Ochrona środowiska w planie miejscowym
REKLAMA
REKLAMA
Ochrony środowiska z perspektywy planowania przestrzennego
Za podstawę działań organów odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne na każdym szczeblu przyjmuje się ład przestrzenny i zrównoważony rozwój. Wskazuje na to art. 1 ust. 1 pkt 2 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: u.p.z.p.). Dodatkowo jednak ustawodawca wskazał (w art. 1 ust. 2 pkt 3 u.p.z.p.), że w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uwzględnia się zwłaszcza wymagania ochrony środowiska - w tym gospodarowania wodami i ochrony gruntów rolnych i leśnych. Wreszcie także w samej definicji ustawowej ładu przestrzennego odniesiono się do uwarunkowań środowiskowych.
REKLAMA
Ładem przestrzennym jest takie ukształtowanie przestrzeni, jakie tworzy harmonijną całość oraz uwzględnia w uporządkowanych relacjach wszelkie uwarunkowania i wymagania:
- funkcjonalne,
- społeczno-gospodarcze,
- środowiskowe,
- kulturowe oraz
- kompozycyjno-estetyczne.
Niewątpliwie zatem zagadnienia ochrony środowiska są istotne z perspektywy planowania przestrzennego. A efekt tego planowania - w postaci np. studium czy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) - powinien uwzględniać potrzebę ochrony środowiska. W pewnych przypadkach potrzeby ochrony środowiska mogą mieć nawet pierwszeństwo w przyjmowaniu konkretnych rozwiązań planistycznych.
(…)
dr Kazimierz Pawlik
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA