REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Selektywna zbiórka odpadów - za co gmina może dostać karę?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Selektywna zbiórka odpadów - za co gmina może dostać karę?/ fot. Fotolia
Selektywna zbiórka odpadów - za co gmina może dostać karę?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów wchodzi w życie już 1 lipca 2017 r. Gminy mają liczne problemy interpretacyjne. Nie wiadomo chociażby co robić jak jedna gmina zawarła kilka umów z firmami wywozowymi.

Gminy, które nie zastosują się do nowych zasad selektywnej zbiórki śmieci, narażają się na kary – ostrzega Ministerstwo Środowiska.

REKLAMA

Chodzi o rozporządzenie ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Przewiduje ono obowiązkowy podział w gminach na co najmniej cztery pojemniki na śmieci w określonym przez resort kolorze. Do niebieskich kontenerów trafi papier, zielonych – szkło, żółtych – metal i tworzywa sztuczne, brązowych – bioodpady. Obecnie gminy same decydują o kolorze pojemników i liczbie frakcji. Niektóre prowadzą segregację tylko w podziale na dwie (suche, mokre), a w 25 gminach w ogóle nie ma selektywnej zbiórki śmieci.

Rozporządzenie, pomimo że nie weszło jeszcze w życie, już budzi wątpliwości interpretacyjne.

– Nie wiadomo przykładowo, czy w związku z przepisem przejściowym na terenie jednej gminy mogą funkcjonować dwa różne modele selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz w jakich kolorach mają być pojemniki na pozostałe frakcje śmieci, np. zmieszane – wskazuje Arkadiusz Marchewka, poseł PO, który skierował w imieniu gmin interpelację do Ministerstwa Środowiska.

Zobacz również: Prawo administracyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Resort wyjaśnia, że rozporządzenie, które wchodzi w życie 1 lipca 2017 r., przewiduje okres przejściowy, jeżeli umowa na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości została zawarta na dłuższy czas, a według niej śmieci mają być odbierane na innych zasadach, niż wynika to z nowych przepisów. Wówczas będzie można nadal odbierać śmieci niezgodnie z rozporządzeniem (np. w podziale na mniejszą liczbę frakcji) do czasu wygaśnięcia umowy (nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2021 r.).

Gminy jednak nie wiedzą, co robić, jeżeli na ich terenie obowiązuje kilka umów z firmami wywozowymi, które kończą się w różnym terminie.

REKLAMA

Ministerstwo Środowiska tłumaczy, że na terenie jednej gminy mogą funkcjonować różne modele selektywnego zbierania odpadów komunalnych jedynie w przypadku jej podziału na sektory, dla których zostały podpisane umowy na wywóz odpadów z różnym terminem zakończenia obowiązywania.

– Wtedy termin obowiązywania okresu przejściowego wynikającego z par. 6 ust. 3 rozporządzenia należy określać indywidualnie do każdego z sektorów, ze względu na odniesienie okresu przejściowego do umowy, a nie gminy – wyjaśnia Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Dodaje jednak, że samorządowcy powinni podjąć działania, które maksymalnie skrócą czas funkcjonowania różnych modeli selektywnego zbierania odpadów w danym regionie.

Gminy nie wiedzą też, jakie kolory można stosować dla innych frakcji odpadów, które nie zostały wskazane w rozporządzeniu, np. czy kontener dla odpadów zmieszanych może być w takiej samej barwie jak np. dla bioodpadów.

Resort środowiska wskazuje, że dla pozostałych resztkowych odpadów komunalnych należałoby ustalić kolory inne niż wskazane w rozporządzeniu.

REKLAMA

Zdaniem Arkadiusza Marchewki istnieje obawa, że niektóre gminy mogą nie chcieć dostosować się do nowych przepisów. – Jest wiele ekspertyz, z których wynika, że nowe zasady spowodują wzrost kosztów odbioru i gospodarowania odpadami, dlatego też część gmin może nie zastosować się do norm przewidzianych w rozporządzeniu (zwłaszcza że śmieci i tak są segregowane ponownie w sortowniach). Jakie zatem konsekwencje grożą gminom, które nie wdrożą rozwiązań w zakresie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych wynikających z rozporządzenia? – pyta poseł.

– Niewdrożenie tych rozwiązań może doprowadzić do nieosiągnięcia wymaganego poziomu recyklingu. Zgodnie z art. 9z ust. 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 250 ze zm.) taka gmina podlega karze pieniężnej – ostrzega Sławomir Mazurek. ⒸⓅ

Urszula Mirowska-Łoskot

urszula.mirowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA