem.
Programy muszą zawierać rozwiązania antyhałasowe : techniczne , organizacyjne, prawne i ekonomiczne działania mające na celu obniżenie hałasu w środowisku. 

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

REKLAMA

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

Od 1 lipca 2024 r. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Startuje pilotażowy program

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

REKLAMA

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

REKLAMA