Podatek od nieruchomości i odpowiedzialność solidarna
REKLAMA
REKLAMA
Podatek od nieruchomości
REKLAMA
Podatkiem od nieruchomości opodatkowane są następujące nieruchomości i obiekty budowlane:
• grunty;
• budynki i ich części;
• budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zobowiązanie do zapłaty
Do zapłaty podatku zobowiązane są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami, posiadaczami samoistnymi, użytkownikami wieczystymi bądź posiadaczami w/w nieruchomości lub obiektów budowlanych.
Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w sytuacji, gdy nieruchomość stanowi współwłasność, to obowiązek podatkowy ciąży na wszystkich współwłaścicielach solidarnie. Współwłaścicielami, zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, mogą być małżonkowie.
Odpowiedzialność solidarna
Odpowiedzialność solidarna oznacza, że zobowiązanie podatkowe może być skutecznie wykonane przez któregokolwiek ze współwłaścicieli. Spełnienie świadczenia zwalnia pozostałych współwłaścicieli z obowiązku podatkowego. Dla organu podatkowego nie ma znaczenia, który z dłużników wykona zobowiązanie.
Powstanie zobowiązanie podatkowego
Zobowiązanie podatkowe, w przypadku osób fizycznych, powstaje w wyniku decyzji ustalającej wydawanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu opodatkowania). Taka decyzja musi być doręczona każdemu ze współwłaścicieli osobno. Nie wystarczy tylko wymienienie ich w decyzji, czyli zaznaczenie, że decyzja jest skierowana do obu współwłaścicieli (małżonków).
Ordynacja podatkowa
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, w przypadku odpowiedzialnych solidarnie, decyzja ustalająca zobowiązanie podatkowe musi być dostarczona każdemu z nich. Osoba, której decyzja nie została dostarczona, nie jest odpowiedzialna solidarnie, a co za tym idzie – nie jest zobowiązana do zapłaty podatku. Egzekwować podatek będzie można wyłącznie od tego małżonka (tego współwłaściciela), któremu doręczono decyzję.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.