Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy wciąż nie składają deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

CEEB ma zmniejszyć smog
CEEB ma zmniejszyć smog
Do końca czerwca 2022 r. właściciele budynków muszą złożyć deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W pismach trzeba określić, jakich źródeł ogrzewania się używa. Deklaracje można złożyć w swoim urzędzie gminy albo za pośrednictwem internetu. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara grzywny.

Zostało pół roku na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania budynków – przypomniał we wtorek 28 grudnia 2021 r. małopolski urząd marszałkowski.

Dotychczas wpłynęły ponad 73 tys. takie pisma, czyli niecałe 9 proc. z wszystkich punktów adresowych w województwie. Według danych urzędu marszałkowskiego, dotychczas do bazy CEEB wpłynęły 73 tys. 403 deklaracje z Małopolski, czyli niecałe 9 proc. z wszystkich 845 tys. 480 punktów adresowych w województwie. „Wciąż więc ok. 90 proc. właścicieli budynków nie wypełniło tego obowiązku” – zwrócono uwagę w komunikacie na stronie internetowej urzędu.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - walka ze smogiem

Celem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest zgromadzenie danych o tym, jak Polacy ogrzewają swoje domy. Taka wiedza i sporządzana na jej podstawie mapa emisyjności mają pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza. 

„Baza pozwoli określić rejony potrzebujące szczególnie intensywnych działań związanych z wymianą źródła ciepła. Ma umożliwić także skuteczne dostosowanie programów modernizacji. CEEB w przyszłości będzie uwzględniał również informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów. Jest zatem narzędziem dla samorządów i administracji rządowej do skutecznego prowadzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza” - podkreślił zastępca dyrektora Departamentu Środowiska w urzędzie marszałkowskim Piotr Łyczko.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - obowiązkowa deklaracja do 30 czerwca 2022 r.

Każdy właściciel lub zarządca budynku, zarówno mieszkalnego jak i niemieszkalnego, ma obowiązek złożenia deklaracji w wersji elektronicznej lub papierowej w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia bazy, czyli od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. w przypadku istniejących urządzeń grzewczych.

WAŻNE! W przypadku nowo powstałych urządzeń grzewczych termin ten wynosi 14 dni od uruchomienia źródła ciepła. 

W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek złożenia deklaracji powinien wypełnić zarządca zbiorczo dla części lub całego budynku. Do bazy należy zgłosić wszystkie używane źródła ogrzewania, takie jak sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy z wymienieniem jego typu, piec węglowy, podgrzewacz, kominek. Trzeba zarejestrować także odnawialne źródła energii: pompy ciepła, geotermię, panele słoneczne podgrzewające wodę, z wyjątkiem fotowoltaiki.

Według danych z deklaracji CEEB na grudzień 2021 r., kotły na paliwo stałe poniżej klasy 3 lub bezklasowe stanowią 41 proc. wszystkich pieców w Małopolsce, a te spełniające wymagania ekoprojektu to zaledwie 6 proc. Kominki używane są w 9 tys. 336 domach. Tymczasem zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski, do końca 2022 r. należy wymienić wszystkie źródła ciepła na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej 3 klasy tzw. ekoprojektu. 

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - deklarację można złożyć przez Internet

Deklaracje do CEEB można złożyć w formie papierowej – można wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą albo doręczyć do urzędu miasta lub gminy. Osoby, które chcą zgłosić źródła ogrzewania za pośrednictwem internetu, muszą wejść na stronę zone.gunb.gov.pl. Należy pobrać formularz zgłoszeniowy i go wypełnić. Następnie trzeba go podpisać przez profil zaufany lub e-dowód osobisty i wysłać.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Polski Ład w wynagrodzeniach i dochodach, Kodeks pracy 2022 i Czas pracy 2022
Komplet: Polski Ład w wynagrodzeniach i dochodach, Kodeks pracy 2022 i Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Decimus Maximus
  2021-12-29 07:54:12
  W przypadku gdy współwłaściciele nieruchomości posiadają w swoich mieszkaniach/lokalach własne źródła ogrzewania, kto ma wypełnić i zgłosić deklarację? Właściciele korzystający ze źródła czy zarządca nieruchomości? Zaznaczyć trzeba że kocioł czy piec nie stanowi części wspólnych i właściciel nie ma obowiązku tłumaczyć się czy zgłaszać zarządcy jakiego kotła używa. Mógł zepsuć mi się stary kocioł gazowy, wymieniłem na nowy nowszej generacji. Co w przypadku gdy właściciel nie chce podać danych? Gdzie leży odpowiedzialność? Co jeżeli właściciel poda nieprawdziwe informację zarządcy a on to zgłosi do CEEB w takiej formie? Co w przypadku lokali wynajmowanych? Właściciele nierzadko nie są zainteresowani tego typu sprawami, a de facto najemca nie jest dla wspólnoty czy zarządcy stroną (oczywiście bez odpowiednich upoważnień)? Inicjatywa generalnie może i dobra, ale znów zabieramy się do tego w dziwny i niejasny sposób. Mało tego ile osób odmówi zgłoszenia z tego tytułu że ich nie stać na wymianę źródła? Wiem że to tylko "spis", ale jest on pierwszym krokiem w kierunku właśnie wymiany takich źródeł ciepła. Mało tego ogromnym problemem jest jakość tego paliwa stałego. W dalszym ciągu ludzie z głupoty, skąpstwa, "przedsiębiorczości", lub biedy (na własne życzenie lub nie) palą niskiej jakości węglem, starymi paletami, meblami z materiałów drewnopochodnych z ogromnymi ilościami lakierów i klejów, obiciami tapicerskimi z tworzyw sztucznych, śmieciami (podwyżka kosztów utylizacji z racji musu spełnienia wymagań postawionych przez UE już lata temu, ale oczywiście to nie był problem do momentu widma ogromnych kar!) wszelkiego rodzaju i diabli jeszcze wiedzą czym. Tak jak patrzę po niektórych sąsiadach we wspólnocie, wniosek nasuwa się sam. Ludzie czasem nie dbają o własny interes a co dopiero o wspólny. Dla wielu wspólny znaczy niczyj, dlatego bez mrugnięcia okiem dewastują, rozkradają, a jak trzeba zapłacić udają że nie widzą, albo reagują agresją. Pozdrawiam.
  0
 • Amadeusz
  2022-01-12 20:33:31
  Nie składają po pierwsze dlatego że większość była (a niektórzy nadal) pewna że to co wpisali podczas spisu powszechnego jest wystarczające. Po drugie ten system jest tak zabugowany że przejście go graniczy z cudem. Np ja nie mogę dodać żadnego źródła ogrzewania bo mam listę pustą a bez wpisania system nie puści dalej. Porażka po całości. Witajmy w kraju z dykty i tektury.
  0
 • lol
  2022-01-16 10:54:52
  U mnie zarządca zdecydował, że każdy właściciel ma osobiście złożyć deklaracje za swoje mieszkanie. Trochę dziwne...
  0
QR Code
Sektor publiczny
1 sty 2000
23 sty 2022
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 24 stycznia do 28 lutego 2022 r. praca zdalna w administracji publicznej – treść rozporządzenia
Od 24 stycznia praca zdalna w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym.
Wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego w formacie Word i PDF
Infor.pl udostępnia wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego w trzech formatach - Word .doc i .docx oraz PDF:
Niedzielski: Przy pozytywnej opinii EMA dzieci będą szczepione bez czekania na potwierdzenie KE
Jeśli w poniedziałek będzie pozytywna decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA), to w przyszłym tygodniu będziemy wystawiali skierowania na trzecią dawkę szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 16-17 i 11-15 lat, nie oczekując na potwierdzenie Komisji Europejskiej.
Związki nieformalne i najem - czy mamy prawo do dodatku osłonowego?
Czy mamy prawo do dodatku osłonowego? 24 lata, mieszkam od roku z dziewczyną w wynajętym mieszkaniu. Żyjemy razem bez ślubu. Do naszej wyłącznej dyspozycji są dwa pokoje. Dwa kolejne pokoje zajmuje małżeństwo studentów. Części wspólne to łazienka, ubikacja i kuchnia. Utrzymujemy się samodzielnie – nie korzystamy z pomocy rodziców. Spełniamy kryterium dochodowe - 1500 zł na osobę.
MPK Poznań kupi 25 autobusów wodorowych
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał MPK Poznań sp. z o.o. dofinansowanie na zakup 25 autobusów z napędem wodorowym. Umowa została już podpisana, a pierwsze autobusy wodorowe powinny dotrzeć do Poznania w II półroczu 2023 roku.
MEiN opublikowało poprawiony formularz sprawozdania z wynagrodzeń nauczycieli za 2021 r.
Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki został udostępniony skorygowany wzór elektronicznego formularza sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli.
Odbiór śmieci w Warszawie – nową deklarację trzeba złożyć do 10 lutego 2022 r.
Od kwietnia 2022 r. w Warszawie będą obowiązywać nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Do 10 lutego 2022 r. mieszkańcy Warszawy powinni złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
"Biznes i zarządzanie" - nowy przedmiot w szkołach
Od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostaną zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie. Nowy przedmiot znalazłby się na maturze od 2027 r. jako przedmiot do wyboru.
Compliance – nie można zapominać o RODO
28 stycznia 2022 r. to międzynarodowy dzień ochrony danych osobowych. Pamiętajmy, że zajmując się zarządzaniem ryzykami prawnymi nie można pominąć RODO.
Pracownik po dwóch szczepieniach nie otrzyma wynagrodzenia za kwarantannę
Niemcy: Zgodnie z nowymi zasadami pracownicy objęci kwarantanną, którzy byli zaszczepieni raz lub których drugie szczepienie odbyło się ponad trzy miesiące wcześniej, nie będą już uprawnieni do otrzymywania rekompensaty.
Procedura stwierdzenia nieważności decyzji po zmianach
Wyeliminowanie decyzji administracyjnej w drodze stwierdzenia jej nieważności wymaga przeprowadzenia stosownego postępowania administracyjnego.
Komisja skarg, wniosków i petycji - kompetencje
Komisja skarg, wniosków i petycji nie posiada kompetencji do rozstrzygania pism czy decydowania o właściwości rady. I nie można jej nadać takich kompetencji w statucie jednostki.
Przeszło 1 mln złożonych deklaracji do CEEB - ranking najlepszych gmin
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego tworzy ranking gmin w zakresie wypełnienia przez jej mieszkańców obowiązku złożenia deklaracji CEEB o źródłach ogrzewania i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Praca zdalna urzędów - projekt rozporządzenia
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano streszczenie projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada on m.in. wykonywanie pracy zdalnej w urzędach administracji publicznej.
MSWiA: 456 wozów ratowniczo-gaśniczych dla OSP
Do strażaków ochotników z całego kraju trafi 456 wozów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych.
Ministerstwo edukacji walczy z biurokracją w szkołach
W listopadzie 2021 r. ministerstwo edukacji przekazało dyrektorom szkół i placówek oraz ich organom prowadzącym zestawienie przykładów dotyczących tworzenia w szkołach dokumentacji niewymaganej przepisami prawa.
Kary dla gmin za niespełnienie wymogów dyrektywy ściekowej
Wprowadzenie administracyjnych kar pieniężnych dla gmin, które nie wywiążą się do końca 2027 r. z wymogów unijnej dyrektywy ściekowej – przewiduje projekt nowego Prawa wodnego. W wariancie pesymistycznym gminy mogą zapłacić nawet 315 mln zł kar.
Ustawa o ochronie odbiorców gazu będzie uzgadniana z KE
Ustawa o ochronie odbiorców gazu, zakładająca m.in. zamrożenie w 2022 r. stawek taryf na gaz, będzie uzgadniana z KE.
Czy dwie rodziny mieszkające w jednym domu mają prawo do dodatku osłonowego?
Zajmuję z żoną piętro domu (etat), na dole mieszkają moi rodzice (emeryci). Czy obie rodziny mogą złożyć wniosek o dodatek osłonowy? Nie palimy węglem.
Administracja publiczna: obowiązek pracy zdalnej
19 stycznia 2022 r.: Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej, w ciągu najbliższych dni będzie rozporządzenie w tej sprawie.
1 marca 2022 r.: Do kiedy lekarz, pielęgniarka, student mają się obowiązkowo zaszczepić?
Pracuję jako pielęgniarka. Czy 1 marca 2022 r. mam być w pełni zaszczepiona, czy dopiero od 1 marca 2022 r. rozpoczynam szczepienie?
Ferie 2022 r: Podejrzenia zakażenia dziecka na zimowisku
Niezwłocznie odizolować dziecko, u którego podejrzewa się zakażenie koronawirusem, skontaktować się z lekarzem, rodzicami i z powiatowym inspektoratem sanitarnym – radzi Główny Inspektorat Sanitarny w razie podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 na zimowisku.
Laboratoria Przyszłości – sprawozdania do 28 lutego 2022 r.
Do 28 lutego 2022 r. organy prowadzące szkoły powinny przekazać sprawozdania z realizacji programu Laboratoria Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości – pytania i odpowiedzi
Całość kupowanego wyposażenia musi znaleźć się w szkołach najpóźniej 1 września 2022 roku. Organy prowadzące szkoły które otrzymają wsparcie w 2021 roku są zobowiązane do wydatkowania co najmniej 60% otrzymanego wsparcia do 31 grudnia 2021 roku.
Do 31 stycznia 2022 r. trwa rekrutacja nauczycieli do pracy wśród Polonii i Polaków za granicą
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi obecnie nabór nauczycieli do pracy dydaktycznej za granicą na rok szkolny 2022/2023. Rekrutacja trwa do 31 stycznia 2022 r.