REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Czyste powietrze”: wzrośnie dofinansowanie z 80 000 zł do 100 tys. zł w 2023 r. [NFOŚiGW]

„Czyste powietrze”: wzrośnie dofinansowanie z 80 000 zł do 100 tys. zł w 2023 r. [NFOŚiGW]
„Czyste powietrze”: wzrośnie dofinansowanie z 80 000 zł do 100 tys. zł w 2023 r. [NFOŚiGW]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 r. w programie „Czyste powietrze” będzie można otrzymać zwiększoną dotację nawet do ponad 100 tys. zł - powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze”. Obecnie maksymalna dotacja to ok. 80 tys. zł.

Co to jest program „Czyste Powietrze”?

Celem programu „Czyste Powietrze” jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych. Planowany budżet programu to ponad 100 mld zł.

REKLAMA

Czyste powietrze 2023 r.

REKLAMA

Mirowski powiedział, że na początku 2023 roku NFOŚiGW uruchomi nabór wniosków w nowej odsłonie programu „Czyste powietrze”. „Zamiany mają na celu znaczące podwyższenie dotacji na wymianę kopciuchów oraz do docieplenia domów” - wyjaśnił. Dodał, że dzięki właściwie przeprowadzonym pracom termomodernizacyjnym oraz wymianie źródeł ciepła można zaoszczędzić nawet 70 proc. kosztów energii.

„Realne koszty, które ponosimy na ogrzanie znacząco spadną, ponieważ mniej będziemy zużywać węgla, gazu czy pelletu. Mniej więc będziemy emitować zanieczyszczeń, co wpłynie na poprawę jakości powietrza” - powiedział wiceprezes NFOŚiGW, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków.

Czyste powietrze 2023 r.: jaka wysokość dotacji?

Pytany, o ile wzrosną dotacje, Mirowski wskazał, że szczegóły nowej odsłony programu zostaną ogłoszone w grudniu br. Zaznaczył też, że „jeżeli to będzie tzw. głęboka termomodernizacja (...), polegająca nie tylko na wymianie okien i drzwi, ale także na dociepleniu ścian, dachu, stropodachu (...), będzie można uzyskać nawet ponad 100 tys. zł”. Dodał, że koszty będą kwalifikowane do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Czyste powietrze: Ile wniosków?

REKLAMA

Wiceprezes NFOŚiGW pytany był, jak obecnie przebiega realizacja programu. Wyjaśnił, że do tej pory złożono 515 tys. wniosków. Przyznał, że ze względu na sytuację związaną z inflacją, wojną na Ukrainie i wzrostem cen nośników energii, dynamika składania wniosków przez beneficjentów nieco spadła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomniał, że w ubiegłym, rekordowym pod względem popularności roku, składano 4-4,5 tys. wniosków tygodniowo, natomiast obecnie jest ich 3,3-3,5 tys. Mirowski nie zgodził się jednak z oceną Najwyższej Izbą Kontroli, która w opublikowanym w październiku raporcie wskazała, że program realizowany jest zbyt wolno i nie uda się zrealizować założonych celów, czyli poprawić efektywność energetyczną i wymienić źródła ciepła w 3 mln budynków. „Nie zgadzam się z żadnym z zarzutów NIK” - powiedział.

Czyste powietrze 2023 r.: Jaki budżet?

Podkreślił, że założone cele zostaną osiągnięte w 2029 roku. Zaznaczył też że budżet programu, wynoszący 103 mld zł, nie jest w żadnej mierze zagrożony. Poinformował, że program finansowany jest z opłaty emisyjnej, funduszu termomodernizacyjnego, środków własnych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ulgi termomodernizacyjnej oraz środków unijnych. Dodał też, że udział w finansowaniu mają banki komercyjne.

Czyste powietrze 2023 r. a refinansowanie

Mirowski przypomniał, że w lipcu br. ruszyło prefinansowanie inwestycji realizowanych w ramach programu i obecnie można jeszcze przed faktycznym remontem otrzymać 50 proc. dotacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA