Żmiję zygzakowatą można spotkać coraz częściej! Ostrzega zanim zaatakuje
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy atakuje żmija zygzakowata?
W lasach coraz częściej można spotkać żmiję zygzakowatą. Na stronie Lasów Państwowych pojawiło się ostrzeżenie przed przed zwiększoną aktywnością tych jadowitych gadów. Żmija atakuje zwykle małe zwierzęta, które stanowią podstawę jej pożywienia - gryzonie, żaby, jaszczurki i pisklęta ptaków. Nie atakuje bez powodu. Człowieka ukąsi tylko w stanie zagrożenia i w przypadku braku drogi ucieczki, czyli w samoobronie. Zanim ukąsi, ostrzega charakterystycznym sykiem.
REKLAMA
Warto wiedzieć, że ukąszenie żmii może być niebezpiecznie, zwłaszcza dla dzieci i seniorów.
Jak rozpoznać żmiję?
REKLAMA
Charakterystyczny wygląd żmija zawdzięcza zygzakowatej wstędze, zwanej "wstęgą kainową", ciągnącej się od karku do końca ogona, ale czasami zygzak zlewa się z barwą skóry, wówczas należy zwrócić uwagę na kształt głowy. Żmije mają charakterystyczne, trójkątne głowy z węższymi szyjami, które wyraźnie odróżniają się od reszty ciała - na czubku głowy widnieje wzór przypominający literę V, Y lub X. Taki kształt spowodowany jest gruczołami jadowymi. Dla przykładu, zaskroniec, który jest pozbawiony tych narządów, ma już inną budowę czaszki.
Żmije nie są duże, zazwyczaj są mniejsze od pozostałych węzy występujących w Polsce. Ich ciało jest krótsze i bardziej zbite. Mają tez wyraźne, pionowe źrenice, co pozwala im na lepszą orientację w terenie.
Gdzie można spotkać żmije?
Mocno nasłonecznione polany, podmokłe lasy, pnie zwalonych lub ściętych drzew, nory gryzoni, ale także trawniki to miejsca, gdzie chętnie przebywają żmije. Znaleźć je też można pod kamieniami, krzewami, wśród korzeni drzew. Wchodząc do lasu, warto mieć na uwadze, że można napotkać tego jadowitego węża i uważnie patrzeć pod nogi.
Żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym. W celu ich ochrony ustanowiono szereg zakazów, takich jak zakaz umyślnego zabijania i okaleczania, zakaz chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij.
Złamanie tych zakazów jest traktowane jako wykroczenie. Jego popełnienie wiąże się z orzeczeniem kary aresztu lub grzywny.
Planując wycieczkę do lasu warto pamiętać o zabraniu małej apteczki z podstawowym wyposażeniem. Kilka plastrów, woda utleniona lub odkażające chusteczki, kawałek bandażu i trójkątna chusta w zupełności wystarczą.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu
REKLAMA
REKLAMA