REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz Ekologiczny 2011 - kwiecień

REKLAMA

Dekada  2005 - 2015 r „ Woda dla Życia” Rok 2011 – Międzynarodowy Rok Lasu

1 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ptaków

Dzień ustanowiony w 1906r.  Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na liczne  niebezpieczeństwa grożące ptakom. 

REKLAMA

REKLAMA

Współcześnie żyje na Ziemi około 9000 opisanych gatunków ptaków. Światowa Unia  Ochrony Przyrody (IUCN organ ONZ) śledzi populacje gatunków ptaków które są zagrożone wyginięciem, wpisując je do Czerwonych  Ksiąg dla danego kraju. W księgach zaznaczone są kategorie zagrożenia, wymienione są gatunki bezpowrotnie stracone, gatunki których liczebność jest znacznie obniżona ale przy podjęciu odpowiednich działań mogą być ocalone. Komisja Gatunków Zagrożonych (organ IUCN) wpisała do Czerwonej Księgi Polski aż 70 gatunków zagrożonych ptaków. 

W 1979 r przyjęto w Europie dwa bardzo ważne akty prawne: Konwencję o ochronie gatunków europejskich dzikich zwierząt i roślin, a także ich siedlisk naturalnych ( tzw. Konwencja Berneńska) a także dyrektywę o ochronie dzikich ptaków (potocznie zwaną ptasią). Aneks do tej dyrektywy wyróżnia gatunki zagrożone wyginięciem, wrażliwe i wymagające szczególnej ochrony ze względu na określony charakter ich siedliska.

Dyrektywa zobowiązuje też do objęcia ochroną obszarów podmokłych jako obszarów lęgów, pierzenia, zimowania i regularnego zatrzymywania się gatunków wędrownych. Państwa członkowskie same decydują o objęciu ochroną ostoi ptaków. Nadzór nad tymi działaniami sprawuje Komisja Europejska. 

22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

Agendy Narodów Zjednoczonych wyznaczyły ten dzień na okres równonocy wiosennej czyli 20/21 marca, jednak w wielu krajach w tym w Polsce obchodzony jest  w kwietniu. Przesunięcie obchodów uzależnione było od warunków pogodowych, gdyż większość imprez odbywa się w terenach otwartych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym roku Dzień Ziemi obchodzony jest po raz 20 w Polsce i 40 w świecie.  W Warszawie odbędzie się 8 kwietnia jak zwykle na Polach Mokotowskich.
Zadania przygotowywane na ten dzień mają na celu promowanie postaw proekologicznych , zwracanie uwagi na ekologiczne globalne i lokalne problemy.    

25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Zagrożenia Hałasem

Po raz pierwszy obchody tego dnia zorganizowała Liga Niedosłyszących w 1995 r.

Hałas jest wynikiem nakładania się różnych dźwięków. Niekorzystne dźwięki wytwarzane przez środki transportu, przemysł, maszyny, głośną muzykę itp. stają się istotnym problemem w ochronie środowiska.

Hałasy na poziomie poniżej 35 dB nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Taki hałas może przeszkadzać w pracy, nauce.
Hałas o poziomie od 35 do 85 dB trwający stale, wpływa na układ nerwowy człowieka co przejawia się w zmęczeniu, spadku wydajności pracy, utrudnia zasypianie, zakłóca wypoczynek.
Hałas na poziomie od 70 do 85 dB trwający stale może powodować osłabienie słuchu, bóle głowy.
Hałas na poziomie od 85 do 130 dB powoduje liczne uszkodzenia słuchu, zaburzenia układu krążenia , układu nerwowego, zaburzenia równowagi.

Obowiązujące w Polsce przepisy zobowiązują samorządy do wykonania map akustycznych terenu i  przygotowania programu ochrony środowiska przed hałasem.
Programy muszą zawierać rozwiązania antyhałasowe : techniczne , organizacyjne, prawne i ekonomiczne działania mające na celu obniżenie hałasu w środowisku. 

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki dla policjantów 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  REKLAMA

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  REKLAMA